Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
KOMUTAN
 • 0
 • 285
 • 18 Ağustos 2021 Çarşamba
 • +
 • -

Kendini yinelemek hoş bişey olarak görülmez, hiçbi edebiyat erbabı bunu istemez.
Örneğin, Türk erkeğinin “askerlik anıları” bu yönüyle dipsiz bi kuyudur. Giren, çıkmak bilmez. Dinleyeni bezdirir.
Sanırım hiç yazmadım. Anlatmadım. Sevmem zaten. Kimi arkadaş sohbetlerinde;
-”Hiç askerlik anım yok la benim, ne tuhaf” diye şaşkın şaşkın konuştuğumu bilirim.
****
Fakat… Bu konuyla dalgamı çok geçerim tabi.
Güya askerliğim; Kuzey Kutbu, Arap çölleri, paraşüt, denizaltı, at, tank, Ordu Milli Takımı, Amerika, Uzay mekiği, Çin vs vs tüm dünyevi unsurları içerir. Ev içi şamatalarımızda anlatır, mevzu her ne olursa olsun sonunu askerliğime bağlar, kızlarımı güldürürüm.
Gerçi, zamanla büyük kızım bu işin benden de uzmanı oldu. Daha ben palavralara girişmeden, lafı ağzımdan almaya başladı;
-“Tamam biliyorum baba, sen askerde şuydun, sizin bölük şöyleydi, komutanlar böyleydi, zaten dünyadaki en baş komutan sendin”!!!
-“Kızım, biz askerdeyken” diye söze başlamışlığımla kalır oldum artık.
****
(Elbette Cem Yılmaz’ın sahnede anlattığı askerlik anıları yedi cihanda eşsizdir, menendsizdir, oraya da bi saygı selamı çakayım şimdi. Yeri geldi)
****
Sözü nereye getireceğim?
Epey süredir çokça kulağımı doldurur oldu, çevre masalardaki tüm erkekler, askerlik anılarını anlatmayı koyulaştırdılar yeniden. Oysa bu işin modası geçmeye yüz tutmuştu ülkemizde. Belki de söylenecek ”beyaz yalan” kalmamıştı, söyleye söyleye.
Gariptir? Parkta, bahçede, çay ocağında, berber salonunda falan, Türk erkeği askerliğini anımsadı yine. 2021 yılında.
Elbette, işim gereği yan masaları, koltukları dinleyen biriyim. Bi yazarın en iyi malzeme kaynağı buralardır çünkü. Kulağı arkasında olmayanın, eline kalem yaraşmaz.
Şu analizi yapmalıyım izninizle.
İnsanımız yeniden, niçin, neden, ne oldu da, askerliğini anımsar oldu bu kadar? Sakın, mevcut iktidarın toplumun tarihsel genleriyle oynamaya kalkıştığından olmasın?
****
(Hepinizin bildiği anılara girmeyeceğim şimdi..
Güya herkes her gün çarşı iznindedir, kimseler nöbet tutmaz, hep birlikte kör kütük sarhoş dolaşılır kışlada.. Komutanın eşine ”yenge” diyecek kadar samimidir bütün Mehmetçik..
Yalan yahu hepsi)
****
Salt şuncağızı demek zorundayım.
Son demlerde kulak kabarttığım tüm muhabbetlerde bi “komutan” vurgusu mevcut arkadaşlar. Genelde benden 1-2 kuşak yaşlı insanlar konuşuyo, ki bu da enteresan.
-“Komutanım tamam yaparız dedim”.
-“Emredersin komutanım dedim fırladım”.
-“Komutanım şöyle şöyle yapsak daha doğru olur dedim”.
Kimisi de onbaşı bile olsa, nihayetinde kendi de komutandır bi dönem;
-“Asker geldi, komutanım dedi, hastayım dedi, tamam git yat dedim”.
-“Yemekhane nöbetindeydim, çocuklar gece yarısı geldi, komutanım açız dediler, tamam ulan, yeyin bişiler dedim”.
****
Bu güzel insanları tebessümle dinlememek mümkün diğildir.
Canlarını seveyim hepsinin. Palavralarına kurban olayım.
Çok da uğraşmayacan yani bu insanların asırlık genleriyle… “Komutanım”sız bırakmayacan bu milleti. Yıllardır bıraktın, işte gördün, ne orman yangınlarını söndürebilir, ne hudut namusunu koruyabilirmişsin.
Yok olur gideriz kardeşim, yok olur gider. Söylemesi benden.
****
Haa ne diyordum?
Bi gün tam teçhizat kule nöbetindeyim. Hava da nasıl soğuk? Ben onbaşıyım ama albayımla viski içiyoruz bi yandan nöbette. Ailecek severlerdi beni. Baktım karanlıkta, karşıdan bi tank geliyo. Komutanım bana bırakın dedim, süngüyle daldım tanka.
Yok ula, başka bişi anlatıyordum!!
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM