Meksika’da bulunan Aztek kafatası

Meksika’da bulunan Aztek kafatası

Meksika’da bulunan Aztek kafatası kulesinin yeni kısımları gün ışığına çıktı

Arkeologlar, Mexico City’nin merkezinin altındaki Aztekler’e ait kafatası kulesinin yeni kısımlarını gün ışığına çıkarttı.

BBC Türkçe
Kafatası kulesi

Reuters
Kafatası kulesi beş yıl önce Mexico City’nin merkezinde bulundu.

Arkeologlar, Mexico City’nin merkezinin altındaki Aztekler’e ait kafatası kulesinin yeni kısımlarını gün ışığına çıkarttı.

Meksika Ulusal Antrolopoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH) 119 kafatasının daha bulunduğunu belirtti.

Kafatasından yapılmış kule, beş yıl önce başkent Mexico City’deki bir binanın restorasyon çalışmaları sırasında bulunmuştu.

Kulenin Aztek güneş, savaş ve insan kurban edilen tanrısına yapılan tapınaktaki kafataslarından oluşan rafların bir parçası olduğu düşünülüyor.

Huey Tzompantli diye bilinen kafatası rafı, Aztek başkenti Tenochtitlan’ın koruyucusu Huitzipolochtli Tapınağı’nın köşesinde duruyordu.

Aztekler, 14’üncü yüzyıldan 16’ıncı yüzyıla dek, Meksika’nın orta kesimlerine hakim olan Nahuatl dili konuşan halkların bir parçasıydı.

Aztek İmparatorluğu, Tenochtitlan’ın 1521’de ele geçiren Hernan Cortes öncülüğündeki İspanyol işgalciler tarafından devrildi.

Kafatası kulesi

Reuters
Kafatası kulesinin Huey Tzompantli’nin bir parçası olduğuna inanılıyor.

Huey Tzompantli’ye benzer bir yapı, kenti giren İspanyol işgalcileri korkutmuştu.

Silindir şeklindeki yapı, günümüz Mexico City’si olan Tenochtitlan’daki başlıca tapınaklardan Templo Mayor’un üzerine yapılan dev Metropolitan Katedrali’nin yanında yer alıyor.

Meksika Kültün Bakanı Alehandra Frausto “Templo Mayor bizi şaşırtmaya devam ediyor ve bu hiç şüpesiz son yıllarda ülkemizde yapılan en etkileyici arkeolojik buluşlardan biri” dedi.

Arkeologlar, 1486-1502 arasına tarihlenen kafatası kulesinin üç aşamada yapıldığını tespit etti.

Kule, sadece genç erkek savaşçıların kafataslarını bulmayı bekleyen arkeologları şaşırtmıştı. Çünkü kulede kadın ve çocukların kafatasları da bulundu ve bu Aztek İmparatorluğu’nda insan kurban edilmesine dair soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Arkeolog Raul Barrera “Bu bireylerin kaçının savaşçı olduğunu söyleyemiyoruz, belki bazıları kurban törenlerinde öldürülen esirlerdi. Hepsinin kurban edilip edilmediğini bilmiyoruz” dedi.

BBC Türkçe

İlginizi Çekebilir
Sambucol'un İçeriğiyle Bağışıklığın Güçlensin, Tehditler Önlensin
Sambucol’un İçeriğiyle Bağışıklığın Güçlensin, Tehditler Önlensini-Health
Bitcoin ile günde 2650$ kazanabilirsiniz.
Bitcoin ile günde 2650$ kazanabilirsiniz.Global Trade
HUAWEI Watch GT2 Pro 17 profesyonel mod ve 85 özel mod dahil olmak üzere 100’den fazla…shop.huawei.com
Vücut Ağırlığı Kontrolü Kolay mı?
Vücut Ağırlığı Kontrolü Kolay mı?Nestle
Şehidin ailesine zamlı mezar yeri satan AKP'li belediye tepki görünce çark etti!
Şehidin ailesine zamlı mezar yeri satan AKP’li belediye tepki görünce çark etti!
Alişan’dan doktora 2 milyonluk tazminat davası
Alişan’dan doktora 2 milyonluk tazminat davası
İzmirli genç pandemi döneminde nasıl servet kazandı!
İzmirli genç pandemi döneminde nasıl servet kazandı!Milyoner Club
Peugeot Rifter, 210. yıla özel ayda 2.500 TL taksit fırsatıyla
Peugeot Rifter, 210. yıla özel ayda 2.500 TL taksit fırsatıylaPeugeot
Süleyman Soylu TBMM'de protesto edildi
Süleyman Soylu TBMM’de protesto edildi
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM