“İnsan Olarak Doğduk, Olabileceğimiz En İyi İnsan Olmaya Çalışalım”

“İnsan Olarak Doğduk, Olabileceğimiz En İyi İnsan Olmaya Çalışalım”

21 Ekim 2019 Pazartesi İstanbul Akatlar Karanfil Taksi’de şoförlük yapıyorum, eşim hamile, son zamanlarımız, bir kızımız olacak, bunun heyecanı var üzerimde.
Duraktan adresteki misafirimi almak için yola çıktım. Duraktakiler Doğan Cüceloğlu’nu tanır ama herkes “Doğan amca” der, ben de o gün tanıştım kendisiyle ama “Doğan amca” olarak tanıdım, onun bir yazar olduğunu çok uzun zaman sonra öğrendim.
Ben ona “Doğan amca” derdim, o yüzden sizden özür dilerim, çünkü ben onu “Doğan Cüceloğlu” olarak değil, “Doğan amca” olarak tanıdım.
O gün arabada sohbet ederken bana ailemi sordu, ben de ona anlattım, bana “Nasıl bir baba olacaksın?” dedi. Uzun uzun konuştuk. Hayata dair endişelerimi, kaygılarımı anlattım; o da bana bazı tavsiyeler verdi. “İnsan olarak doğduğumuzu ve olabileceğimiz en iyi insan olmaya çalıştığımızı” ona söyledim. Bu cümle onu çok etkilemişti ve birkaç kere daha arabada denk geldiğimizde bunu bana söyledi. ”Sana kitap yollamak istiyorum,” deyip telefonumu aldı. Doğacak kızımın adına kitabını imzalayıp bana yolladığında onun ünlü bir yazar olduğunu anladım. Daha sonra “Doğan amca” ile birçok kez mesajlaştık. Dila’yı bana sorardı her seferinde, ben de ona resimlerini yollardım ve araya pandemi dönemi girdi. Biz ona evden Dila’nın resimlerini atmaya, o da bizim halimizi hatırımızı sormaya devam etti. En son Var mısın? kitabını bizim için imzalayıp yollamıştı. En yakın zamanda kızımı götürüp el öptürmeyi planlarken acı haberi aldım. Ah be Doğan amca, geç tanıdık seni, erken kaybettik…
Benim için Doğan Cüceloğlu, “Doğan amca’ydı, uzun uzun sohbet eder ve onu dinlerken hayata dair her şeyi tekrar yorumlardım, tekrar değer katardı ya da değerini anlayamadıklarımıza ışık tutardı.
O, Doğan amcaydı işte.
Tayfun Özbay
(İyi ki kitabından)
Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve su kütlesi görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün çok sevdiğiniz bir kişiden gelecek sağlık durumuyla alakalı haber keyfinizin kaçmasına neden olabilir. Sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek eğlenceli aktiviteler yapmanın tam zamanı!

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün aşk hayatınız en önemli gündem maddesi olacak. Özellikle ikili ilişkilerdeki beklenmedik durumlar sizi mutlu edecek. Bugün hayatınızın en romantik gününü yaşayabilirsiniz. Sürprizlere hazır olun.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinizle alakalı olarak yaşanan olumsuz durumları çözümlemek için kendinizi başka bir bakış açısına yönlendireceksiniz. İş hayatınızda yaşadığınız gerilimin etkilerini özel hayatınızda da görmeye başlayacaksınız. Başkalarına sinirlenip en sevdiklerinizi kırmamaya özen gösterin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bu dönemde özellikle maddi dünyanın getirdiklerine odaklanma eğilimi gösteriyordunuz. Ancak bugün gezegensel hizalanmanın getirdiği enerjisel durumla birlikte kendi iç dünyanıza yönelecek ve sorgulamalar yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün geçmişin saklanan yüzü sizi bulacak ve gerçekçi bir şekilde olaylarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz kimi konularla ilişkili olarak yeni bir iç hesaplaşma yaşayabilirsiniz. Kendinize karşı dürüst olmanın tam zamanı!

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları görünüşe göre bir döngünün sonuna geldiniz ve şimdi yeni bir yeniden doğuş yolculuğuna başlamakta özgürsünüz. Her şeyden önce, sizin ve yakınlarınızın başına gelen olumlu olayları ortaya çıkarabilecek güçlü bir sezgi akışı hissetme eğilimindesiniz. Birkaç şüphe, izlenimlerinizi bulandırabilir, ancak onları bırakın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün kendinizi her zamankinden daha enerjik ve iyimser hissediyorsunuz. Özellikle iş hayatınızda yaşadığınız yeni gelişmelerle birlikte kendinizi yepyeni bir başlangıcın eşiğinde bulacaksınız. İşle alakalı olarak bazı seyahatler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları,bugün aşk hayatınızdaki yeni gelişmelerle birlikte kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Özellikle partnerinizle yaptığınız konuşmalar sayesinde ruhsal anlamda kendinizi ifade edebileceksiniz ve bu durum iç dünyanızda huzura kavuşmanıza yardımcı olacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün geçmiş başarıları ve gelecekteki hedefleri düşünmek için en doğru zaman! Mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirmeye özen gösterin. Gerilimi geride bırakın ve hayatınızdaki güzelliklerin tadını çıkartın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün aşk ve romantizmin etkilerini hayatınızın her alanına entegre edeceksiniz. Bekarsanız potansiyel eş adayınızla tanışacaksınız. Eğer mevcut bir partneriniz varsa aranızda hiç bitmeyeceğini düşündüğüz güçlü bir bağ oluşturacaksınız.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün bir süredir haber almadığınız birinden gelen bir çağrı karışık duygular yaratabilir. Bir yandan, muhtemelen bu kişiyle yeniden iletişim kurmaktan memnunsunuz. Öte yandan da ondan haber almayı beklemediğiniz için rahatsızlık verici olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM