Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
DEDİKODU SEVMEYEN GADIN!!!
 • 0
 • 360
 • 21 Mayıs 2021 Cuma
 • +
 • -
sözcüklerle didişmektir mesleğimiz evel Allah..
alfabede 29 harf varsa bizde 50 tanedir, güzelim türkçemizde 80bin sözcük varsa bizde 100bin tanedir..
hele ki giresun çocuğu olana, 200bin tanedir..
mesela dedim ha..
****
buncası içinde en meymenetsiz, en soysuz, en aşşaalık olanı, hiç kuşkusuz “karı” sözcüğüdür..
şükürler olsun yaradana, ne yazı dilimde ne de gonuşma dilimde asla “karı” demedim..
densizliğin alemi yok!
****
oysa “garı” böyle kötü bi gonuşuk diğildir arkadaşlar..
örneğin, nöri gantar’ın nöriye gantar’a “garı” demesi bi mertebe içerir.. örneğin, ali şen’in adile naşit’e “garı” demesi bi rütbe içerir..
istanbul’da duymadım hiç, ama kısa süre ege’de çalışmışlığım vardır, misal denizli’de eşlerinden “bizim garı” diye söz eden erkeklerin ses tonu derin bi saygı içerir..
anadolu gocagarıları deseniz, zaten hepsi birer ulu bilgedir..
****
giresun’umuzdaysa, genelde orta yaş üstü teyzeler birbirlerinden “garı” diye bahseder.. bu bile bi üst-düzey kankiliği işaret eder, etse etse..
mesela, rahmetli babaannemin, hepsi birer hanımefendi olan arkadaşlarının toplu adıydı “garı”.. her an birlikteydi bunlar.. evde, kabul gününde, düğünde, yaylada..
ve babaannem güya dedikodu sevmez idi hiç.. ev gezmesi dedikodusu olduğu gayetlen aşikar kimi konuları ağzından kaçırdığında, bizim ‘sen bunu nerden biliyun yaa’ yollu bakışlarımızda sözü hemen değiştirir;
-“garılar gonuşuyudu bugün” diyip, işin içinden sıyrılırdı..
ne olmuş yani, arkadaşları dedikodu yapmış, babaannem tam da dinlememiş!!!!
inanmazsanız inanmayın..
****
giresun’umuza özgü “garılık” kavramının en görkemli hali, doğal köy ürünlerinin satıldığı giresun garılar pazarıdır ki, orada terbiyesizlik edecek herif daha doğmamıştır..
****
kardeşlerim,
sedat peker videolarını izliyonuz mu? yemin olsun merak edip izlemedim ben.. işin ucunun kime çıkacağı belli, şaşacak bişey yok ve bu topa girmeyeceğim hiç..
açarsın ULUS makalelerimi, bulursun ADD başkanlığım sürecindeki kürsü konuşmalarımı ve demeçlerimi;
bi insan bi başına nasıl direnebilir, anlarsın.. yazılacak her şeyi yazmışım, okusaydın..
(abartıyo isem, yalan söylüyo isem, gelir yüzüme tükürürsün)
****
din, iman, Allah, kuran diye diye ortalığa çıkanların, vatanımızı getirdiği bu kokuşmuşluk, benim gibi vatanseverler için, inanın ki intihar nedenidir..
keşke bu günleri görmeseydim..
****
tahminen palavradır veya klasik geyik muhabbetidir.. 40 yıl evvelden söz edecem, play boy, erkekçe gibi dergilerin yeni yeni bilindiği günlerden..
işte bu “ayıpçı” dergilerin en çok istanbul fatih’te ve konya’da satıldığı söylenirdi.. en muhafazakar yerlerde yani..
Allah Allah yahu, doğrudur büyük olasılık, mı acep?
****
ünv. öğrencisi iken, bi dönem, annaanemin evinde, fatih’te kaldık.. sanırım sevgili abime denk gelmiş, iki kadının saç saça baş başa kavgası.. biri ötekini;
-“donun bizde donun” diye bağırarak aşağılıyo imiş..
ne ayıp bişidir..
hem gülmüş hem üzülmüştüm duyduğumda..
buna “mahalle karılığı” denir ki, Allah korusun o düzeyden..
****
sözü, 20 yıldır mahalle karılığı zihniyetince yönetildiğimize getirmek var, ama hayır!!!
demeyecem bunu..
savcı falan çağırırsa, nasıl kanıtlarım;
-” garılar gonuşuyumuş, babaannem öylesine duymuş”!
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun için heyecan verici bir gün olabilir. Kendine güvenin artabilir ve cesaretin seni ileriye taşıyabilir. Fikirlerini net bir şekilde ifade edebilir, liderlik vasıflarını ön plana çıkarabilirsin. Ancak, öfke kontrolüne dikkat etmekte fayda var. Olumsuz duygularını anında ifade etmek yerine sakin ve mantıklı bir şekilde iletişim kurmaya çalış. Ayrıca, hedeflerine odaklanarak enerjini doğru yönlendirmeni öneririm. Umarım bugün senin için güzel gelişmeler getirir. Başarılar!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sevdiğiniz insanla daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İletişim konusunda daha açık ve net olmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi ifade etmek için doğru zamanı bekleyin. Ayrıca sağlığınıza da dikkat etmeli ve dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Özellikle bugün karar vermekte zorlanabilir, aceleci olmamaya çalışmalısınız. Uzun vadeli planlarınızı gözden geçirmek için iyi bir gün olabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden oldukça hassas olabilirsiniz. İlişkilerinizde karşı tarafın duygularını anlamaya ve ona destek olmaya özen göstermelisiniz. Özellikle aile üyeleriyle iletişiminizi güçlendirmek için fırsatlar doğabilir. İçinizdeki yaratıcı enerjiyi dışa vurmak için de uygun bir gün olabilir. Sağlık konularında daha dikkatli olmanızda fayda var, kendinize zaman ayırarak dinlenmeyi ihmal etmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın derinliklerine inmek ve içsel dünyanızı keşfetmek isteyebilirsiniz. Kendinizle ilgili anlayışınız artabilir ve ruhsal gelişiminize odaklanabilirsiniz. İletişimde dikkatli olmaya özen gösterin, belirsizliklere karşı sabırlı olun. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcu için iletişim konularına odaklanman gerekebilir. Zihinsel ve sözlü yeteneklerin ön plana çıkabilir. Duygularını ifade etmekte zorlanabilirsin, bu yüzden karşı tarafı anlamaya çalışmak önemli olacaktır. Ayrıca, bugün planlarını esnek tutmak ve değişen durumlara uyum sağlamak faydalı olacaktır. Bol şans ve başarılar dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcu için ilişkilerinizde denge ve uyumu sağlamanın önemli olacağı bir güne uyanabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek ve anlayışlı olmak için çaba göstermelisiniz. Kendinize zaman ayırarak duygusal dengeyi korumaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermeye çalışın ve uyumlu bir gün geçirmenizi sağlayacak aktivitelere zaman ayırın. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, ilişkilerinizde daha esnek olmanız gerekebilir. Sorunları çözmek için sabırlı ve anlayışlı olmak önemli olacak. Kendinizi daha iyi ifade etmek için fırsatlar yakalayabilir ve iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda içsel düşüncelerinize de zaman ayırmak önemli olacak. Bugün duygusal olarak daha hassas olabilir, yakın ilişkileriniz üzerinde derinlemesine düşünmek isteyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Oğlak burcundaki için bugün, önemli kararlar alabilirsin. Zihinsel olarak oldukça aktif olacak ve girişimlerde bulunmak için enerjik hissedeceksin. Bugün, iş konularında odaklanman gereken detaylar olabilir, bu yüzden dikkatli olman ve detayları gözden kaçırmamaya özen göstermen önemli olacak. Aynı zamanda, duygusal anlamda da dengede olmaya çalışmalısın, çünkü bugün yakın ilişkilerinde hassas olabilirsin. Enerjini doğru yönlendirdiğinde başarılı olabileceğin bir gün seni bekliyor. Unutma, kendine güvenmek ve doğru adımlarla ilerlemek her zaman önemli! Umarım günün harika geçer.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM