Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
DİŞ İŞLERİ BAKANI
 • 0
 • 246
 • 23 Haziran 2021 Çarşamba
 • +
 • -

Bi fotoğraf karesidir gözümün önünde.
Her nasılsa renklidir, eskilerin o siyah-beyaz günlerine inat. Kırmızı üniforma, beyaz pantolon, elimde püsküllü çubuk. Majörüyüm, Cumhuriyet İlkokulu’nun.
Gülümsemişim kadraja doğru, Gazi Caddesi’nden aşşaa, okulumun en önünde, uygun adım yürür iken.
Ve çocuğum ya bacak kadar türünden, bi dişim eksik. Düşmüş. Henüz yenisi çıkmamış. O cafcaflı giysilerimizi bastırmış, olmayan tekbi dişim?
Kim yakaladı o pozu, bilmem?
****
Diş meselesi mühimdir, anlatayım sizlere.
Biz ailecek çok taşınmalar yaşadık. İstanbul’du, Ordu’ydu, Giresun‘du derken, belki de 30-40 tane falan ayrı apartman dairesi gördü gözlerimiz.
Duş almaya bayılan, hatta dünyaya direkt olarak ”çimmeye” gelmiş bi herif olarak derin bi keder içerisinde gonuşuyom arkadaşlar; hiçbirinde doğru-düzgün yıkanamadım bu evlerin!!
Soğuk suyla-sıcak suyu belirleyen o ince ”diş ayarı” hiçbi evimizin banyosunda tam diğil idi. Ya dondum, ya haşlandım.
Aha geldim gidiyorum, çok üzgünüm.
****
Büyük bi bölümünün bu evlerin, ilk kiracısı diğildik. Yani ne demektir bu;
Gerek duş ahizesinin, gerekse muslukların ”dişleri”, kullanıla kullanıla yıpranmış demekti.
Misal ısıyı ayarlamaya çabalarken, mutlaka bi ”diş” atlanıyordu, asla istenilen sıcaklık elde edilemiyordu.
****
Kimi zamansa ev sıfır km’deydi. İlk idik biz. Seviniyodum için için;
-”Bulucam ulan o ayar diş’ini, sabaha gadar yıkanacam”!
Hayır!!! Asla!!!
Ne diyim ki şimdi, öyle bilim tekniğin, öyle inşaat sektörünün içine köpek şey etsin!!! Sene 2021 oldu, henüz öyle ”net” bi duş sistemi icat olunamadı.
Beceremediler.
****
Ayıptır söylemesi, Hilton’da da kaldım, salaş bi kıyı otelinde de.
Bütün otel duşları da aynıydı.
****
Şimdiki evimizde de öyle.
Rahat rahat bi duş yapmak mümkün diğil.
****
Doğalgaz çözüm olabilir miydi peki??
Valla, başlarda çok umutluydum, çok sevinmiştim, ama emin diğilim artık.
Ben ne zaman duşa girsem evden birinin de mutfakta su açası geliyo? Tam suyu ayarlamış gibi oluyorum, birdenbire soğuyo falan?
Düzelteyim diyorum hadi. Sağıyla soluyla oynarken duş şeysi’nin,
bu kez mutfaktaki işini bitiren suyu kapatıyo tesadüfen, benim su, daha önce gezegenimizde benzeri bilinmedik bi sıcaklığa ulaşıyo falan?
Bıktım..
Artık pis gezecem!!
**** ****
Şunun da hakkını vermek zorundayım ama.
Duşa girersin. Önce musluktan normal suyu açarsın. Bi süre akar. 15-20 saniye sonra ısınır su. Derhal duş şeysi’nin şey’ini yukarı kaldırırsın. Ahizenin altına girersin. Ama, her nedense, bi 5 saniye kadar soğuk akar o su?
Benim bütün yazı ilhamlarım işte o anda gelmiştir.
Nefret olsun, anında ısınmayan suya.
****
Aslında ”ilham gelmesi”, benim sık konu ettiğim bi söz kalıbı olmadığı gibi, tam inandığım bişey de diğildir. Benzer muhabbetlerde Ferhan Şensoy’un; ”Hayret ediyorum, çişim gelir gibi yazı yazasım geliyor” demesini örnek veririm.
Ama; Kimi besteler, kimi şiirler için kullanmışımdır bu ilham kavramını..
Sözün gelimi; Karacaoğlan için kullanmışımdır, Aşık Veysel için… Orhan Veli için kullanmışımdır, Can Yücel için…
-”Bunlar nasıl yazılır, bi insana bunun ilhamı nasıl gelir” diyerek arkadaşlarıma anlatmışımdır.
Olsa olsa budur.
****
Bi de ”Gülnihal” adlı şarkı için tabi.
Dünya üzerindeki gelmiş geçmiş en görkemli beste olan Gülnihal; Hamamizade İsmail Dede Efendi’nindir. Yemin ederim, binlerce kez geçti aklımdan;
-”Yahu bi adam bu besteyi nasıl yapar, bu ilham bi beyne nasıl inebilir, bu nasıl bi ruh halidir? Bunun yanında Mozart kimdir, Beethoven kimdir”!!!
****
Çözdüm sonunda.
Herif hamamizade..
Yıkanırken su soğumuş.
****
Hadi hep beraber yazıyı kapatalım o zaman;
-”El aman / Pek yaman / Her zaman / Ol güzel”.
Gülümserim ben de yine kadraja doğru. Cumhuriyet İlkokulu majörü.
Bi dişim eksik.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani tepkiler vermekten kaçınmalı ve sabırlı olmalısınız. İletişimde bazı tatsızlıklar yaşayabilirsiniz, ama sakin kalarak çözüm bulabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve üzerinizdeki stresi atmak için spor yapmaya zaman ayırabilirsiniz. Bugün sağlıkla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinize zaman ayırmalı ve içsel dengenizi korumalısınız. Sizi huzursuz eden konulara odaklanmak yerine sağlıklı aktiviteler yaparak rahatlamaya çalışın. İletişimde olacağınız kişilere karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız faydalı olacaktır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size enerji verebilir. Hayallerinize adım adım ilerlemek için başkalarının fikirlerine de açık olun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel huzursuzluklarınızı kontrol altına almak ve mantıklı kararlar vermeye çalışmak önemli olacak. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara odaklanın. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmaya özen gösterin, onların desteğini almak sizi rahatlatabilir. Sağlık konularına dikkat etmek ve enerjinizi doğru yönlendirmek için bugünü verimli şekilde değerlendirmeye çalışın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendinizi ifade etme ve duygularınızı paylaşma konusunda güçlü bir istek hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla iletişiminizde daha açık ve samimi olmaya gayret edin. Ayrıca, bugün yaratıcı ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi sergilemek için güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz oldukça yoğun olabilir. Fikir alışverişinde bulunmak isteyeceğiniz projeler için destek arayışı içinde olabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, çünkü bazı insanlar sizi yanıltabilir veya gereksiz tartışmalara sevk edebilir. Kendinizi ifade etmek için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Ayrıca bugün sağlığınıza dikkat etmeli ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşmazlıkları çözmek için uygun bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak karşınızdakini anlamaya çalışın. Aşk hayatınızda romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. Keyifli ve huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün odaklanmanız gereken konularla ilgili derin ve analitik düşünme yeteneğiniz yüksek olabilir. Duygularınızla mantığınız arasında denge kurmayı başarabilir, kararlarınızı daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz. İçgüdüleriniz size doğru yolu gösterebilir. Bugün, duygusal anlamda kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde şeffaf ve dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Bugün, çözümlemek istediğiniz konular için ideal bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aklınız ve mantığınızı kullanarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. İletişimde net olmaya özen gösterin ve gerektiğinde sınırlarınızı belirleyin. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve uyum içinde olabilirsiniz. Özel yaşamınızda ise sevgilinizle derin ve samimi konuşmalar yapabilir, duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM