Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
TARİHE HAVALE
 • 0
 • 293
 • 31 Mart 2021 Çarşamba
 • +
 • -

Senesini bulamam, çok oldu.
Yine bu sayfanın, yine bu sütunlarında dile getirmiştim;
Bi kurul lazım!
****
Şehrimize ” yeni” bi çivi çakılacaksa,
Şehrimizden ”eski” bi taş sökülecekse,
Mutlaka onayları ve gönül rızaları alınması gereken…
Ve mutlaka şehrin eski ailelerinin temsilcilerinden oluşması gereken bi kurul…
****
Vay efendim nasıl yazarım bunu?
Ne kadar ”aşağılık kompleksi” taşıyan insan varsa gönül koydulardı. Kendimi ne sanırmışım, ne kadar da seçkinciymişim, şehrin sahibi salt bu aileler miymiş. falan filan?
Tarih, her gelişmeyle bu tezimi haklı çıkarıyo işte, yaşıyoruz hep beraber.
Başka da diyecek bişeyim yoktur hakim bey!!!!
****
Nasıl bi hınç ve yağmalama duygusudur, anlaşılır gibi diğil.
Şimdi de Atatürk Stadyumu’muzu yok ettiler.
Hiç kimseye sormadan-danışmadan, hiçbirimizden izin almadan.
Bu kadar mı basittir bazı duygular? Bu kadar mı ben yaptım oldu’dur?
****
(İncitici bişey iddaa ettiğimi sanmıyorum. Belediye, elbette kendi işlerini yapacaktır. Zabıta çalışacak, itfaiye tetikte bekleyecek, mezarlıklar düzenli olacak, şehir temiz tutulacak, asfalttır-su şebekeleridir-kanalizasyondur sorunsuz kılınacak, park ve bahçeler çiçek açacak, terminal tıkır tıkır işleyecek, muhtarlıklarla el ele verilecek, vb vb vb… Ama, örneğin, dünyanın en güzel stadını yıkarken, orada anıları olan insanlara soracaksın kardeşim)
(Dünyanın neresinde olabilmiştir; denize sıfır konumda, kimi sert şutlarda topun duvarları ve karayolunu aşıp denize düşebildiği bi stadyum????)
****
Bildiğim ve okuyabildiğim kadarıyla, (ki, görmeyip de adlarını yazamadıklarım varsa bağışlasınlar) Giresun Atatürk Stadyumu’nun yıkılarak yerine millet bahçesi yapılması projesine, sadece 2 kişi yazılı olarak karşı çıktılar;
”Şahsım” ve Dr. Ruşen Topallı kardeşim.
Şehrin iki eski ailesinin evladı yani.
Ne oldu, neden şaşırdınız ki?
Yenilerin Giresun kültürü diye bi derdi mi var?
Sosyal medya kalemşörlerini ciddiye almıyorum.)
****
İkimiz de aşağı-yukarı aynı şeyi savunmuşuz;
-”Yahu bu şehirde zaten bi Millet Bahçesi var, hem de asırlardır var, saçmalamayın”!!!
Bencileyinse, ek olarak;
-”Bırakın yenisini yapmayı, bizim mevcut Millet Bahçemiz Sn. Cumhurbaşkanı’mıza duyurulmalı, bu sayede tüm ülkeye emsal gösterilmeli” diye de görüş sunmuşum.
****
Şehrin eskileri, bi başka deyişle Giresunla ilgili anıları / düşünceleri / özlemleri olanlar kıyıda-köşede bıraklınca, bakın başımıza neler gelebiliyor,
Bu işlerin yolunu-yöntemini bilmeyenler, belli bi estetik duygudan yoksun yaşayanlar, ne yapılacağına dair karar verecek bi kurul veya halk oylamasını akıl bile edemeyenler bakın neler diyebiliyor;
-”Aaaaa çok güzel olmuş”!!!!!
****
Nedir o çok güzel olan?
Söyliyim. Fotoğraf mı, resim mi ne olduğu tam anlaşılmayan sıradan bi görsel. Stadyum yıkıldıktan sonraki vaziyeti betimleyen bi görünüm… İçler acısı…
Hayır kardeşim, çok güzel falan diğil, hata tam tersi berbat bişey!
****
Beni en çok üzense kadınlarımızın tepkisizliğiydi.
O stadyumda, dünyada bi ilk ve tek olarak ”Kadınlar Tribünü” var idi.
Yaz kış demeden, gerekirse battaniye altında, çaylar-börekler-kuru köfteler, çoluk çocuk Giresunspor‘un peşinden koşulurdu. Belgeseli çekilip, FİFA nezdinde tüm dünyaya duyurulması gereken bi kültür yaşanmıştı şehrimizde.
Bilgisiz ve görgüsüzler asıl onu yıktılar.
Ve kadınlarımız sustular.
Neden?????
****
Şehrin eskilerinin çocuklarını, o soylu yaşamın son temsilcilerini dikkate almamaya devam ediniz, bizce bi sıkıntı yoktur.
Bizler, o güzellikleri yaşayarak büyüdük zaten, gördük geçirdik, içimize sindirdik ve yüreğimize gömdük. Çok çok da oralardan geçerken gözlerimizi kapar, yürür gideriz.
Bizim görmek istemediğimiz şeyler zaten yok hükmündedir! Asıl sizler ”neyi yaşayamadığınızı” iyi düşününüz.
Neleri kaybettiğinizi, neleri peşkeş çektiğinizi, neleri öldürdüğünüzü.
Tarih bizleri de yazacak, sizleri de..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani tepkiler vermekten kaçınmalı ve sabırlı olmalısınız. İletişimde bazı tatsızlıklar yaşayabilirsiniz, ama sakin kalarak çözüm bulabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve üzerinizdeki stresi atmak için spor yapmaya zaman ayırabilirsiniz. Bugün sağlıkla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinize zaman ayırmalı ve içsel dengenizi korumalısınız. Sizi huzursuz eden konulara odaklanmak yerine sağlıklı aktiviteler yaparak rahatlamaya çalışın. İletişimde olacağınız kişilere karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız faydalı olacaktır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size enerji verebilir. Hayallerinize adım adım ilerlemek için başkalarının fikirlerine de açık olun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel huzursuzluklarınızı kontrol altına almak ve mantıklı kararlar vermeye çalışmak önemli olacak. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara odaklanın. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmaya özen gösterin, onların desteğini almak sizi rahatlatabilir. Sağlık konularına dikkat etmek ve enerjinizi doğru yönlendirmek için bugünü verimli şekilde değerlendirmeye çalışın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendinizi ifade etme ve duygularınızı paylaşma konusunda güçlü bir istek hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla iletişiminizde daha açık ve samimi olmaya gayret edin. Ayrıca, bugün yaratıcı ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi sergilemek için güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz oldukça yoğun olabilir. Fikir alışverişinde bulunmak isteyeceğiniz projeler için destek arayışı içinde olabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, çünkü bazı insanlar sizi yanıltabilir veya gereksiz tartışmalara sevk edebilir. Kendinizi ifade etmek için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Ayrıca bugün sağlığınıza dikkat etmeli ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşmazlıkları çözmek için uygun bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak karşınızdakini anlamaya çalışın. Aşk hayatınızda romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. Keyifli ve huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün odaklanmanız gereken konularla ilgili derin ve analitik düşünme yeteneğiniz yüksek olabilir. Duygularınızla mantığınız arasında denge kurmayı başarabilir, kararlarınızı daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz. İçgüdüleriniz size doğru yolu gösterebilir. Bugün, duygusal anlamda kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde şeffaf ve dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Bugün, çözümlemek istediğiniz konular için ideal bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aklınız ve mantığınızı kullanarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. İletişimde net olmaya özen gösterin ve gerektiğinde sınırlarınızı belirleyin. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve uyum içinde olabilirsiniz. Özel yaşamınızda ise sevgilinizle derin ve samimi konuşmalar yapabilir, duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM