Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
Yaşamımın temel damgası
 • 0
 • 230
 • 12 Aralık 2021 Pazar
 • +
 • -
– Sizce sizi siz yapan o unsurların içinde en belirleyici olan?
Farkına varmalarım arttı zamanla. En önemli fark ettiğim şey, insan farkına vardığı kadar yaşıyor. Yaşamımın temel damgası olarak görüyorum farkına varmayı. İnsanı belirleyen, yani insanın alameti farikası gibi, farkında olmaktır. Sanırım bunu zaten sezgisel olarak keşfetmiş olmalıyım ki, bende hiç nasihat eden bir tutum yoktur.
– Ama psikologlar tarafından yazılmış kitaplara adeta reçete gibi başvuruluyor?
Reçete türü kitaplar beni hep iter. Kitaplarımı okuyup, “Hocam dediklerinizi yapıyorum, şimdi çok mutluyum,” diyor karşıma gelip. İyi de benim dediğim ne ki? “Mutlu olun” mesajı bile yok. “Farkına varın” diyorum. Bence insan için tek kutsal gerçek; olanın farkına varmak.
– “Farkına varın” da nasihat değil mi? “Varın” demekle farkına varmak mümkün olabilir mi?
Olmaz. Bir öykü, bir durum anlatıyorum ve soruyorum, “Peki bu neden böyle oldu?” diye. Gözlemler üzerine soru soruyorum.
– Bir örnek verebilir misiniz?
Örnek, “Diyelim ki adam sokağa tükürdü, elindeki kâğıdı da sokağa attı” diyorum ve soruyorum, “Sizce bu adam pis bir adam mıdır?” Herkes, “Pis” diyor. “Peki,” diyorum, “bu adamı takip ediyoruz. Evine girerken ayakkabısını çıkardı. Sizce bu adam pis mi?” Duruyorlar. “Pis bir adam olsa paldır küldür girerdi içeri. Aynı adam! Fark ne?” diye soruyorum, “Biri sokak, öbürü ev” diyorlar. Devam ediyorum, “Demek ki evi ve sokağı algılayışımız farklı farklı. Ama bazı toplumlar var” diyorum, “adam evindeymiş gibi davranıyor sokakta da. Böyle ülkeler var mı?”, “Var” diyorlar. İşte farkına varma başlıyor. “Peki bu adam niye böyle davranıyor?” diyerek, “biz bilinci”ne böyle giriyorum, “Sokak bizim değil benim ülkemde. Kimin olduğu belli değil.” Şimdi böyle bir yaklaşım yargılamayı da ortadan kaldırıyor…
(Damdan Düşen Psikolog / Sayfa 34)
Bir su kütlesi ve şunu diyen bir yazı'"insan, farkına vardığı kadar yaşıyor."' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM