Fatma KOŞUBAŞI
Fatma KOŞUBAŞI
fatma@sanatlayasam.net
DOĞANA SAHİP ÇIK!
 • 0
 • 112
 • 13 Mayıs 2021 Perşembe
 • +
 • -

 

 

Cennetin dünyada bir görüntüsü varsa, o da Karadeniz coğrafyasıdır ve bu coğrafyayı sevmek büyük bir aşktır. İçinde yaşarken pek anlaşılmasa da gurbetteyseniz eğer, o aşkın verdiği hasret duygusu, çoğu zaman dayanılmazdır. Bir kemençe sesinde, bazen tattığınız bir fındıkta, içtiğiniz çayda o hasret demlenir durur… Bazen tek bir ağacı bile özlersiniz betonun esir aldığı şehirde.

Karadeniz deyince aklıma hep el değmemiş doğa, göz alabildiğine insanı sevdaya düşüren bakir ormanlar, şırıltısı ninniden güzel dereler, hırçın ve asi denizi gelirdi. İnsanoğlunu kirletmediği, dokunmadığı, kendi çıkarına kurban etmediği yer kalmadı neredeyse. Karadeniz de bu kirlenmeden ve tüketim toplumunun ihtiyaçlarına cevap vereceği düşünülen tahribatlardan fazlasıyla payını aldı. Modern toplum olma yolunda ilerlerken yaptığımız her işte doğaya verdiğimiz zararı düşünmeden hareket ettik. Doğanın dengesini bozarken kendi dengelerimizle oynadığımızın farkına varamadık, anlayamadık insanın en önemli mutsuzluk nedeninin doğasından uzaklaşmak olduğunu… Yapay ortam, yapay ilişkiler ve yapay besinler üçgeninde huzur arayan modern insan trajedisi yaşadığımız.

Karadeniz bakir kalmalıydı, cennetimizi, içinden bal akan derelerimizi, kıyıya özgürce uzanan sahillerimizi koruyamadık maalesef, korumak için çabalayanlar da azınlıkta kaldı ve sesini çıkaran insanların suçlu olduğu ülkemde, doğruları söyleyenler onuncu köye sürüldü.

En çok canımı sıkan da kıyılarımızdan sonra, HES inşaatı yapılan derelerin tahribatı ve özgürce akan derelerin borulara mahkum olması oldu. Alternatif yollar varken her akan derenin bu şekilde sesinin kesilmesi aslında bizim türkülerimizin sesini kesmekti. En son Gelevera deresi üzerine yapılan baraj da Gelevera’nın sesini kesti ve yetim bıraktık gönlümüze nakşedilen türküsünü… Doğal olan ne varsa hızla tahrip ediliyor, doğayı korumak insanlık görevidir, onurlu bir duruştur gelecek için, çocuklarımız için. Tüketim toplumunun ihtiyaçları var diye cennetimizin, böylesine aç gözlüce talan edilmesini elimiz kolumuz bağlı seyrediyoruz. Son pişmanlık fayda etmiyor, iş bitiyor ancak duyuyoruz sızısını.

Karadeniz cennetin diğer adı, Karadeniz bir tutku… Bu tutkuyu kalbinde hisseden herkes, doğasına doyasıya sahip çıkmalı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Finansal konularınızda hız ve hareket artacak. Yatırım, birikim ve harcamalarla ilgilenebilirsiniz. Borç alma-verme konularında daha çekimser olmakta, akılcı ve gerçekçi planlamalar yapmakta fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilir, düşüncelerinizin rüyalarınıza yansıdığını daha fazla görebilirsiniz. Gün içinde finansal konularda risk alırken dikkat edin, paranızı ve değerli eşyalarınızı iyi koruyun ve muhafaza edin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Daha sosyal bir gün geçirebilir, sevdiklerinize bağlanabilirsiniz. Güvendiğiniz insanlarla bir arada olmak sizi daha huzurlu hissettirebilir, belli belirsiz ilişkilerde ise güven arayabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlişkilerinizin yönü ve rotası belli olabilir. Davalarınız bir karara veya sonuca bağlanabilir. Uzlaşmacı ve yapıcı olmak size her alanda kazandırabilir. Ortaklı işlerde daha titiz ve detaylı çalışmalar yapın, seçici olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlahi desteği, ilahi adaleti daha fazla düşünebilir, arayabilir ve inançlarınıza sarılabilirsiniz. Spiritüel çalışmalarla ilgilenebilrsiniz. Sezgileriniz size olayların iç yüzünü söyleyebilir. Gizli konular açığa çıkıyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlişki ve arkadaşlıkların öne çıkacağı bugün ve yarın, sosyalleşecek ve keyifli ortamlara katılacaksınız. Kutlamalar, davetler, partiler ve sürpriz organizasyonlar gündeme gelebilir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Gün içinde iş veya özel hayatınızda dönüm noktası olabilecek bir durum karşınıza gelebilir. Tamam veya devam durumu içine girebilirsiniz. Hırs, tutku, kazanma dürtüsü artıyor. Akıl ve duygular ayrılabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Gün içinde dayanıklılık ve sabırla sınanma durumları olabilir. Pes etmeden ilerlediğiniz noktalarda kazanç ve başarıyı elde edebilirsiniz. Bildiğinizi okuyan, fanatik ve inatçı tavrınız bugün daha güçlü çalışabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Olaylara, durumlara somut tarafından bakabilir, gerçekçi ve mantıksal adımlar atabilirsiniz. Düşüncelerinizin, sözlerinizin enerjisinin güçlendiği bir gün. İlahi adalete teşekkür edebileceğiniz bir durum olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM