HAYIR DİYEBİLEN ÇOCUK YETİŞTİRMEK

HAYIR DİYEBİLEN ÇOCUK YETİŞTİRMEK

Hayır diyemeyen insan sınırlarını koruyamaz, hakkını isteyemez. Hakkını isteyemeyen insan iş hayatında hakkı olan takdiri, ücreti, makamı elde edemez. Sosyal hayatta sönük kalır, söyleyecek güçlü ve gerçek sözü olduğu halde ağzı kalabalık boş gürültü yapanlardan ona sıra gelmez. Grupta gerçek liderliği hak ettiği halde çığırtkanlardan ona sıra gelmez. Bir gerçeği savunurken küfreden saldırganlar onun sesini bastırır ve dışlarlar.
Ama ortada gerçek bir tehlike var; kendi sınırlarının farkında olan ve onu korumaya özen gösterip güçlenen acaba diğerlerinin de hakkına saygılı olacak mı? Sadece kendi sınırlarına ve haklarına mı saygılı olmayı özen gösterecek? Oda saldırganlardan biri olmamayı nasıl başaracak?
Aşağıdaki iki mektup bu konuları yeniden düşünmeme ve sizlerle paylaşmama yol açtı.
(1) “Oğlum ilk okula başladığında eşimle hiç bir zaman arkadaşlarını dövmemesi ve küfür etmemesi gerektiğini soyluyorduk. Bir gün ağlayarak eve geldi, arkadaşından dayak yediğini ve buna bizim sebep olduğumuzu söyledi. Nedenini sorunca, aslında onu dövebilirdim ama siz bana hep kavganın, dövüşmenin iyi olmadığı söylüyordunuz. Şok olmuştuk, yanlışımızı gördük. Bu olaydan sonra öz güvenini kazanması için hangi koşulda olursa olsun kendisini, haklarını savunması gerektiğini anlattık. Etkili de oldu! Saygılar…”
(2) “Doğanın kanunu güçlüysen hayatta kalırsın. Bu hayvanlar için de böyle insanlar için de. Güç tabi ki sadece küfür ve zorbalıkla olmaz, her şeyi türlü davranışı bileceksin bu hayatta, ama yeri gelince doğru olanı tercih edeceksin. Doğru olanı bulmak da tabi ki ailede ve okulda aldığı eğitimle mümkün olacaktır. Bir çocuk yanlışı bilmezse doğrunun neye göre doğru olduğunu nasıl bilebilir ki? O nedenle bence insan çocuğuna küfürü de öğretmeli centilmenliği de, kavga etmeyi de öğretmeli uzlaşmayı, barış yapmayı da. Ve doğru olanı bence aldığı aile eğitimiyle ve doğuştan gelen karakteriyle kendisi zaten bulacaktır. Çünkü ben insanın içinde baskın olan ve eğitimle değiştirilemeyen iyi ve kötünün olduğuna da inanıyorum.”
Değerli okurlarım, konuştuğumuz konu önemli bir konu! Çocuğunuz nasıl biri olsun? Saldırgan ya da pısırık olacak gibi sadece iki seçenek mi var? Nasıl bir gelecek yaratmak istiyoruz? Bu önemli konuda görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Selamlar.
(Doğan Cüceloğlu 16.12.2019)
Bir 1 kişi, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'HAYIR DİYEBİLEN ÇOCUK YETİŞTİRMEK' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjinizi doğru yerlere yönlendirebilirsiniz. Kendinize yeni hedefler belirlemek için uygun bir gün olabilir. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ancak ani tepkilerden kaçınmak önemli olacaktır. İlişkilerinizde anlayışlı olmaya ve karşı tarafı dinlemeye özen göstermelisiniz. Sağlık konularına dikkat etmek ve dinlenmeyi ihmal etmemek de bugün için faydalı olacaktır. Umarım bugün kendinizi iyi hissedersiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün işlerinizde sabırlı ve kararlı olmalısınız. Kendi işlerinize odaklanarak detayları gözden kaçırmamaya çalışın. İlişkilerinizde anlayışlı ve dürüst davranarak sorunları kolayca çözebilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var, düzenli uyuyup sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, her şeyin üstesinden gelebilecek güce sahipsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve ani tepkiler vermekten kaçınmanızda fayda var. İletişim konularında biraz dikkatli olmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi dengelemek için zaman ayırın ve derin duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Kendinize bol bol zaman ayırarak içsel huzuru bulabilir ve duygusal dengeyi sağlayabilirsiniz. Yeni başlangıçlara açık olmalı ve hayatınızdaki değişimlere pozitif bir şekilde yaklaşmalısınız. Özgürleşme ve kendi değerlerinizin farkında olma zamanı geldi. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak, içsel huzurunuzu ve dengeyi sağlamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olman gerekebilir. Karşındaki insanlarla daha anlayışlı ve uyumlu bir şekilde iletişim kurmaya özen göstermelisin. Ayrıca bugün kendine zaman ayırarak ruhsal dengeye odaklanabilir ve iç huzurunu yeniden sağlayabilirsin. İletişimin gücünü doğru şekilde kullanarak olumlu ilişkiler geliştirebilirsin. Keyifli bir gün geçirmeni dilerim.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizde daha aktif olabileceğiniz bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ve fikirlerinizi paylaşma konusunda daha istekli hissedebilirsiniz. Ayrıca bugün, çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmek ve destek almak adına fırsatlar da karşınıza çıkabilir. Duygusal anlamda odaklanmanız gereken konulara dikkat ederek, olumlu iletişim kurabilir, kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz.Umuyorum ki gününüz güzel geçer.

TERAZİ BURCU YORUMU

Elbette! Bugün Terazi burcu insanları için ilişkiler ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve onların ihtiyaçlarına odaklanmak size iyi gelebilir. Duygusal anlamda dengeyi korumak önemli olacak. Aynı zamanda bugün yeni insanlarla tanışabilir, iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal konularda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. İlişkilerinizde derin duygulara odaklanabilir ve sezgilerinizin rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dünyanızı keşfetmek ve duygularınızı ifade etmek için uygun bir gün olabilir. Ancak, aşırı kıskançlık veya kontrolcü davranışlardan kaçınmakta fayda var. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak bugünü keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlak burcu için iş hayatında disiplinli ve kararlı olmanız gereken bir gün olabilir. Finansal konularda dikkatli adımlar atmanız önemli olacak. Ailenizle veya sevdiklerinizle zaman geçirmek size iyi gelebilir. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var. İyi bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM