FİKRET KIZILOK ‘OLMUYO OLMUYO’ (GAM MÜZİK)

FİKRET KIZILOK ‘OLMUYO OLMUYO’ (GAM MÜZİK)

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki albümler

ADAMLAR ‘HAREKETE KİMSE MÂNİ OLAMAZ’ (SONY)

Adamlar, 2021 yılında dijital platformlarda dört şarkıdan oluşan bir EP yayınmış, şarkılarının synthpop soundu münasebetiyle dinleyiciyi şaşırtmış, eleştirilere maruz kalmıştı. Ardından dört şarkılık bir EP daha yayınlayarak yine farklı stil denemelerine yelken açmıştı. Şimdi bu EP’ler, “Harekete Kimse Mâni Olamaz” adını taşıyan bir plağın A ve B yüzlerini teşkil ediyor.

Plağa adını veren satır Âşık Veysel’in Anlatmam Derdimi Dertsiz İnsana türküsünde geçiyor. Bu değişimi, gelişimi ifade ediyor topluluk için. Bunun bir kopuş olduğunu iddia etmek doğru değil. Zira içinde eski Adamlar’dan çok emare var.

Plağın iki yüzü farklı sound’ların kapılarını araladığı için birbirini tamamlayan türden değil. Buradan da anlaşılıyor ki Adamlar artık eski çalışmalarının yeni sürümlerini kaydetmeyecek, geriye sadece ilerde ne yapabilirim maksadıyla bakacak. Sınırları zorlayacak, risk alacak. İhtiyaç duydukları cesaretin de geçmişlerine bakılınca ruhlarında mevcut olduğu anlaşılıyor. Tarzları çapa atmayan türden. Bir sonraki hamlelerini tahmin etmek kolay değil. Onlar artık birilerinin üçüncü dalga olarak tarif edilen kalabalığın biraz dışında. Çatallanan keçi yolunda direksiyonu, daha az yürünmüş olana kırmışlar. Bize düşen mani olmamak.

FİKRET KIZILOK ‘OLMUYO OLMUYO’ (GAM MÜZİK)

Fikret Kızılok’un 1991 tarihli albümü “Olmuyo Olmuyo!” Taç Plak etiketiyle kaset formatında basıldığında bir hayli vasatlık eleştirilerine maruz kalmıştı. Buna sebep olan şey kasetin ilk yüzündeki elektronik altyapılarla kaydedilmiş dijital sound’lu şarkılardı. Çok farklı bir müzikti bu Kızılok hayranları için. Hattı zatında Kızılok da kayıtların Turgut Özal’a ve köşe dönmeci bireyci zihniyete duyduğu tepkinin önüne geçememesi nedeniyle aceleye geldiğini telaffuz etmişti ama son sözü yine zaman vermiş, albümdeki şarkılar dönemin itiraz eden ruhunu iyi yansıttığı için hak ettiği değeri sonradan bulmuştu.

Kızılok sekiz şarkıdan oluşan bu albümü, evindeki stüdyosunda kaydetmişti. Müzik tarzı olarak (başta arabesk olmak üzere) dönemin piyasası ile dalga geçen bir anlayışa sahip olan albümdeki şarkılarda yine kendisinden alışkın olduğumuz sarkastik bir fırça edebiyatı vardı. Albüme adını veren açılıştaki şarkı, tarihimizdeki ilk rap örneklerden olmakla birlikte, “Entellektüel” şarkısında medyanın yandaş simalarına iri bir taş fırlatmıştı. Şarkılar her ne kadar döneminden bahislerle örülü bir içeriğe sahip olsa da yeniden dinlediğimizde bugün yaşadığımız sorunları içerdiği görülüyor. “Olmuyo Olmuyo!” ilk kez plak olarak basıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM