Gaziantep’in kadın kaymakamı

Gaziantep’in kadın kaymakamı

“İlk başlarda ‘Kadından kaymakam mı olur?’ diyorlardı, şimdi ise Oğuzeli halkı ‘Kızımız’ deyip bağırlarına basıyorlar…”

Gaziantep’in kadın kaymakamı

Büşra Uçar Koyun, geçtiğimiz yılın eylül ayında Gaziantep’in Oğuzeli İlçesi kaymakamlığına atandı. Bu atama ilçe halkının bir bölümü tarafından ilk günlerde biraz yadırgandı. Ama kısa süre sonra insanlar kadın kaymakamı tanıyınca, yargılar da değişti. Şimdilerde kadınlarla biber patlıcan oyan, çapa yapan, nar toplayan, turşu kuran Kaymakam Hanım, yaşıtları için kardeş, küçükleri için abla, yaşlılar için ise birer evlat oldu. Vatandaşların zaman zaman ağız alışkanlığıyla ‘Kaymakam Bey’ diye hitap ettiği Büşra Uçar, Oğuzeli’ndeki bir yılını SÖZCÜ HaftaSonu’na anlattı.

Kurada Gaziantep çıkınca da çok mutlu olduğunu belirten Büşra Uçar Koyun, süreci şöyle açıkladı: “Kadından kaymakam mı olur fısıltılarının üstesinden geleceğimi çok iyi biliyordum. Onun için de hiç önemsemedim. Hemen esnaf ziyaretlerine başlayıp sıklaştırdım. Yapı olarak, vatandaşlarla birebir sohbeti çok seviyorum. Makama gelip derdini burada anlatmasından ziyade, ben onların ayağına gitmeyi daha gerekli buluyorum. Hem sohbet ediyoruz, hem sorunlarını dinliyorum. Şuan kadın- erkek diye vatandaşımı ayırmıyorum. Aramızda çok sıcak ilişkiler var. Hepsi beni kızları, evlatları, ablaları gibi görüyor.”

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Kadınların, özellikle de bölge kadınının daha içlerine kapanık olmaları yüzünden biraz daha pozitif yaklaşılması gerektiğine inandığını belirten Oğuzeli Kaymakamı Koyun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onlar için ayrı projelerim var. Kadınımıza, ayrı bir özen gösteriyorum. Onlarla sohbet etmek, onları dinlemek, görmek istiyorum. Ve onların yaptığı işi de yapmak istiyorum. Mesela, patlıcan oyuyorum. Kadınlarla pekmez kaynatıyorum, turşu kuruyor, çapa yapıyorum. Nar topluyorum. Daha önceki kaymakamlar hep erkek olduğu için, genellikle erkeklerle istişareler oluyormuş. Halk bana yılların alışkanlığı olarak ‘Kaymakam Bey’ diye sesleniyor. Bu gibi durumları gülüp geçiştiriyoruz.”

Şehit aileleri annem babam gibi

Tüm ailelerin kendisi için önemli olduğunu belirtirken şehit ve gazi ailelerine ise ayrı bir parantez açan Kaymakam Koyun “Şehit anne, babaları, aileleri benim canım. Onlarla sürekli görüşüyoruz. Onlar benim annem babam gibi. Her hafta gittiğim bir şehidin kendi annem, babam gibi sevdiğim bir anne, babası var. Ne ihtiyaçları olursa da başımın üstünde yeri var” diye konuştu.

EĞİTİM İÇİN İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORUM
Oğuzeli kızların eğitiminde biraz geri planda. Bunun için aileleriyle konuşuyorum. Yönlendirmeye çalışıyorum.

Kız çocuklarını okullu yaptık

Gaziantep Havalimanı’nın İdari Amiri de olan Kaymakam Büşra Uçar Koyun, Oğuzeli’nin sükunet ve huzurun hakim olduğu bir ilçe olduğunun altını çizerken, şöyle devam etti: “Çok fazla olmasa da kız çocuklarının okutulmamasıyla ilgili sıkıntılar görüyorum. Sohbet ederken genç kızlar, ‘Ne güzel kaymakam olmuşsunuz. Ben de olmak isterdim’ diyorlar. Onlara moral vermeye çalışıyorum. ‘Sen de olabilirsin’ diyorum. Diyor ki, ‘Benim babam okutmaz’ Anneye soruyorum, ‘Benim söz hakkım yok, baba okutmadı’ diyor. Kızların okumasını çok fazla istiyorum. Bu konuda bayağı başarılı olarak okula gitmeyen kızlarımızı okullu yaptık.”

Beni kızları gibi görüyorlar

Oğuzeli’nde Ezo Gelin ve Barak Kültürü’nün hakim olduğunu belirten Kaymakam Büşra Uçar Koyun, en çok zorlandığı şeylerden birisinin ise insanların yemek konusundaki ısrarı olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Bir yere gittiğiniz zaman öyle misafirperver karşılıyorlar ki sanki 10 senedir, 15 senedir tanışıyormuşsunuz gibi. Bir şey yedirmeden kesinlikle uğurlamıyorlar. ‘Karnım tok’ dediğim zaman üzülüyorlar. İkramlarının beğenilmediğini düşünüyorlar. Ben de ikramları geri çevirmemeye çalışıyorum. Ege mutfağı ile buranın yemek kültürü farklı. Ege’de zeytinyağlı kültürü vardır. Burada tamamen yemekler etle yapılıyor. Yedikçe yemeniz geliyor. Firik pilavı favorim. Hele yuvalama. Narımız çok güzel. İhracatı yapılıyor. Kurutmalığımız meşhur. Nar konusunda kadın istihdamına yönelik bir projemiz olacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM