İYİ İNSAN ACİZ Mİ?

İYİ İNSAN ACİZ Mİ?

Değerli okurlarım, geçenlerde: “İyi, doğru ve adil olanı önemseyen bir toplum olmamızın yolu iyi, doğru ve adil olanı önemseyen ailelerin çoğunlukta olmasıyla mümkündür,” diye yazmıştım. Yoğun ilgi gördü. Birçok yorumda şöyle bir anlayışın dile getirildiğini gördüm:
“Çevremizde o kadar çok istismar eden ve iyiliği kötüye kullanan insan var ki, çocuğumuzu ‘İyi, doğru ve adil olanı önemseyen bir insan’ olarak yetiştirirsek hayatı boyunca sürekli sömürülür. Kendimden biliyorum, benim iyiliğim hep sömürüldü.”
Bu, dediğim gibi, oldukça yaygın bir yorumdu. O nedenle sormak istedim: Siz bu yaklaşıma katılıyor musunuz? Yani, çocuğumuzu ‘İyi, doğru ve adil olanı önemseyen bir insan’ olarak yetiştirirsek onun kaçınılmaz olarak sömürülmeye açık bir insan haline getirmiş oluyor muyuz? Aklıma gelen ve size sormak istediğim diğer soru da şu: Çocuklarımızı hem iyi ve adil hem de güçlü biri olarak yetiştiremez miyiz? Yoksa iyi insan, ‘iyi bir insan’ olmanın zorunlu sonucu olarak ‘aciz bir insan’ olmak zorunda mı? Yoksa bu tür yorum yapanlar yaşamla ilişkilerindeki zayıflıklarını ve acizliklerini ‘iyi insan olma mazereti’ arkasında saklama çabası içindeler mi?
İlgi ve emeğiniz için teşekkür ederim. Selamlar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatınızda daha fazla sorumluluk almanız gerekebilir. Kararlarınızı sağlam temellere oturtarak adımlarınızı atmalısınız. Mantıklı düşünme ve disiplin bugün sizin için önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek ise size iyi gelecektir. Uğraştığınız konulara odaklanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20