Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
Anne Ve Dört Yaşındaki Oğlu
 • 0
 • 409
 • 26 Mayıs 2021 Çarşamba
 • +
 • -
Anne Ve Dört Yaşındaki Oğlu
Değerli okurlarım, selamlar. Eşim Yıldız geçen hafta Akatlar’da (İstanbul) fotokopi çektirmek için girdiği kırtasiyeci dükkânında bir anne oğul etkileşimine tanık olmuş, çok etkilenmiş, bana anlattı, ben de sizlerle paylaşmak istedim.
Anne otuz beş, oğlu dört yaşlarında. Annenin çocukla saygılı konuştuğu dikkatimi çekti. Araba seçecekler, çocuk kutuları alıyor, henüz dört yaşında olduğu için kelimeleri bebek bebek söylüyor. Fakat çocuğun konuşma tarzı, duruşu, kendine güveni sanki büyük adam gibi; ama bebek gibi konuşan bir büyük adam.
Araba seçiyorlar, anne kutuları alıyor, “Ne dersin?” diye soruyor. Öyle anlaşılıyor ki, çocuk bütün araba modellerinin ismini ezbere biliyor.
“Bu model ister misin?”
“Hayır, anne” diyor çocuk.
Kendisi alıp bir şeyler gösteriyor, anne diyor ki, “O plastik, söylemiştim plastik almayacağız, plastik olmayanlara bak.”
“Peki, anne” diyor çocuk, hiçbir şeye ısrar etmiyor. Başka alıyor, seçiyor, o renklileri seçiyor. “O da plastik, söylemiştim plastik almayacağız. Metal bak,” diyor anne.
İçimden, “ne güzel iletişiminiz var, hayran oldum,” demek geldi. Ama onu demek sanki çocuğa ve anneye ayıp olacak gibi hissettim. Bir şey diyemedim, sadece hayranlıkla izledim.
Bayağı uzun sürdü, ama en sonunda bir araba aldılar. Tam kapıdan çıkıyorlar, çocuk kapının kenarında bu cam küpler olur ya, işte onlardan almak istedi; “bir tane bunlardan alalım anne,” dedi.
Anne, “Hayır, paramız bitti alamayız artık, istersen ona yarın gelip bakabiliriz,” dedi.
“Ama anne çok istiyorum,” dedi. Ama bunu kesinlikle ağlar gibi söylemedi, aynen olgun, yetişkin bir insan gibi söyledi. “Ama anne çok istiyorum,” dedi.
Anne, “Hayır; ayrıca hatırlıyor musun bir kere bilmem kimin var onlardan, kırıldı. İçinde su var bunların. Çok da anlamlı değil, ayrıca paramız da bitti bugün,” dedi.
Çocuk hiçbir şey demeden, “Oldu anne,” dedi ve gittiler.
Kendi kendime düşündüm; dört yılda böyle bir şeyi gün be gün nasıl inşa ettiler, helal olsun yani.
***
Değerli okurlarım, ülkemde güzel şeyler de oluyor; böyle annelerin sayısının artmasını çok önemsiyorum ve sizlerle ülkemde yer alan böyle olumlu örnekleri paylaşabildiğim için kendimi mutlu hissediyorum. Bu annenin yöntemini ve gücünü anlamak için üç kitabımı kaynak olarak göstermek istiyorum.
1- İçimizdeki Çocuk
2- İletişim Donanımları
3- Başarıya Götüren Aile
Saygı ve sevgi dolu ailelerin çoğalması dileğimle..
NOT: Sizlerin kendi düşüncelerinizi, duygu ve görüşlerinizi buradan birbirinizle paylaşmanız, tartışmanız, desteklemeniz ya da eleştirmeniz beni memnun ediyor. Burada demokratik bir ortam oluşturarak, birbirine saygılı, farklı görüşleri ötekileştirmeden saygıyla ele alabilen insanların buluşmasını önemsiyorum. İyi ki varsınız.
Doğan Cüceloğlu (22.04.2015)
DC EKİBİNDEN NOT: Bu yazı değerli Doğan Cüceloğlu tarafından 2015 yılında yazıldı. Doğan Hoca “Geliştiren Anne Baba” kitabını, bu yazıdan 1 yıl sonra 2016 yılında yayınladı, onun için yukarıdaki listede bu kitabından söz etmemiş. Konuya ilişkin olduğu için bu bilgiyi eklemeyi anlamlı bulduk. Selam ve sevgilerimizle…
Bir yazı görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjik ve kararlı bir şekilde hareket etme isteğiniz yüksek olabilir. Fakat aceleci davranmaktan kaçınmalısınız, çünkü ani kararlar almak zararlı olabilir. Bugün duygusal anlamda da kendinizi ifade etmekte güçlük çekebilirsiniz, bu nedenle empatiye ve iletişime önem vermek faydalı olacaktır. İş ve kariyer hayatınızda ise liderlik özelliklerinizi ön plana çıkarabilir ve proje yönetiminde başarılı olabilirsiniz. Sağlık açısından ise bedensel aktivitelere yönelmeniz, enerjinizi dengelemenize yardımcı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinizi daha şanslı ve enerjik hissedeceksiniz. Etrafınızdaki insanlarla iletişiminiz güçlenecek ve yeni ilişkiler kurma fırsatı bulacaksınız. İş hayatında ise projelerinizde ilerleme kaydedebilir ve yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Sağlık konusunda ise daha dikkatli olmakta fayda var, beslenmenize özen göstermeyi unutmayın. Keyifli bir gün sizi bekliyor olabilir. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve içsel dengenizi korumak için zaman ayırmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Kendinize özel bir zaman ve mekan yaratın, içsel huzurunuzu sağlayacak aktivitelere yönelebilirsiniz. Planlarınızı detaylı bir şekilde düzenleyerek daha verimli bir gün geçirebilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirmek için spor veya meditasyon gibi faaliyetlere zaman ayırabilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak sizi daha dengeli ve huzurlu hissettirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz oldukça yüksek olabilir ve kendinizi daha parlak, karizmatik ve lider ruhlu hissedebilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için adımlar atabilir, yaratıcılığınızı en üst seviyede kullanabilirsiniz. Ancak, ani tepkilerden kaçınmalı ve kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise daha anlayışlı, sabırlı ve sevgi dolu davranarak, sorunları kolayca çözebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün başkalarıyla iletişiminizde daha anlayışlı ve uzlaşmacı olma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Özellikle iş ortamında işbirliği yapmanız gereken durumlarda sabırlı ve anlayışlı olmanız başarı şansınızı artırabilir. Kendinizi ifade etmekten kaçınmadan, açık ve net bir iletişim kurmaya çalışın. İçsel denge ve uyumunuza dikkat etmek, size gün içinde olumlu enerji katacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Terazi burcunu etkileyen enerjiler iş ve kariyer konularında önemli gelişmeler getirebilir. Kendinizi ifade etme fırsatlarına sahip olabileceğiniz bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak projelerinizi ilerletebilir veya yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, sabırsızlık ve aceleci davranmamaktır. İşlerinizi planlı bir şekilde ilerletmek ve detaylara dikkat etmek size fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde de iletişime ve anlayışa önem vermeniz gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle uyum içinde olmaya özen gösterin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınızı daha fazla içe kapanık bir şekilde yaşayabilirsiniz. İçsel dünyanızda derin düşüncelere dalabilir, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Bu durum, çevrenizdekilerle iletişiminizin biraz zor olmasına neden olabilir. Ancak kendi içsel deneyimlerinizden de önemli dersler çıkarabilirsiniz. Duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sağlam adımlarla ilerlemeyi ve hedeflerinize odaklanmayı sürdürmelisiniz. Duygusal konularda sabırlı olmak ve mantıklı kararlar almak önemli olacaktır. Ekip çalışmalarında liderlik yeteneklerinizi ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengelemek ve içsel bir huzur bulmak da bugün size iyi gelebilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM