Ağrı’da Amatörlerin Kurduğu Piraye Tiyatro Topluluğu:

Ağrı’da Amatörlerin Kurduğu Piraye Tiyatro Topluluğu:

 “Tiyatro İyidir, Gelsinler”

Ağrı’da amatörlerin kurduğu Piraye Tiyatro Topluluğu, ilk oyunları “Bana Bir Şeyhler Oluyor”u, 16-17 Nisan’da Ağrı Barosu Hizmet Binası Konferans Salonu’nda sahneliyor. Topluluğun kurucusu ve yönetmen Tahsin Timurboğa, Ağrılı tiyatroseverleri heyecanla beklediklerini söylüyor.

Bianet’ten Leyla Yıldırım’ın haberini aktarıyoruz:

Ağrı’da farklı mesleklerde çalışan gençlerin bir araya gelerek kendi imkanlarıyla kurduğu Piraye Tiyatro Topluluğu, ilk oyunları “Bana Bir Şeyhler Oluyor”u, 16-17 Nisan’da Ağrı Barosu Hizmet Binası Konferans Salonu’nda sergiliyor. Yönetmen Tahsin Timurboğa, ilk oyunları için “Mutluyuz, heyecanlıyız. Ve tiyatro iyidir, korkmasınlar, gelsinler çünkü biz onları bekliyoruz” diyor.

İlk oyunlarını sergileyecek olmanın heyecanını yaşayan yönetmen Timurboğa, aslında Piraye Tiyatro Topluluğu’nu da bir araya getiren isim. Sekiz kişiden oluşan Piraye Tiyatro Topluluğu, çok da yeni bir oluşum. Kuruluşları 1 Mart 2022.

Tiyatroya olan ilgisini televizyonda izlediği Genco Erkal’a bağlayan yönetmen Tahsin Timurboğa, tiyatroda yönetmenlikle yetinmiyor, oyun yazıyor ve aynı zamanda yazdığı oyunlarda oyunculuk yapıyor. Timurboğa, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği okurken, tiyatro ile ilgilenmeye başladığını söylüyor. Üniversiteden arkadaşları ile beraber 2016 yılında yazdıkları “Sindirella Evleniyor” oyunu için sahneye çıkıyor ama sonucun hüsran olduğunu anlatıyor:

“Kötüydü, kendimi oyuna müdahele ederken buldum. Üç seans olacak oyunumuz ancak iki seans sahnelendi. İzleyiciden yeterli ilgiyi göremedik.”

Ağrı kültür açısından zengin ama…

Tiyatro topluluğunda yer alan oyuncular, yaşam pratikleri açısından birbirinden farklı karakterler. Oyuncu İsmail Çıplak atanamayan bir öğretmen, kendi mesleği dışında farklı işlerde çalışıyor. Kışın kestane, yazın da mısır satıyor. Çıplak, hem kendisinin hem de yönetmen Timurboğa’nın cevabını aradığı “Ağrı’da yaşayan insanların neden sanattan uzak kaldığı” sorusuna dair şöyle diyor:

“Aslında kültür açısından zengin bir kentiz. Bu zenginliğimizin en önemli göstergesi sözlü kültürümüz yani dengbêjlerimiz. Ama ekonomi gibi bir neden gençlerimizin farklı kentlere savuruyor. Sanatı, kültürü yaşatma çabası için bir enerji olsa da bu sebep bu enerjiyi emiyor, arayışlarının yönünü değiştiriyor.”

Kadın oyuncular mutlu ve umutlu

Tiyatro topluluğunda yer alan oyuncular, özellikle kadın oyuncular mutlu ve umutlu. Toplulukta yer alan Berfin Ökmen, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde sınıf öğretmenliği son sınıf öğrencisi ve yazar. Tiyatro yolculuğunun İzmir’deki bir tiyatro sahnesinde başladığını, şimdiki güzergâhın ise Ağrı’da bir sahnede devam etmesinin mutluluğunu yaşadığını söylüyor. İlk oyununda verilen küçük bir fare rolünü de heybesine katarak gelmiş:

“İzmir’de tiyatroda yer almak için çok uğraştım, zorladım. Sonunda bana küçük bir fare rolü verildi. Küçük bir fareyi oynayacağım, sahnede ne kadar zaman kalıyorsun, düşünüyorum, bu küçük farenin hareketleri, ne anlatmak istediği izleyicinin dikkatini çekti mi ya da varlığının farkına vardılar mı? Bu gibi sorular ile tiyatroya olan ilgim daha da çoğaldı. Ağrı’da Tahsin hoca ile yollarımız kesişince tiyatroyla olan bağımı devam ettirdim.”

Toplulukta yer alan Cüneyt Demir mesleğini anlatırken arkadaşları, “İşportacılık yapıyor” deseler de gülerek düzeltiyor: “Emekçiyim”. Demir, Çaykur’da depo sorumlusu. Tiyatroyla daha önceden hiçbir ilgisinin olmadığını anlatırken şunları söylüyor:

“Benim için bir ilk. Topluluğa dahil olurken aklımda sadece gençlerimize nasıl bir sosyal yaşam alanı kurarız düşüncesi vardı. Çünkü gençlerimiz kendi yaşamlarını bir kenara koyarak başka birilerinin kurduğu bir hayata mecbur bırakılıyor, onlara zarar verecek bir yaşama itiliyorlar. Ben de düşündüm ki sanat, kitap, tiyatro için bir adım atarsak onların da kendilerini ifade edebilecekleri bir alan yaratabiliriz.”

“Tiyatro, kendini bulmak için güzel bir yol”

Zilan Ökmen ise sağlıkçı. Ökmen’e göre tiyatro kendini tanımak, bulmak için güzel bir yol. Müzik, resim ile uğraşmış, şimdi de tiyatroyu deneyimlemek, kendini yetiştirmek için uzun sürecek bir yola girmiş. Piraye Tiyatro Topluluğun’un bir de estetisyen oyuncusu var: Yasemin Balcı. Balcı için de bu ilk deneyim:

“Ağrılıyım, eskiye oranla kendini aşmış bir Ağrı görüyorum. Nedeni eğitim, bana göre. Ama insana güç katacak asıl eğitim, aile içerisinde başlayanı. Çünkü bu güç ile toplumda var olduğunu kanıtlıyorsun. Bu güç ile ilk deneyimim olan tiyatroda varlığımı herkese duyurabilirim. Heyecanlıyım.”

Selçuk Aldemir ise ilahiyat bölümünde okuyor. Aldemir, “Tiyatroyu seven iyi bir izleyici ve gözlemciyim. Bana göre tiyatro ile ilgilenen tüm arkadaşlar, oyuncular, yönetmen birer antikacı. Yazdıkları, oynadıkları, ortaya koydukları her sahne çok kıymetli ve kıymetli eserleri gözler önüne seriyorlar” diyor.

“Oyun için salon aradık, kimse yanaşmadı”

Piraye Tiyatro Topluluğu, Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “Bana Bir Şeyhler Oluyor”un provalarını Piraye Kitabevi’nin üst katında yapıyor, son günler olduğu için heyecan yüksek. “Bana Bir Şeyhler Oluyor”, 2000’lerin başında yaşanan ekonomik krizde sıradan bir yurttaş olan Hilmi karakterini konu alıyor. Yönetmen Timurboğa, oyun üzerinde bazı değişiklikler yaparak sahnelediklerini söylüyor.

Yönetmen Timurboğa, gönüllü tiyatro yapmanın özellikle oynayacak salon bulmanın zorluğundan da bahsediyor:

“Sanat ve sanata dair her şey umudun bir parçasıdır. Oyunu sahnelemek için salon aradık lakin kimse yanaşmadı. Anlam veremiyoruz, amacımız kötü değil, istediğimiz insanlarımızın bir nebze de olsa gündelik yaşam telaşından uzaklaşarak gülmesi. Neyse ki günün sonunda oyunu sahneleyecek salon bulduk.

“Oyunumuzu 16-17 Nisan’da Ağrı Barolar Birliği’nin öncülük ettiği ve destekleriyle açılan tiyatro salonunda sahneleyeceğiz. Oyunun biletleri  Piraye Kitabevi, Cervantes Kitap Kafe’den satın alınabiliyor. Önümüzdeki süreçlerde oynayacağımız oyunları izlemek isteyenler bizleri Instagram hesabımızdan takip edebilirler. Mutluyuz, heyecanlıyız. Ve tiyatro iyidir, korkmasınlar, gelsinler çünkü biz bekliyoruz.”

Bilgi ve bilet için:

0545 255 63 70

0532 173 22 14

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM