Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
10 KASIM
 • 0
 • 339
 • 10 Kasım 2021 Çarşamba
 • +
 • -

Yancı desem tam doğru olmaz, yancılık bambaşka bi Türkiye müessesesi olarak yaşamlarımıza sızmıştır. Hadi o zaman, ”yanında getirilen adam” diyeyim bu heriflere.
Şöyle bişeydir başımıza gelen; bi abiyi zamanla çok severiz. Bu tatlı insanın sanatsal-edebiyatsal yönleri çok kuvvetli falandır, hiçbi ortamda sırıtmaz varlığı. Bizi başkalarına mahcup etmediği gibi, kimileyin değer kattığı da olur ortama. Yine de çok abartmayalım, Beyoğlu’na çıksa simit satmayı bile beceremez, ama küçük bi şehir için önemlidir bu tür abiler.
Zamanla, yanında birini de getirmeye başlar abimiz ortamlara. Ortam dediğim de nedir? Paris’te bi cafe veya Viyana’da bi opera salonu diğildir tabi. Ya bi çay ocağında ya da bi parkta oturduğumuz 4-5 sandalye ve 1 masadır. Nispeten ”zayıf” da kalsa bu ikinci konuk, ilk abi’nin hatırına göz yumulabilir nitelikkler taşır. Sohbeti çekilir söz gelimi.
Daha da zamanla, bu ikinci abi’nin arkadaşı olan öteki bi abi, on gün içinde öteki abi’nin kuzeni, en nihayetinde kuzen denen herifin ”pek geveze, az kültürlü” olan bi kankisi de oturmaya başlar sağımıza solumuza. Artık, iki masa birleştirilmesi zorunlu hale gelmiştir.
En son giren geveze ve az kültürlü kanki, tüm ortama gereksizce hâkim olur, gün gelip. Konuşulan konuların kalitesini bozabilir. Sohbetleri sıradanlaştırabilir.
Deriz mecburen günün birinde, sanatsal-edebiyatsal ağırlığı olan en birinci abi’ye;
-”Abi, bi süre görüşmeyelim bari ”.
****
Az buçuk kalitesi vardır, biliriz, bi başka abi’mizin.
Ama tuhaftır biraz tavırları?
Sanırsın vaktiyle Atatürk’le kanlı-bıçaklı olmuşlar, Atatürk düşmanı olarak yaşar şu gezegende.
Ve bunu çağdaşlık sanır. Ve bunu demokrasi sanır. Ve bunu özgürlük sanır.12 Eylül’de işkence görmüştür maalesef, asker düşmanıdır bi de üstelik. Hele hele Türk askerinin düşmanı olmayı, yaşamın ana koşulu saymıştır.
Gayet kördür gözü yani. Asla göremez. 12 Eylül’ün, vesairenin, zaten kendi gibi yarı aydınlar asker düşmanı olsun diye yapıldığını.
Yaşamlarımıza sokulan Sevr kavramlarını anlayamaz, her nasılsa? Sözüm ona her şeyden anlar, ama tam bağımsızlıkla işi olmaz.
Yarı aydın olmak da budur zaten.
****
Ama yine de düzeyli bi abimizdir, çok da günahını almamalı. Bi biçimde, az buçuk, iyidir, eh işte!
Örneğin; eli kalem tutabilir, yazın yolda-sokakta şort giyebilir, Ruhi Su dinleyebilir, temiz bi surat taşıyabilir, eşiyle sahilde el ele yürüyebilir.
Kıyamazsın bu Atatürk düşmanı abi’ye. Anlamaya çalışırsın ruh halini. Kendinde, acaba’lar ararsın?
Zamanla, bu abi’nin arkadaşı olan ikinci bi abi peydahlanır ömrünün orta yerine. Hiç gerekmeyen bi yerde;
-”Ola ola askeri mi oldunuz Atatürk’ün” diyebilir. Patavatsız herifin tekidir, bişi demeyip, ilk abi’nin hatırına göz yumar, çayını yudumlamayı yeğlersin.
Daha da zamanla, bu ikinci ve patavatsız abi’nin cezaevi yıllarından tanışı olduğu anlaşılan bi kadın belirir sanal ortamda. Ekranına düştüğü için ister istemez takip ettiğin bi yazışmada ”kadın hakları” tartışılmaktadır. Birisi, Türk kadınının Atatürk’e çok şeyler borçlu olduğunu yazıverir. Sonuna kadar doğrudur elbette bu yorum. Fakat, nasıl yazılabilir, nasıl bi vicdansızlıktır, bu derece aşağılık nasıl olunabilir;
-”Ne borcu ya, neyin borcu, niye borçluyum, asıl benim O’ndan alacağım var” diyiverir bu kadın! Bilgisayar ekranının orta yerine büyük abdest eylemek gibi bişeydir yaptığı.
Diyemezsin ki;
-”A densiz, a edepsiz, a ahlaksız, senin ne alacağın olacak ki Atatürk’ten”!!
Mecbur, kaliteli ve az buçuk iyi olan en birinci abi’ye deriz;
-”Abi, bi süre ekranda yazışmayalım bari”..
****
-”Ey 10 Kasım 10 Kasım / Acımız daha taze / Yanıyoruz yürekten / Babamız Atatürk’e” gibisinden bi şiir bilirim, taa bebekliğimden kalmadır. Zaten çocukça bi şiirdir, duygusal yönü güçlü olmakla birlikte edebi değeri yoktur.
(Belki de meşhur ”uzun uzun kavaklar / dökülüyor yapraklar” şiirinin bi dörtlüğüdür bu, emin diğilim. Annem okurdu bana, evde. Henüz popom bezliyken)
Şu yaşımda yeni anımsayıp, ayırdına henüz vardım. 80 yıldır yanlış vurgulanırmış bu şiir yahu!
Sormak gerekir rahmetli şairine;
a) Daha sözcüğü ”hala” anlamında mı kullanıldı? Acımız aynen duruyo mu demek istendi?
b) Daha sözcüğü pekiştirme içerikli mi kullanıldı? Acımız günbegün artıyo mu demek istendi?
c) Yoksa tüm hata ”ey” sözcüğünde midir? Misal ”Her 10 Kasım 10 Kasım / Acımız daha taze” mi demek istendi?
Şimdi öte taraftan nasıl buraya çağırıp da size dedirteyim;
-”Evet çocuklar, Gürsel Bey gardeşim haklıdır, aha benim de kafam karıştı, şiirimi doğru vurgulayın la”.
****
Sirenler çalarken diyeceğim ki bu sabah;
-”Paşam, bi süre daha ölmeyeydin bari”!
Vatanımızın taşının toprağının, kurdunun kuşunun, ereninin evliyasının sana ihtiyacı var, Baş Komutanım!
Nankörler, kendi ”ucuz” yollarında yürümeyi sürdürsün, bizim yolumuz hep sana çıkacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM