• DOLAR
  $2.193,7400
 • EURO
  $1,3207
 • ALTIN
  $55.822,4200
 • BIST
  $269,6800

16. Kadın Kadına Öykü Yarışması

16. Kadın Kadına Öykü Yarışması

için başvurular başladı

Kaos GL’nin düzenlediği 16. Kadın Kadına Öykü Yarışması’na başvurular başladı. Yarışmanın bu seneki teması “Ev” olarak belirlendi.

 

Kaos GL’nin bu senenin temasını “Ev” olarak belirlediği 16. Kadın Kadına Öykü Yarışması’na başvurular başladı. Öykü yarışmasının Öykü Değerlendirme Jürisi’nde Aslı Solakoğlu, Aylime Aslı Demir, Belma Fırat, Burcu Ersoy, Burcu Baba, Ebru Nihan Celkan, Karin Karakaşlı, Pelin Buzluk, Süreyya Karacabey yer alacak.

Jüri Üyesi Belma Fırat’ın kaleme aldığı yarışma duyurusu şöyle:

“Dünya ölçeğinde yaşadığımız salgın bizi evlerimize kapattı. Bu kapanmayla birlikte, bir mekân ve aynı zamanda bir kavram olarak evle ve onun hem güven hem de sıkışmışlık duygusu yaşatan ikircikli anlamıyla yüzleşme sürecine girdik. Kimilerimiz için kaçılacak bir yerdi ev; olduğumuz halimizle kabul görmediğimiz ve hatta şiddete maruz kaldığımız o tekinsiz dört duvar arasına mecburi bir dönüşün ifadesi, yuvanın tersine, belki aidiyetsizlik hissettiren, basık bir mekân. Karantina ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte bir hapishaneye dönüşen evlerimizde mahsur kalışımız, en çok talep ettiğimiz, sokakların özgürleştiriciliğinden mahrum etti bizi. Eylemlerimizi, itirazımızı sekteye uğrattı. Sağlık ve özgürlük arasındaki çatışma, sokakla zoraki küsme halini getirdi. Hayallerimiz daraldı. Arafta kaldık. Balkonun kıymetini anladık. Evimiz, bildiğimiz uzakları ve oralardaki insanları gönlümüzce görememek, boşluğa düşmemize, anlam kaybına neden oldu. Kamusal alanın eksilmesini sanal mecralarda telafi etmeyi, mücadele ve dayanışma ağlarımızı güçlendirmeyi denedik. Evlerimiz aynı zamanda eğitim kurumlarına, iş yerlerine dönüştü. Evden çalışmak kimilerimiz için kolaylaştırıcı, kimimiz için zorlayıcı oldu.

 

“Öte yandan, yaşadığımız tüm bu zorluklara rağmen bir yerlerden umut yeşertmenin yollarını aradık ve zaman zaman bulduk da. Kimimiz yeni biraradalıklar, seçilmiş “aileler”le bir hayat kurdu; kimimiz evi dönüştürmenin, sıradan ayrıntılarda olağanüstü bir taraf keşfetmenin yollarını buldu. Virüsten korunmak için evlere sığınışımızın, hayatta kalmaya yönelik bir eylem olmanın ötesinde, kendimizle yüzleşme ve kendimizi yeniden inşa etme olanağı sağlayan iyicil yanlarını deneyimledik. Kendi içimize çekildik. Gündelik yaşamın kargaşa ve akışı içinde lüzumsuz diyaloglarla boğulup silikleşen, uzun zamandır dinlemeyi ertelediğimiz iç sesimize kulak verdik. Kendimizle konuşmayı hatırladık, evi üretken bir çekilmenin mekânına, güçlenerek çıkmak için ihtiyaç duyduğumuz bir mola, kesintiye uğratma yerine dönüştürdük. Biraz durduk, bekledik. Akışa kısa devre yaptırıp, sürekliliği kesintiye uğratarak, eve çekilmeyi bir derinleşme; içimizdeki gölgeleri açığa çıkarma, iç sesimizi anlamlandırma, kendimize kim olduğumuzu sorma imkânı olarak görmeyi öğrendik. Ev ile kurduğumuz ilişkimizde; ev, kendini evde hissetme, ev ve beden ilişkisi üzerine düşündük. Yaşamımızın filizlendiği ilk evimizden, annemizin bedeninden ayrılıp; varlığımızı idrak edişimizle birlikte ev hissini temelden ve sürekli hissettiğimiz bedenimizle ne kadar barıştık? Heteronormatif sistemin bedenimize dayattığı normlar karşısında kendimizi evde hissedebiliyor muyuz? Ve elbette varlıklarını ev/yuva bildiğimiz, bize ev, evde olma hissi veren sevdiklerimiz… Aşk…

Kaos GL jüri ekibi olarak 2021 Kadın Kadına Öykü yarışmasının teması “Ev” olsun dedik. Zamanımızın ruhuna uygun olarak, çok çeşitli açılımlarıyla ev üzerinde düşünmek, yazmak ve paylaşmanın iyicil etkisine inanıyoruz. Hayat eve sığdı mı? Ne kadar sığdı? Sığdırdıklarımız, sığdıramadıklarımız… Kendiliğimiz, yalnızlığımız, dostlarımız, aşklarımız… Değerlerimiz, sorgulamalarımız, ihtiyaçlarımız, yoksunluklarımız, dayanışma… Yazılır da yazılır…”

16. Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın başvuruları 4 Nisan 2021 ‘de sona erecek.

16. Kadın Kadına Öykü Yarışması Ödülleri:

Birinci olan öykünün sahibi 900 TL

İkinci olan öykünün sahibi 750 TL

Üçüncü olan öykünün sahibi 600 TL kazanacak.

Jüri Özel Ödülü kazanan öykü sahiplerine, 1 yıllık Kaos GL dergisi aboneliği verilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün evinizle, ailenizle ve yaşam alanınızla daha fazla ilgilenebilirsiniz. Dinlenme ve rahatlama, sakinleşme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün kıtlık bilincine geçmekten kaçının. Maddi-manevi yaşamdan her türlü isteğinizde daha net olun. Öz eleştiride abartılara kaçarak özgüveninizi aşağı çekmeyin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün kariyer ve gelecek hedefleriniz ön planda olabilir. Kişisel gelişim konularıyla, kariyerinizle ilerleme planlarıyla ilgilenebilirsiniz. Sağlıkla ilgili hassasiyetlere dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün etkileyici rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan iş ve konularınızı tamamlamakla ilgilenebilirsiniz. Alınganlıklara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkiler, dostluklar ve kadınlar gündeminizde öne çıkabilir. Seyahat ve organizasyon planları yapabilirsiniz. Sıkıntı ve sorunlara odaklanarak negatif alanda kalmaya devam edebilirsiniz, dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde hassas dengeler hakim olabilir. Siz veya karşınızdaki insanlar daha hassas, alıngan olabilir; daha dürtüsel davranabilirler. Açık iletişim sayesinde uzlaşmaları sağlayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün hisleriniz ve sezgileriniz çok daha güçlü çalışacak. İçinizden gelen sese kulak verme zamanı. İnsanlar ve insanların gerçek niyetleriyle ilgili doğru okumalar yapabilirsiniz. Beden sağlığıyla daha fazla ilgilenebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün yaşamınızda eksikliğini duyduğunuz konulara daha fazla odaklanarak enerjinizi aşağıya çekebilirsiniz. Sorun ve eksiklik odaklı değil, çözüm ve gelişim odaklı olma zamanı. Riskli yatırımlara kayıplara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sevilme, değer görme isteğiniz artabilir. Onaylanma arzusu duyabilir, hak ve adalet konularına daha fazla önem verebilirsiniz. İlahi adalet arayışınız olabilir. Aşk ilişkilerinde duygusal destekler gerekli olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46