Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
LİMAN
 • 0
 • 389
 • 30 Haziran 2021 Çarşamba
 • +
 • -

LİMAN

Anneler oğullarına, babalar kızlarına daha düşkündür diye bilerek geldik şu yaşımıza. Hiçbi bilimsel yönü olmayan bu teori, ne kadar doğrudur bilemedik? Olsa olsa yüklü miktar duygusallık içerir diyip geçmek de var, ama konu farklı galiba.
Anlatayım.
****
Bikaç yıl olmuştur. Katıldığım bi cenazede, gencecik kızını kanserden yitirmiş bi orta yaşlı anne;
-”Oğul, oğul, beni bırakıp gittin mi güzel gızım” diyerek ağlıyordu. Yaşarken, hiç ”oğul” diye seslenmemiştir kızına, elbette ki teyzemiz. İşin içine acı girince mi değişmektedir bu hitap? Oğul sözcüğü, Anadolu annelerinin dilinde ”erkek evlattan” öte bi anlam mı taşımaktadır yoksa?
Bi kıyamamazlık, bi can parçalığı, bi kutsal emanet mantığı mı içermektedir?
Hadi daha da ileri gideyim, yüce Allah’ın yarattığı en görkemli-en faydalı bal türü olan ”oğulbalı” gibi bişey midir bu seslenişin kaynağı?
Yanıtını ben de bulamadım şimdi. Allah hiçbirimize evlat acısı göstermesin diyerek alt konuya iniyorum, gelin birlikte inelim.
****
Burayı nasıl yazmam gerektiğini çok düşündüm inanın..
Belli bi edep sınırı içinde kalmalıyım. Beceremezsem, tüm Anadolu annesi okurlarımdan özür dilerim peşinen.
Sahilde oturulan bi eve akşam yemeği konuğuydum. Ev sahibesi teyzemiz, her ulu Giresun kadını gibi şen şakrak biri idi. Beni de evlat kadar yakın gördüğünden, sözünü sakınmadan konuşuyordu. Arkadaşlarım olan 2 oğlu da bekardı o sıralar. Yemek masamızın ana konusu bu 2 oğulun bi an evvel evlendirilmesi gerektiğiydi. Tanıdığım bekar kız var mıydı falan?
Canını sevdiğim teyzem durumu şöyle yorumlamıştı;
-”Şey’lerinin ucu Gedikkaya’ya vardı yahu”!!!!!
Ağzındaki pancar çorbasını püskürtüp güler misin, utanır kıpkırmızı kızarır mısın?
****
Erkek evlat analarının gözünde, oğullarının evliliği sadece ”o iş” için midir, valla bilemiyorum? Nasıl olsa yemeğin-ütünün-temizliğin-sevginin en iyisini benden başkasında bulamaz, gidip ”o işi” başkasıyla yaşasın, ona bari karışmiyim özgüveni midir? Bu konu akademik araştırma gerektirir. Heyette, mutlaka bi adet ruhbilimci de bulunmalıdır.Ama sevdiceğine sarılıp uyumak, bi erkek evlat için, ana kucağından sonraki en büyük limandır, işte bunu iyi bilirim.
Hele bi de; hava soğuksa, dışarıda yağmur varsa, müzik kulağı kuvvetli bi din görevlisi sabah ezanını okuyorsa o sırada, tadına doyulmaz olur sevginizin.
****
Sabah ezanına da değinmek şart oldu şimdi.
Ezan sesinden rahatsız olan insanları hiç anlayamadım ömr-ü hayatımda. Tıpkı martılar gibi, tıpkı güneş gibi, imam ağabeylerimiz de insanları uyanmaya çağırmaktadır oysa. Sokağa çağırmaktadır. Hadi kalkın ayağa demektedir. Toplanmaya çağırmaktadır.
Rahatsızlık duymak bi yana, en çok da sosyalistler kulak vermelidir sabah ezanına, içten inanmışlar kadar.
Doğanın uyanışına kim dur diyebilir?
****
Dostlarım tartışır zaman zaman. Oturur dinlerim. Genelde bu konulara girmez, susarım. Teknolojinin bu denli ilerlediği bi dönemde, namaz çağrılarını sürekli ezanla yapmanın ne denli doğru / yanlış olduğu mevzu edilir sık sık.
Ehhh, derim, aslında haklı bu herifler. Bilimin-tekniğin önünde hiçbi şey duramamalı? İnsanların cep telefonlarına mesajla bildirilmeli namaz vakitleri?
Ama bu denli basit diğildir bazı şeyler.
Mübarek sabah ezanlarını, iftar vakti ezanlarını, Sultanahmet Meydanı ezanlarını, Giresun Şıh Camii ezanlarını hiçbi şeye değişemem, kimselere bırakamam ki. Vazgeçilmezlerimdir onlar. Söz vermişimdir zaten Mehmet Akif’e;
-”Ebedi yurdumunun üstünde benim inlemeli”…
****
Liman dedim, tahminen şehrime bi ucube olarak çöken siloları yazacağımı sandınız.
Asla! Benim gözümde sahil yolu yok hükmündedir zaten. Liman da neymiş? Silolar daha dünkü çocuk. Siyasetin sidik yarışı. Geldikleri gibi giderler, sabah ezanları şahidim olsun. Ben henüz o silolara beddua etmeyen Giresun annesi görmedim zaten, rahat olun.
Durun yahu, çorbanızı püskürtmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM