Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
Çökmedam
 • 0
 • 43
 • 02 Mayıs 2021 Pazar
 • +
 • -
Sıcak diye mi yalınayak dolaşırdınız yoksa ayakkabınız mı yoktu?
Ayak yalındım çünkü doğru dürüst giyecek ayakkabım yoktu. Giydiğim zaman ayağımı vuracak olurdu ve çoğu kere de çorabım yoktu. Çorabı sonradan öğrendim ben.
“Sonradan öğrendim” derken? Okul zamanı mı?
Okul zamanı. Hatta okulun da ikinci, üçüncü sınıfı galiba. O yüzden ayağımı çok vururdu ayakkabılar.
Eşeği sulaması, tavuklara yem vermesi çoğu kere bana düşerdi ve bizim bir boz eşek vardı ve o boz eşekle o beş-altı kilometre yoldan dükkâna gidip erzak alıp yeniden gelmek durumum da olurdu. Eşek beni hesaba almazdı küçük çocuk olduğumdan dolayı. Kafasının dikine giderdi. Sonradan ağabeylerim bulur gelirlerdi, “Nereye gitti gelmedi” derlermiş, arar bulurlarmış.
Dönemiyorsunuz tabii.
Dönemezdim. Bir yerde beni ağlar bulurlardı. Ama tahmin ediyorum beni son derece güçlendirdi o tip yaşantılar.
Sorumluluk veriliyor çünkü değil mi?
Evet, sorumluluk.
O tavukların her birisinin ismi vardı. Ve tavukları da bölüşmüştük. Mesela bir anım vardır: Tavuklar biz yemek yerken gelip sofradan yiyecek çalmaya çalışırlardı. İstemezdik, kişlerdik onları, tabii yeniden gelirlerdi. Sürekli bir mücadele hali vardı. Bir keresinde ablam nalın attı –nalin derdik– nalın, takunya. Attı ve tavuğun kafasına geldi bu. Tavuk bayıldı. Ablam çok üzüldü, suya soktu tavuğun kafasını ayılsın diye. Ondan sonra tavuğun davranışı değişti. Sürekli, “gıt gıt gıt gıt… Gıt!” diye dolaşıyordu. Adını deli tavuk koyduk. Ablam Lütfiye’ye, “deli tavuk geldi, deli tavuk gitti” diyorduk. Kimse artık ona dokunamaz oldu. Deli tavuk artık evliya gibi bir şey oldu. İstediği yere girer çıkar oldu, Lütfiye ablamın koruması altına girdi. O deli tavuk öyküsü hâlâ aramızda canlılığını korur. O zamanlardan önemli anılarım vardır. Bu Çökmedam’ın olduğu yere bük derdik…
(Damdan Düşen Psikolog / Sayfa: 52-53)
Bir şunu diyen bir yazı '"Ama tahmin ediyorum beni son derece güçlendirdi Ο tip yaşantılar." DOĞAN CÜCELOĞLU' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı başlayabilir, adım attığınız konularda ilerleme kaydedebilirsiniz. Gün içinde zihniniz dağınık olabilir veya anlık fikirlere daha hızlı kapılabilirsiniz. Mümkün olduğunca net olmaya, işlerinizde adım adım ilerlemeye çalışın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün güne hızlıca başlayabilir, günün erken saatlerinde sorumluluklarınızı yerine getirmeye odaklanabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artıyor, kadınlarla ve arkadaşlarla ilişkiler ön planda olabilir. Evinizde sevdiklerinizi ağırlayabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yatırım ve birikimlerinizle ilgilenebilir, maddi yardımlar yapabilirsiniz. Gün içinde kendi alanınıza çekilmek veya konfor alanınızda kalmak isteyebilirsiniz. Düşünceleriniz ve duygularınız anlık durumlarla değişebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendiniz için adımlar atabilir, kendinizle ve görüntünüzle daha fazla ilgilenebilirsiniz. Finansal konular ön planda olabilir. Gün içinde bazı şeyleri sorgulayabilir, duygularınızı akıl süzgecinden geçirmek isteyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklenmedik bir haber alabilir, kendinizden beklemediğiniz karar ve düşünceler içerisinde olabilirsiniz. Duygu ve tepkilerinizde aşırılık ve abartılardan uzak durun. Yöneticilik ve yöneticilerle çalışma ve iş birlikleri gündeminizde olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün sosyalleşebilir ve arkadaşlarınızla bir araya gelebilirsiniz. Gün içinde Ay İkizler burcunda ilerlediği için kararsızlık ve ikilemleriniz artabilir fakat bir seçim yapmak, bir adım atmak size kazandıracaktır. Pasif kalmayın, harekete geçin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün bazı ilişkilerinizde mesafeleşmeler, zorunlu veya gönüllü kısa ayrılıklar gündeme gelebilir. İlişkilerinizdeki tavrınız değişiyor ve her zamankinin tersine düşünüp davranmaya başlıyorsunuz. Bankacılık işlemlerinde karışıklıklara karşı dikkat edin.

YAY BURCU YORUMU

Bugün kadınlarla ilişkiler ön planda olacaktır. İş birliği ve ortaklık içinde olduğunuz kişilerle daha yoğun bir görüşme trafiğine girebilirsiniz. Çalışma ortamında hareketli bir gün olabilir. İş aracılığıyla tanışmalar yaşayabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ev içerisinde hareketli gündemler oluşabilir. Evinizde sevdiklerinizi, yakınlarınızı ağırlayabilirsiniz. Bir süredir var olan rutininiz bugün biraz daha sıkabilir ve değişiklik ihtiyacında olabilirsiniz. Farklı bir maceraya atılmak isteyebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM