Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
OSMAN AĞA SENDROMU…
 • 0
 • 285
 • 03 Mayıs 2021 Pazartesi
 • +
 • -
giresun insanını ikiye ayırmak mümkündür;
-kayıtsız koşulsuz osman ağa hayranları..
-kayıtsız koşulsuz osman ağa düşmanları..
ortası yoktur..
****
hayranları genelde; milliyetçi duyguları ağır basanlardan ve tarih meraklılarından oluşur..
ki, bi bölümü yakın dostumdur..
****
düşmanları genelde; Atatürk’ü sevmeyenlerden, askeri sevmeyenlerden, savaşları sevmeyenlerden, zenginleri sevmeyenlerden oluşur..
ki, bi bölümü yakın dostumdur..
****
bencileyin; bu konuda da kainatın en talihsiz insanlarından biriyimdir, çünkü tarafsız olma şansım yoktur..
a) osman ağa sülalesinin yaşayan tüm bireyleri canım ciğerimdir.. ellerinde büyüyüp teyze-amca, abla-abi dediğim onlarca insana, beraberce şu yaşlara geldiğimiz pek çok genç kuşak çocukları da ekleyebilirsiniz..
b) ben, dünyadaki en önemli ”kartvizit” gözüyle gördüğüm, ”Mustafa Kemal’in Askeri” olarak yaşayan bi insanım, malumunuz.. bizlerinki, sonuç itibarıyla soyut bi askerliktir tabi.. oysa osman ağa, direkt olarak Ata’mızın askeridir..
kurtuluş savaşı’nda doğrudan kahramanlıkları olmuş bu vatanseveri nasıl yok sayarım?
****
tüm bunlar bi yana, o zamanın koşullarını bilmeden, kafanda tartmadan, o insanların ayakkaplarını giymeden konuşmanın-yazmanın laf-ı güzaf olduğunu düşünürüm..
vay efendim, osman ağa azınlıklara katliam yapmış?? bilemem kardeşlerim.. memlekette devrim oluyo bir, kurtuluş savaşı veriliyo iki.. çok acı da olsa, öyle gerekmiş olabilir..
vay efendim, osman ağa azınlıkların mülklerine el koymuş.. ailedeki bugünkü olağanüstü zenginliğin nedeni buymuş.. bilemem kardeşlerim.. tek bildiğim, osman ağa’nın tüm giresunlulara bu mülkleri dağıttığıdır.. (o zaman herkes malları geri versin der geçerim)
****
kuru lafı bırakıp, yaşadığım 2 örnekle derdimi dökeyim.. amacım; bazı şeylerin, ileride torunlarımın bile başına kakılması olasılığının önüne set çekmektir..
1) ADD başkanı oluverdim 2014’te.. kucaamda bulduğum ilk problem; ”vay başkan, derneğin tabelasında osman ağa’nın fotoğrafının ne işi var” sorusu idi..
yahu o tabelayı ben yaptırmadım ki.. uğur mumcu, muammer aksoy gibi büyük adamların yanına osman ağa’yı da koymuş eski yönetimlerin biri.. sadece şunu dedim yanıt olarak; ”giresun ADD tabelasından osman ağa’yı kaldıracak bi herif daha doğmadı.. adam, Ata’mızın yakın koruması kardeşim, ucuz kahramanlığa gerek yok”!!!
halen de aynı görüşteyim.. tabela yerli yerinde duruyo.. varsa bi delikanlı gitsin osman ağa’yı silsin oradan!!
****
2) İZLER’imizin nisan sayısında da benzer soru işaretleri geldi önüme.. ölüm yıldönümüydü..
-osman ağa özel sayısı çıkarmak,
-osman ağa’lı bi kapakla çıkmak,
-içeride bol sayıda osman ağa makalesine yer vermek,
-hiç söz etmemek,
gibi gibi gibi seçenekler kondu önüme..
****
benim yönetim anlayışımda, bi masa etrafına 15 kişi lüzumsuzca yığılmak ve bunun adına ”toplantı” demek yoktur.. fikirlerini önemsediğim insanlara birer birer görüşlerini sormaktır, benim toplantı dediğim.. telefonla veya birebir ziyaretlerle olur bu..
yine öyle yaptım.. kapakta 23 nisan ve andımız’ın bulunması ağır bastı hepimizde.. baktım, İZLER’in patroniçesi şengül de bu yöndeydi.. kapak içi resimde osman ağa’ya yer vermek ve içeride hüseyin gazi kardeşimin bi makalesiyle osman ağa’yı anmak şeklinde bi inisiyatif kullandım..
geriye dönüp baktığımda, doğru yaptığımı düşünüyorum..
****
yani sözüm sizedir, eyy 100 sene sonra İZLER’i, ADD’yi ve beni osman ağa konusunda yargılayacak olan giresunlular,
olup biten yalnızca budur..
haa, içinde bi dert var mı derseniz, var tabi..
acep neden can akengin, hiçbi yerde osman ağa’dan söz etmemiş????
bilsem, yazardım inanın..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM