Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
İŞTE O GÜN, SİGARAYI BIRAKTIĞIM GÜNDÜR!
 • 0
 • 241
 • 01 Eylül 2021 Çarşamba
 • +
 • -
Olabileceğinin en iyisini olmayı istemek kolay! Ama gelişmek, değişmek, farkına varmak, karar vermek ve verdiğin kararı uygulamak bilinç ister. Kararlılık ve irade ister. Zor iştir! Aşağıdaki mektubu yazanın bir öğretmen olduğunu bilmek beni çok, ama çok mutlu etti. Lütfen okuyun:
***
Sayın Cüceloğlu,
Ben öğretmenim ve ne yazık ki bu anlattığım olay öncesi sigara kullanıyordum. Teneffüsleri iple çekiyor, bir nefes sigara için çocukların teneffüste benimle geçirmek istedikleri vakti çalıyordum.
Bir gün bir erkek öğrencim benimle ders hakkında konuşmak istedi. Teneffüs süresi yeni bitmiş, sınıflara dağılıyorduk. Elbette yine sigara içmiş bir şekilde sınıfa giriyordum. Öğrenci konuşmak istediği konu hakkında yanıma geldi, ben de ne dediğini daha iyi duyabilmek için ona doğru eğildim. Çocuk o anda üzerime sinen o pis kokuyu hissetti ve boğulurcasına öksürmeye başladı. “Öğretmen hiç pis kokar mı, çok kötü kokuyorsunuz öğretmenim!” dedi.
O an kendi çocukluğum aklıma geldi. Annem de sigara içerdi biz çocukken. Okuduğum hikayelerde annelerin melekler gibi temiz olduğu, annelerin mis koktuğu yazardı. Annem melek gibiydi, ama hiç de mis kokmuyordu. Çocukluğumda hissettiğim o hayal kırıklığını öğrencimde gördüm. Gözünde belki ben de melekler gibi temizdim, ama mis gibi kokmuyordum.
Geçmişimdeki hislerim ile aldığım tepki o kadar birbirine uyuyordu ki kilidi açan anahtarı bulmuştum işte. Yalnız iyi ders anlatan öğretmen değil; giyimi, duruşu, çocuklara olan saygısı ile de hatırlanan öğretmen olmalıydım.
Biz öğretmenlerin öğrenciler üzerinde elbette çok etkisi var, ancak onların da bizde yarattığı değişimler mesleğin yapı taşı diye düşünüyorum.
Ve işte o gün, sigarayı bıraktığım gündür.
***
Değerli öğretmenin sizi tanıdığım için mutluyum. Öğrenci pis koktuğunuzu söylediği zaman ona haddini bildirmek yerine ne dediğini duymuş, anlamlandırmış ve “öğretmenlik yapmanın” ötesine geçerek gerçekten “öğretmen olmanın” ne odluğunu anlamışsınız. VE GEREĞİNİ YAPMIŞSINIZ!
Madem insan olarak doğduk, olabileceğimizin en iyisi olmaya çalışmak görevimiz. Alkışlıyorum!
Selamlar, sevgiler, saygılar!
(16 Kasım 2019)
Bir şunu diyen bir yazı'İŞTE Ο GÜN, SİGARAYI BIRAKTIĞIM GÜNDÜR!' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani tepkiler vermekten kaçınmalı ve sabırlı olmalısınız. İletişimde bazı tatsızlıklar yaşayabilirsiniz, ama sakin kalarak çözüm bulabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve üzerinizdeki stresi atmak için spor yapmaya zaman ayırabilirsiniz. Bugün sağlıkla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinize zaman ayırmalı ve içsel dengenizi korumalısınız. Sizi huzursuz eden konulara odaklanmak yerine sağlıklı aktiviteler yaparak rahatlamaya çalışın. İletişimde olacağınız kişilere karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız faydalı olacaktır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size enerji verebilir. Hayallerinize adım adım ilerlemek için başkalarının fikirlerine de açık olun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel huzursuzluklarınızı kontrol altına almak ve mantıklı kararlar vermeye çalışmak önemli olacak. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara odaklanın. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmaya özen gösterin, onların desteğini almak sizi rahatlatabilir. Sağlık konularına dikkat etmek ve enerjinizi doğru yönlendirmek için bugünü verimli şekilde değerlendirmeye çalışın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendinizi ifade etme ve duygularınızı paylaşma konusunda güçlü bir istek hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla iletişiminizde daha açık ve samimi olmaya gayret edin. Ayrıca, bugün yaratıcı ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi sergilemek için güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz oldukça yoğun olabilir. Fikir alışverişinde bulunmak isteyeceğiniz projeler için destek arayışı içinde olabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, çünkü bazı insanlar sizi yanıltabilir veya gereksiz tartışmalara sevk edebilir. Kendinizi ifade etmek için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Ayrıca bugün sağlığınıza dikkat etmeli ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşmazlıkları çözmek için uygun bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak karşınızdakini anlamaya çalışın. Aşk hayatınızda romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. Keyifli ve huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün odaklanmanız gereken konularla ilgili derin ve analitik düşünme yeteneğiniz yüksek olabilir. Duygularınızla mantığınız arasında denge kurmayı başarabilir, kararlarınızı daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz. İçgüdüleriniz size doğru yolu gösterebilir. Bugün, duygusal anlamda kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde şeffaf ve dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Bugün, çözümlemek istediğiniz konular için ideal bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aklınız ve mantığınızı kullanarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. İletişimde net olmaya özen gösterin ve gerektiğinde sınırlarınızı belirleyin. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve uyum içinde olabilirsiniz. Özel yaşamınızda ise sevgilinizle derin ve samimi konuşmalar yapabilir, duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM