Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
KENDİ GÖRÜŞÜNDEN OLMAYANLARA SAYGI DUYMAYANLAR
 • 0
 • 286
 • 15 Eylül 2021 Çarşamba
 • +
 • -
Bir yazımda şöyle demiştim:
“Demokratik toplum yaratabilmek için, önce bireylerin kendi günlük yaşamlarında, diğer kişilerin görüşlerine saygılı ve hoşgörülü olmayı öğrenmeleri gerekir.” Bir okurum şöyle bir yorum yazmış:
“Kendi görüşlerini rahatlıkla ifade eden insanların, karşı tarafın görüşlerini dinlememe; saygısızlığını – haksızlığını rahatlıkla yapabilmeleri.. Beni çoook SIKINTIYA SOKUYOR.
Böyle insanlarla görüşmek zorunluluğu olduğundan selam deyip geçemiyoruz.
Hocam, bu konu hakkında bir öneriniz varsa dinlemeye, uygulamaya hazırım.
Saygılarımla.”
Bu önemli bir konu ve soru günlük yaşamda sık sık karşılaştığımız bir durumla ilgili. “Benim görüşüm en doğru görüştür. Benden farklı düşünen herkes yanlış düşünüyor. Düşüncelerini hemen değiştirmeleri gerekir!” tavrı içinde olanlarla nasıl ilişki kurulur?
Evet, bizzat benim çevremde bu tür insanlar var. Ve onlarla ilişkim devam ediyor. Bu konuda ben ne düşünüyorum ve nasıl bir yol izliyorum, kısaca anlatmak istiyorum:
• İlişkimi gevşetip, daha az görüşebileceğim bir hale getirmem mümkünse, daha az görüşme durumları yaratıyorum.
• Mümkünse din-siyaset-askerlik-ve ideoloji konularına girmemeye özen gösteriyorum.
• Bir konunun konuşulması mecburiyeti varsa o zaman şöyle bir bilinçle dinliyor ve konuşuyorum:
“Bu kişi, kendine özgü nedenlerden(çocukluk ortamı, ailesinin kültürü ve inançları, kişilik yapısı, vb.) dolayı kendi dışına çıkma, kendine ve hayata yukarıdan bakma yeteneğini geliştirememiş biri. Yani, “gözlemleyen bilinci” gelişememiş bir insan. Ve benim onu değiştirmem benim gücümün dışında.
Bu insan kötü niyetli bir insan değil! Sadece gelişme ve olgunlaşma imkanını yaşamında benim kadar bulamamış biri. Ben onunla dövüşme, güreşme içine girmeyecek kadar akıllı ve farkında olma sorumluluğu bir insan olma durumundayım.
Dövüşme ya da güreşme değil, onunla dans etmem gerekiyor. O dans etmesini bilmiyor olabilir, ama ben becerebildiğim kadar dans etmeye çalışacağım. Şunu hiç unutmayacağım: Anlamanın olduğu yerde öfke, öfkenin olduğu yerde anlama gelişemez.”
“Şimdi burada benim zamanım ve enerjim” hem kendi hayatım hem de benim hayatıma önem veren insanlar için çok önemli. Zaman ve enerjimden başka sermayem yok. İsraf etmeden en verimli şekilde yaşamak isterim. Kolay mı? Hayır. Ama yaşamda gerçekten önemli olan hiçbir şey kolay değil. Yaşamı yönetme farkındalık ve becerilerini öğrenmek emek ve zaman ister.
Sorunuz için teşekkür ederim. Umarım bu yazdıklarımın bir yararı olmuştur. Selamlar, sevgiler.
Doğan Cüceloğlu (30 Ağustos 2019)
Bir şunu diyen bir yazı 'Kendi Görüşünden Olmayanlara Saygı Duymayanlar...' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM