12. Suç ve Ceza Filmleri Festivali’nde Serra Yılmaz’a Onur Ödülü verildi

12. Suç ve Ceza Filmleri Festivali’nde Serra Yılmaz’a Onur Ödülü verildi

Serra Yılmaz 12. Uluslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivali’nde Onur Ödülü aldı. Etkinliğin teması olan “Dünyada ve Türkiye’de kadın-erkek eşit midir?” konusu için Yılmaz, “Kadınlar bu dünyadaki en büyük azınlık” ifadelerini kullandı.

12. Suç ve Ceza Filmleri Festivali'nde Serra Yılmaz'a Onur Ödülü verildi

Serra Yılmaz’la değerli yönetmen Ömer Kavur’un Anayurt Oteli (1986) filminin çekiminde tanıştık. “Kırık Bir Aşk Hikâyesi”nde yönetmen yardımcılığı yaptığım ustamla ikinci kez “Anayurt Oteli”nde bir araya geldik. Yusuf Atılgan’ın benzersiz romanından Ömer Kavur’un senaryosunu yazdığı dramda Macit Koper otel kâtibi Zebercet’i, Serra Yılmaz hizmetçi Zeynep’i başarıyla oynadılar. Ferzan Özpetek yıllar sonra “Cahil Periler”i (2001) dizi yaptı; filmden dizide yer alan tek oyuncu Serra Yılmaz oldu.

‘ATAERKİNİN AYRICALIĞI’

 • 12. Uluslarası Suç ve Ceza Filmleri Festivali’nin bu yıl size verdiği Sinema Onur Ödülü’nü nasıl karşıladınız? 

Suç ve Ceza Fimleri Festivali çok önemli, dünyanın bugünkü konjonktüründe hukuk her zamankinden daha gerekli. O yüzden de suç ve ceza konularını ele alan filmlere ev sahipliği yapan bir festival tarafından onur ödülüne layık bulunmak benim için çok sevindirici ve onurlandırıcı.

(Serra Yılmaz, ödülünü Deniz Türkali’nin elinden aldı.)

 • Etkinliğin bu yılki ana teması “Eşitiz”. Dünyada ve Türkiye’de kadın erkek eşit midir konusu tartışılacak. Tarih boyunca kadınlar sosyal, ekonomik, politik açıdan hep sömürüldüler, sömürülmeye de devam edilecekler. Kadın ile erkek ne zaman ve hangi koşullarda eşit olabilir?

Kadın erkek eşitliği gündemimizin daimi konusu. Aslında değişmesi ve ilerlemesi gereken her konuya eğitimle başlamak gerekiyor. Kadınlara uygulanan ücretlerin düzelmesi kadın bedenine yapılan müdahalelerin ortadan kalkması gerekiyor. Herkesin dünyada eşit olması mümkün değil. Herkesin dini, dili, inancı, fiziği, eğitime ulaşma imkânı farklı. Tüm bu farklılıklar içinde daha hakkaniyetli bir eşitlik olabilir. Bunun için ataerkil düzenin ayrıcalıklarının ortadan kalkması gerekiyor. Bu bizim mesleğimizi de ilgilendiren bir konu; Hollywood’da da erkek oyuncular kadın oyunculara göre her zaman daha fazla kazandılar. Eşitlik derken, eşit işe eşit ücret, kadının çalışma hayatına olan katılımını kolaylaştıracak önlemler, kadının bedenine yapılan müdahalelerin ortadan kalkması, fırsat ve eğitim eşitliği gibi önemli konuları kastediyorum. Ben her zaman kadınlar bu dünyadaki en büyük azınlık derim. Aynı bir azınlığın yaptığı gibi haklarını sürekli talep etmek ve bunun için sürekli mücadele etmek durumundalar.

‘OYNAMAK MUTLU EDİYOR’

 • İtalya ve Türkiye arasındaki sinema ve tiyatro oyunculuğunuz nasıl gidiyor?

Oyunculuk yapmaktan dolayı son derece mutluyum. Zaten mutlu olmayan bir kişi oyunculuk yapmaz çünkü oyunculuk herhangi bir meslek gibi öğrenilip yapılabilecek bir iş değil. Oyunculuk eğitimi alıp da oyunculuk yapmayan çok insan varken eğitimi almadan oyunculuğa gönül vermiş ve oyunculuk yapanlar var. Oyunculuğu çok arzulamak, onun üzerine bilgi ve bir başka yapı inşa etmek gerekiyor. Ben dünyada kendimi en iyi sette ya da sahnede güçlü ve mutlu hissediyorum. Oyunculuk benim için büyük sevgiyle, büyük tatmin ve haz duygusuyla yaptığım bir meslek. Bana bu duyguları yaşatan bir mesleğim olduğu için çok şanslıyım. Tabii ki mesleğimin çok güç yanları da var, ekonomik güvencesinin olmaması gibi. Özellikle ilk başladığınızda ne kadar kazanacağınızı ve ne olacağını bilmiyorsunuz. Bu da çok daha fazla çaba sarf etmenizi gerekiyor. Daha sonra meyvelerini almaya başladığınızdaysa mutlu oluyorsunuz. İtalya’da Ferzan Özpetek’in sayesinde güzel bir kariyerim oldu. O yüzden epey teklif alıyorum. Değişik bir tiyatro teklifi ve güzel bir sinema teklifi var. Dolayısıyla muradına ermiş bir oyuncuyum. Çünkü beni mutlu eden şey oynamak. Oynadığım şeyin insanlara verdiğim duygunun geçmesi, seyircinin sevgisi ve bunun sonucunda da bu güzel ödüle layık görülmek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM