Denis Villeneuve’ün epik bilimkurgusu Dune’un devamı ‘Dune: Çöl Gezegeni 2’ vizyonda

Denis Villeneuve’ün epik bilimkurgusu Dune’un devamı ‘Dune: Çöl Gezegeni 2’ vizyonda

“Baharat üzerindeki güç her şeyin üzerindeki güçtür

Denis Villeneuve’ün epik bilimkurgusu Dune’un devamı ‘Dune: Çöl Gezegeni 2’ vizyonda

Arrival”, “Sicario”, “Bladerunner 2049”un yönetmeni Denis VilleneuveFrank Herbert’ın yazdığı dünyayı, insanları bekleyen tehlikeleri anlatan, ekosistemin ne denli önemli olduğunu, insanın doğayla uyum içinde yaşaması gerektiğini, sömürgeciliğin yok edici, kadınla erkeğin eşitliğini vurgulayan “Dune: Çöl Gezegeni” romanını 14 yaşındayken okuyup çok etkilenmiştir.

Dune’u 1965’te Mc Carthy-Cadı Avı döneminden sonra kaleme alan Herbert, fanatizmi de eleştirir. 20. yüzyılı saran soykırımların, sömürgeciliğin yarattığı kaos, 21. yüzyılda da ne yazık ki artarak sürmektedir. Bladerunner 2049’dan sonra sinemacı en büyük düşünü çekmeye girişir. Yapımcı şirket Warner’a iki şart koşar: Roman çok katmanlı ve karmaşık olduğu için Dune, iki bölüm olacak, çekimler gerçek mekânlarda yapılacaktır. 2021’de gösterime giren Dune 1’de, İmparator, baharat tarlalarındaki hasatı toplaması için Atreides Hanedanı Dük Leto’yu kum gezegeni Arrakis’e yollar.

Yüzyıllar boyunca baharat hasatçıları Fremenler’e ait olan bu yeri faşist, kan dökücü Harkonnenler istila etmiştir. Harkonnenler tuzak kurup dük ve adamlarını katlederler. Çöle kaçan dükün eşi Jessica ile oğlu Paul Fremenler’in yanına sığınırlar. Dune 2’de cesur, savaşçı Fremenler, seçilmiş kişi Paul’ün onları Yeşil Cennet’e götüreceğine inanırlar. Tümüyle 21. yüzyılı, günümüzü yansıtan romanı Villeneuve ırkçılık, sömürgecilik, yabancı korkusu-nefreti, dini güç, yozlaşma, köktendincilik, kapitalist açgözlülük, politik stratejiler, hesaplar, gizli dini örgütler, hükmetme-baskılama ilişkileri, ekolojik sorunlar, direniş, uygarlıkların doğuşunu, çöküşünü derin bir içerik, olağanüstü estetik bir görsellikle işler.

Doğanın eşsiz gücü Ürdün çölündeki sonsuzluğa uzanan uçsuz bucaksız manzaralar çok etkileyicidir. Filmin her sahnesinde doğanın eşşizliği, gücü duyumsanır, kaynakları insanlarca hızla tüketilen kum gezegeninin imdat çağrısı duyulur. Dune 2, daha ritimli, daha hareketli, daha tutkulu, daha duygusaldır. Paul Atreides ile Chani’nin aşkı odaktadır. Geniş planlar, devasa panoramalar, ufuk çizgileri, yakın plan yüzler izleyiciyi filmin içine alır. Hanedanların, komploların, kitlelerin içinde bireylerin öykülerini keşfederiz. Herkes kendini baş karakter olarak hisseder oysaki hepsi pastadan parça kapan piyonlar gibidir. Cenin, çöl faresi, yakın planlar, detaylar, engin çöl, dev kum solucanları, heybetli savaş gemileri mikrokozmostan makrokozmosa geçiş gibidir.

ÜÇÜNCÜ FİLM İÇİN İPUCU

Fremenler çöl, kum renginde, Harkonnenler siyah-beyazdırlar. Görüntü çalışması, yapım-ses tasarımları, kostümler, müzik (Hans Zimmer) olağanüstüdür. Kısa metraj Beep Beep’in (Chuck Jones/1952) ritminden, Arabistanlı Lawrence’tan (David Lean/1962), Günaha Son Çağrı’dan (Martin Scorsese/1988) esinlenen Villeneuve’ün Dune: Çöl Gezegeni 2’de Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Javier Bardem, Léa Seydoux, Josh Brolin, Charlotte Rampling, Austin Butler, Dave Bautista, Stellan Skarsgard oynuyor. Finaldeki “Kutsal savaş” başlıyor anonsu, yakında Dune: Çöl Gezegeni 3’ün geleceğini açıklar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM