Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
”öte yüzlü”
 • 0
 • 313
 • 08 Ağustos 2021 Pazar
 • +
 • -
PAZAR’LIK
yitik ozan can’ımızın 100 yıllık nesirleri sayesinde öğreniyoruz ki; doğal bi burun ile ikiye bölünmüş şehrimin batı yakasında oturanlara ”öte yüzlü” denmekteymiş..
can’ımız doğu tarafı çocuğudur.. yani hacı hüseyin mahallesi diyeyim kısaca.. buralar kayalık mayalık ama denize sıfır ve şehrin o dönemki merkezi imiş ayrıca..
batı tarafınaysa kumyalı mahallesi diyeyim kısaca.. adı üzerinde.. uçsuz bucaksız bi kumsal burası.. bilmiyorum, yedi cihanda örneği var mıdır, evden çıkıp direkt doğal plaja iniyon.. yol mol yok arkadaş..
kapıyı aç.. yengeyi öp.. derhal denizdesin??
****
bu misli menendsiz özelliğine karşın, bizim hacı isiin tayfası, kumyalı için ”öte yüzlü” yakıştırması yapmış işte..
şehrimin eski soylu genlerini sular seller gibi bildüüm üçün gayet kolayca diyebilirim ki, bi küçümseme falan yok bu gonuşuklarda.. espri var, gırgır geçme var, kinaye, mizahçıl bi beğenmeme var..
ama asla kırıcı bişeyler yok.. Allah sizi inandırsın değerli mümin kardeşlerim..
****
bencileyin..
bu ”çekişmenin” kuşaklar boyu sürdüğünü düşünürüm.. giresun’da çoğu ailelerin;
kasapları,
taksi durakları,
plajları,
tribünleri,
kaaveleri,
okulları,
restoranları,
vs vs vs’leri,
hep ayrı olmuştur.. gendimizden misal vereyim, ekmekçigillerin kullandığı taksi durağı, gittiği plaj, geceleri eğlendiği restoran falan sabit idi.. hiç değişmedi.. elbette pek çok aile için de geçerliydi bu durum..
ve bu aidiyet duygusu, aklı başında her akademisyen için tez konusudur..
yani ben bile, aha geldim gidiyum, eski belediye plajından başka bi plajı asla sevemedim, fkb lokalinden başka bi restorana asla ısınamadım, sokakbaşı’ndaki kaaveden başka bi kaavede asla huzurla oturamadım falan filan..
diğer tüm ”rakipleri” çok sevdim mi peki?
elbette evet..
eski giresun’un taşına toprağına gurban oldum çünkü..
****
bi istisnadan söz etmeliyim tam burada..
iki rakip pastaneden..
balkaya pastanesi ve şebnem pastanesi..
giresun insanı her nedense, sadece bu konuda bölünmedi.. öyle direkt olarak; aysın teyzemlerle özden teyzemler balkaya’cıydı, ama goncay teyzemlerle zehra teyzemler şebnemci’ydi denilemezdi..
(bu iki kurum, her ne kadar el değiştirmiş olsalar bile, bugün de ayaktadırlar çok şükür.. yeni kuşak gençler ayrıştı mı, hiçbi bilgim yok, ama örneğin ben her ikisinin de ”eşit” müşterisiyim halen)
(diğer hiçbi pastaneye adımımı dahi atmamak hakkımı kullanmaktayım izninizle, o kadar)
(eşbaşkan misali, eşmüşteri esprisi yapanlar.. duydum sizi şuan)
****
aziz ve muhterem kardeşlerim,
bugünkü dost sohbetimizde mevzu, oradan buradan uçuşurken eski pastanelerimize de geldi her nasılsa.. örneğin, balkaya’nın sevgililer için daha ”sota” olmasına gülündü.. eski pastaların kalitesi konuşulup; ”yahu şimdi gönül rahatlığıyla bi pasta alabiliyonuz mu” diye iç geçirildi.. her iki mekanın da eski sahipleri hayırdualarımızla anıldı..
giresun’da kuru pasta ve kremalı pasta fiyatlarının çok pahalı olduğundan söz edildi.. ben; ”naapsın adamlar yahu, artık hiçbi fiyat hiçbi esnafı kurtarmıyo” dedim.. şahin abim; ”ama apocum, ordu’ya gittim geçende, pasta fiyatları yarı yarıya” dedi..
bitek; ”vay hıyarlar” diyebildim..
****
zaten annem; pasta yaparken pastaban kullanmaya başlayalı beri, yaşamdan zevk almaz olduğumu düşündüm.. annem, pastalarının hamur kısmın bile kendi yapardı, ben de izlerdim hep dedim gendi gendime..
masadakilere belli etmedim bu duyguyu..
****
ama şunu anlattım tabi;
-”yaa beş altı yıl önceydi.. bakın nasıl bozum olup lanet okudum.. feysbuk’ta giresun nostaljisi muhabbeti çeviriyorduk arkadaşlarla.. hatta fikret de sağ idi, o da yazıp yazıp bizi güldürüyordu falan.. ben bi ara dedim ki, sadece bi güncük, sadece bi kezcik, şebnem’in eski ustalarını ve personelini toplasak, gerekirse kerim başkan’dan destek rica etsek, bi nostalji üretimi ve satışı yapılsa!! ne güzel olur yahu..
dememe kalmadan, şebnem pastanesinin eski sahiplerinden biri topa girdi.. (kim olduğu bende kalsın.. unutulmaz patron sevgili ismail sevigen abim diğil haa) daha neler neler yazdı, neler neler demedi o eski ustalar ve çalışanlar hakkında.. pişman oldum ağzımı açtığıma..
çıktım o sohbetten.. çektim gittim ağladım.. ben neresindeyim hayatın, millet neresinde lan”!!!!
****
o hırsla canım nermin özkaya teyzemi aradım akşam akşam.. (bilmeyenlere ön bilgi, ”çakmak” giresun’a özgü bi ev kurabiyesidir)
-”alo nermin teyzecüüm, bi çakmak yap da ara beni bigün.. ben gelip alırım.. valla çok canım çekti.. annem daha yapamıyo”..
-”tamam gürselcüüm”..
cümleten hayırlı pazarlar dilerim..
Allah’a emanet olunuz..
gürsullah hocaefendi.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM