12. Suç ve Ceza Filmleri Festivali’nde Serra Yılmaz’a Onur Ödülü verildi

12. Suç ve Ceza Filmleri Festivali’nde Serra Yılmaz’a Onur Ödülü verildi

Serra Yılmaz 12. Uluslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivali’nde Onur Ödülü aldı. Etkinliğin teması olan “Dünyada ve Türkiye’de kadın-erkek eşit midir?” konusu için Yılmaz, “Kadınlar bu dünyadaki en büyük azınlık” ifadelerini kullandı.

12. Suç ve Ceza Filmleri Festivali'nde Serra Yılmaz'a Onur Ödülü verildi

Serra Yılmaz’la değerli yönetmen Ömer Kavur’un Anayurt Oteli (1986) filminin çekiminde tanıştık. “Kırık Bir Aşk Hikâyesi”nde yönetmen yardımcılığı yaptığım ustamla ikinci kez “Anayurt Oteli”nde bir araya geldik. Yusuf Atılgan’ın benzersiz romanından Ömer Kavur’un senaryosunu yazdığı dramda Macit Koper otel kâtibi Zebercet’i, Serra Yılmaz hizmetçi Zeynep’i başarıyla oynadılar. Ferzan Özpetek yıllar sonra “Cahil Periler”i (2001) dizi yaptı; filmden dizide yer alan tek oyuncu Serra Yılmaz oldu.

‘ATAERKİNİN AYRICALIĞI’

 • 12. Uluslarası Suç ve Ceza Filmleri Festivali’nin bu yıl size verdiği Sinema Onur Ödülü’nü nasıl karşıladınız? 

Suç ve Ceza Fimleri Festivali çok önemli, dünyanın bugünkü konjonktüründe hukuk her zamankinden daha gerekli. O yüzden de suç ve ceza konularını ele alan filmlere ev sahipliği yapan bir festival tarafından onur ödülüne layık bulunmak benim için çok sevindirici ve onurlandırıcı.

(Serra Yılmaz, ödülünü Deniz Türkali’nin elinden aldı.)

 • Etkinliğin bu yılki ana teması “Eşitiz”. Dünyada ve Türkiye’de kadın erkek eşit midir konusu tartışılacak. Tarih boyunca kadınlar sosyal, ekonomik, politik açıdan hep sömürüldüler, sömürülmeye de devam edilecekler. Kadın ile erkek ne zaman ve hangi koşullarda eşit olabilir?

Kadın erkek eşitliği gündemimizin daimi konusu. Aslında değişmesi ve ilerlemesi gereken her konuya eğitimle başlamak gerekiyor. Kadınlara uygulanan ücretlerin düzelmesi kadın bedenine yapılan müdahalelerin ortadan kalkması gerekiyor. Herkesin dünyada eşit olması mümkün değil. Herkesin dini, dili, inancı, fiziği, eğitime ulaşma imkânı farklı. Tüm bu farklılıklar içinde daha hakkaniyetli bir eşitlik olabilir. Bunun için ataerkil düzenin ayrıcalıklarının ortadan kalkması gerekiyor. Bu bizim mesleğimizi de ilgilendiren bir konu; Hollywood’da da erkek oyuncular kadın oyunculara göre her zaman daha fazla kazandılar. Eşitlik derken, eşit işe eşit ücret, kadının çalışma hayatına olan katılımını kolaylaştıracak önlemler, kadının bedenine yapılan müdahalelerin ortadan kalkması, fırsat ve eğitim eşitliği gibi önemli konuları kastediyorum. Ben her zaman kadınlar bu dünyadaki en büyük azınlık derim. Aynı bir azınlığın yaptığı gibi haklarını sürekli talep etmek ve bunun için sürekli mücadele etmek durumundalar.

‘OYNAMAK MUTLU EDİYOR’

 • İtalya ve Türkiye arasındaki sinema ve tiyatro oyunculuğunuz nasıl gidiyor?

Oyunculuk yapmaktan dolayı son derece mutluyum. Zaten mutlu olmayan bir kişi oyunculuk yapmaz çünkü oyunculuk herhangi bir meslek gibi öğrenilip yapılabilecek bir iş değil. Oyunculuk eğitimi alıp da oyunculuk yapmayan çok insan varken eğitimi almadan oyunculuğa gönül vermiş ve oyunculuk yapanlar var. Oyunculuğu çok arzulamak, onun üzerine bilgi ve bir başka yapı inşa etmek gerekiyor. Ben dünyada kendimi en iyi sette ya da sahnede güçlü ve mutlu hissediyorum. Oyunculuk benim için büyük sevgiyle, büyük tatmin ve haz duygusuyla yaptığım bir meslek. Bana bu duyguları yaşatan bir mesleğim olduğu için çok şanslıyım. Tabii ki mesleğimin çok güç yanları da var, ekonomik güvencesinin olmaması gibi. Özellikle ilk başladığınızda ne kadar kazanacağınızı ve ne olacağını bilmiyorsunuz. Bu da çok daha fazla çaba sarf etmenizi gerekiyor. Daha sonra meyvelerini almaya başladığınızdaysa mutlu oluyorsunuz. İtalya’da Ferzan Özpetek’in sayesinde güzel bir kariyerim oldu. O yüzden epey teklif alıyorum. Değişik bir tiyatro teklifi ve güzel bir sinema teklifi var. Dolayısıyla muradına ermiş bir oyuncuyum. Çünkü beni mutlu eden şey oynamak. Oynadığım şeyin insanlara verdiğim duygunun geçmesi, seyircinin sevgisi ve bunun sonucunda da bu güzel ödüle layık görülmek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM