Sevilen oyuncu Emre Karayel

Sevilen oyuncu Emre Karayel

Özel tiyatroların vergi borcu silinmeli

SÖZCÜ HaftaSonu’na konuştu. Karayel salgın sürecinde özel tiyatroların büyük yara aldığını söyledi. Kültür Bakanlığı’nın soruna bir an önce çare bulması gerektiğini belirtti. “Yoksa kapanacaklar” dedi…

Hande ZEYREK

Özel tiyatroların vergi borcu silinmeli

Tiyatro sahnesi ve ekranların sevilen ismi oyuncu Emre Karayel şu sıralar FOX’taki Son Yaz dizisinde avukat Fatih karakterine hayat veriyor. Hırslı, kirli bir avukatı oynayan Karayel gerçek hayatta hukukçu olsa insan hakları için mücadele edeceğini söylerken, kadın şiddeti için “Öldürülen tüm kadınlara karşı mahcubiyet yaşıyorum. Biz erkekler bunu yaşamak zorundayız, bu bizim ayıbımız” yorumunu yaptı.  Adanalı çiftçi bir ailenin çocuğu olarak yetişen Emre Karayel şehirden köye dönüşlerle ilgili de dikkat çekici açıklamalar yaptı.

MEVSİMLER DE DEĞİŞTİ

 Liseye kadar Adana’da çiftçi olan ailenizle toprakla iç içe büyüdünüz. Herkes pandemi süreciyle toprağa dönüşten bahsederken “o yıllar ne kadar kıymetliymiş” diyor musunuz?

Evet, ben bir çiftçi çocuğuyum; bu pandemi sürecinde de herkes tekrar toprağa dönmeyi, çiftlik evleri, köy evleri ve şehir hayatından uzakta yaşamayı tercih etmeye başladı. Sorunu bunun çözeceğini zannediyorsak yanılıyoruz. Çünkü bu pandemiyi yaratan doğa değil biz, insanoğluyuz. Geçen gün bir yerde okudum; bu pandemi sürecinde denize atılan maske iki yüz milyar tonu geçmiş durumda. Bir o kadar plastik eldiven atılmış durumda. Denizlerde, okyanuslarda çöp adaları oluşuyor. Habitatı bitirdik, doğanın dengesini çok ciddi şekilde tehdit ediyoruz. Bunu sadece kendi çıkarlarımız için yapıyoruz. Eğer bu bakış açımızı bu mantalitemizi değiştirmezsek daha çok pandemilerle karşılaşacağımıza inanıyorum. Bakın, görüyorsunuz mevsimler değişti, yağmur yağması gerektiği zamanda yağmıyor, kar yağması gerektiği zamanda yağmıyor. Dolayısıyla bunun çözümü şehirlerden kaçmak değil, yaşadığımız her ortamı dünyanın doğasına uygun hale getirerek ve ona sahip çıkarak bu pandemileri engelleyebiliriz. Açıkçası geleceğe bu konuda umutla bakamıyorum çünkü hala başka alanlara yatırım yapıyoruz, savunma sanayii olsun ya da sanayi olsun. Bunu artık anlamamız lazım.

İYİCE DİBE VURDULAR

 Pandemiden tiyatrolar da çok etkilendi. Özellikle oyuncuların emekleriyle ayakta kalmaya çalışan özel tiyatrolar…

Birçok sektör gibi tiyatro sektörü de bu pandemi sürecinden çok ağır yara aldı ve kötü etkilendiler. Özellikle özel tiyatrolar çok ciddi yaralar aldı… Bir takım yardımlar yapılmaya çalışıldı ama çok yetersiz. Çünkü özel tiyatrolar bir ticarethane değildir sanat kurumlarıdır, sosyal hayatta halkın gelişimini eğitimine hizmet eden kurumlardır. Bu kurumları ticarethane olarak gördüğümüz müddetçe bu pandemideki yaraları sarmamız mümkün olmaz. Bence özel tiyatrolar için vergi düzenlemesi yapılması gerekiyor. Çünkü çok zor şartlarda tiyatro yapılıyor, özellikle salonu olan tiyatrolar pandemiye kadar zaten çok zor ayakta kalıyordu, pandemiden sonra iyice dibe vurdular. Seyirci olarak bizler desteğimizi gösterebiliriz, oyunlar online olarak yayınlanıyor, onları izleyebiliriz ama bu yetmez. Mutlaka Kültür Bakanlığı’nın bu konuya el atması lazım. İlk etapta vergi borçlarının silinmesi lazım, eğer tiyatromuz yaşasın istiyorsak. Bütün tiyatroların içinde olduğu sayıştay yapılabilir, bir birliktelik, bir toplantı yapılıp bütün sorunları ortaya koyup bunların çözümüyle ilgili çalışmaların bir an önce başlaması gerekiyor. Yoksa birçok sektörde birçok yerin kapandığı gibi özel tiyatrolar da kapanacaklar.

 Son Yaz dizisinde avukat Fatih karakteri ile hırslı bir adama hayat veriyorsunuz. Gittikçe de kirlenen bir avukat görülüyor. Siz nasıl tanımlarsınız Fatih’i?

Aslında cevabı sorunun içinde; daha çok kazanmak, daha çok kazanmak içinde birçok şeyi göze alabilen bir avukat Fatih. Dolayısıyla avukatlığı seçmiş, parayı seçmiş ve bunda da başarılı olmuş. Fakat bu yol içerisinde de kirlenmiş bir takım paraları hiç etmiş. Bundan dolayı da ben şimdi söylemeyeyim, buradan dizinin içindeki durumları ama belli yerlere gebe kalmış durumda, o yüzden de Fatih için biraz kötü tarafta diyebiliriz. Fatih’i nasıl tanımlarım; hedeflediği yolda ilerleyebilen, bu yolda amacına ulaşmak için her yolu mubah gören, ustaca yalan söyleyebilen, biraz içten pazarlıkçı da diyebiliriz ama bizim görebildiğimiz tek güzel şey aslında Canan’a olan aşkı. O da hedeflerinden bir tanesi, dolayısıyla buna ulaşmak için de her yolu deneyebilecek kadar tutkulu takıntılı bir aşk Fatih için. (Gülüyor)

DOZUNDA HIRSLI BİRİYİM

 Fatih’in dizinin seyrini değiştirecek hamleleri olacak mı?

Fatih dizide savcının yani Selim karakterinin karşısında olan kişi ve dolayısıyla bir çatışma mutlaka ki olacaktır. Hem Canan’la olan ilişkisinde Selim’le kapışacak, hem de diğer savcının peşinde olduğu çözmeye çalıştığı davada da Fatih’le sık sık karşı karşıya geleceklerdir. Dolayısıyla dizinin seyrinde keyifli bir mücadele izleyeceğinizi düşünüyorum.

 Hırsın fazlası zarar mı? Hırslı mısınızdır?

Hırsın fazlası zarar bence, her şeyin fazlası zarar; bizler duyguları, istekleri ve arzuları yargılayamayız. Koyulan hedefleri dediğim gibi yargılayamayız. Bu hedeflere ulaşma yolunda yapılan eylemleri yargılayabiliriz. Dolayısıyla da hırslı olmak, inandığın yolda mücadele etmek doğru ama seçtiğin yollar yanlışsa bu tabii ki kötü bir durumdur, çevresindekilere zarar veren bir hırssa bu tabii ki zararlıdır. Ben dozunda hırslıyım diyebilirim. Ama çevremdeki herkese de özen gösteririm.

Kadına şiddeti aklım ve vicdanım kabul etmiyor

 Özgecan’ın fotoğrafıyla paylaşım yaptınız. Kadın mücadelesine her zaman destek olan bir isimsiniz. Bu alanda ne yapılmalı?

Sadece Özgecan değil, bugüne kadar şiddet görmüş, öldürülen tüm kadınlara karşı bu mahcubiyeti yaşıyorum. Biz erkekler bunu yaşamak zorundayız, bu bizim ayıbımız. Aklımın hiç almadığı, vicdanımın kabul edemediği bir davranış bu, bir erkeğin kadınına şiddet göstermesi, onu dövmesi ve hatta öldürmesi. Bunun son bulması için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Kafadaki algıyı değiştirmenin tek yolu eğitimdir.

HER ŞEYİN FAZLASI ZARAR
Dizide avukat Fatih karakterini canlandıran Emre Karayel “Fazla hırs zarar. Her şeyin fazlası zarar” dedi.

İnsan hakları için mücadele verirdim

 Emre Karayel gerçek hayatta hukukçu olsa hangi alanda çalışırdı ya da neleri değiştirmek isterdi?

Ben İktisat Fakültesi’nde okurken hukuk dersleri aldım ve dürüstçe söylemem gerekirse çok başarılı bir öğrenci değildim hukukta. Çok sevdiğim bir alan değil. Herkesin bir meslek için var olduğuna inananlardan birisiyim. Çok sevdiğim avukat arkadaşlarım var, bu dizi süresince onlardan da destek alıyorum. Onlar, en baştan hukukçu olmaya karar vermiş insanlar. Fakat eğer bir hukukçu olsaydım insan hakları için mücadele verirdim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM