Zorluklar içinde üniversite bitirdi, şimdi üniversiteli gençlerin amcası oldu

Zorluklar içinde üniversite bitirdi, şimdi üniversiteli gençlerin amcası oldu

Gündüz çalışıp, geceleri eğitim hayatına devam ederek üniversiteyi maddi zorluklarla okuyan 73 yaşındaki Hasan Kabadağ, şimdi ise üniversite öğrencilerine burs vermek için gece gündüz çalışıyor. Kabadağ ilerleyen yaşına rağmen öğrendiği naht sanatından eserler yapıp satarak yıllık 50 bin TL elde ettiği gelirin tamamıyla yılda 200’e yakın üniversite öğrencisine destek oluyor.

İlker KILIÇASLAN

Zorluklar içinde üniversite bitirdi, şimdi üniversiteli gençlerin amcası oldu

Manisa Şehzadeler ilçesinde yaşayan 73 yaşındaki Hasan Kabadağ’ın üniversite öğrencilerine burs verebilmek için verdiği mücadelede örnek oluyor. Üniversite yıllarında gündüz çalışıp gece okumak zorunda kalan ve maddi zorluklar içerisinde eğitimini tamamlayan Hasan Karadağ, şimdi ise üniversite öğrencilerinin aynı sıkıntıyı yaşamamasın gece-gündüz çalışıyor.

“ÜNİVERSİTEYİ MADDİ SIKINTILARLA BİTİRDİM”

1974 yılında Eskişehir Üniversitesi’nde dönemin İktisadı ve Ticari ve İlimler Fakültesi’nden mezun olan Hasan Kabadağ, hem liseyi hem de üniversiteyi maddi sıkıntılar içerisinde bitirdiğini dile getirdi.

Üniversite yıllarında ailesini yük olmamak ve kendi imkanları çerçevesinde okulu bitirmek için gündüzleri çalışıp, geceleri okuduğunu ifade eden Kabadağ, “Zor bir eğitim süreci geçirdim. Üniversiteye gittiğim yıllarda cebimde beş kuruş param yoktu. Ailede yük olmak istemedim. Bu nedenle gündüz çalışıp-gece okumaya başladım. Üniversitenin birinci yılında evlendim. Bu nedenle yüküm daha çok arttı. Artık hem evime bakmak hem de okumak zorundaydım. Gündüzleri çalışırken, geceleri ise sabaha kadar ders çalışıp üniversiteyi bitirdim.” dedi.

“BENİM YAŞADIĞMI SIKINTILARI ONLAR YAŞAMASIN İSTEDİM”

Üniversiteyi bitirdikten sonra 27 yıl boyunca devlet memurluğu yaptığını ve ardından 12 yıl ticaretle uğraştıktan sonra kendisine ait bir atölye açıp naht (ağaçları kabartma şeklinde yontma) sanatına başladığını dile getiren Hasan Kabadağ, üniversite yıllarında yaşadığı sıkıntıları unutamadığı için 35 arkadaşı ile birlikte eğitimde bir yardım hareketi başlattıklarını söyledi.

Günümüzdeki üniversite okuyan öğrencilerin kendisinin yaşadığı sıkıntıyı yaşamaması için arkadaşlarıyla birlikte bir dernek kurduklarını ifade eden Kabadağ, hikayesini şöyle anlattı;

“Ticaret hayatına atıldığım zamanlarda içimde hep bir uhde vardı. Oda benim yaşadığım sıkıntıları başka üniversite öğrencileri yaşamasın. Bunun için benimle aynı düşünceyi paylaşan 35 arkadaşımla birlikte 2011 yılında Eğitime Katkı Derneği’ni kurduk.  O zamandan bu zamana kadarda dernek sayesinde 2 bin 500 üniversite öğrencisine burs sağladık. 2017 yılında ise ticaret hayatından çekilerek kendi atölyemi kurdum ve naht sanatına başladım. Buradan yaptığım naht ürünlerinden elde ettiğim gelirin tamamını derneğe bağışlayarak üniversite öğrencilerine burs sağlıyorum.”

ÜRÜNLERİ SATARAK YILDA 50 BİN LİRALIK BURS SAĞLIYOR

Naht sanatından yaptığı ürünlerden yıllık 50 bin TL gelir elde eden Hasan Kabadağ, derneğe bağışladı gelir sayesinde yılda 200’e yakın üniversite öğrencisinin yüzünün gülmesini sağlıyor.

Atölyesinde milimetrik hesaplar yaparak, 5.5’e gözlük derecesi ürettiği ürünleri çeşitli odalara ve sivil toplum kuruluşlarına sattığını ve içinden beş kuruş almadığını söyleyen Kabadağ, sözlerine şu şekilde devam etti; “Yaklaşık 4 yıldır üretip sattığım hiçbir üründen beş kuruş cebime para koymadım. Yıllık 50 bin TL civarında satış yapıyorum ve tamamını derneğe bağışlayarak üniversite öğrencilere burs verilmesine katkı sağlıyorum. Öğrencilere yaptığım hizmet kadar hiçbir hizmetten zevk almıyorum. İnsan verdikçe çok mutlu oluyor. Hem ruhumu dinlendiriyorum, hem de öğrencilere katkıda bulunuyorum. Ben üniversiteyi çok zor şartlarda okudum. O öğrencilerimiz bugünde nasıl zor şartlar içerisinde olduklarını tahmin edebiliyorum”

ORGANİK ÜRÜNLER ÜRETİYOR

Naht sanatının meşakkatli olduğunu ve sabır gerektirdiğini anlatan Hasan Kabadağ, “Yaptığım çalışmalarda tamamen ahşap kullanıyorum. Çerçeveler, zeminler, kesilen objeler. Yaptığımız cilayı da aynı zamanda gomalak cila diye gençlerin bilmediği bir cila yapıyoruz. O da yine atalarımızın Osmanlı camilerinde yapılan cilayı kullanıyoruz. Organik ürün üretiyoruz. Yani hem zemin, hem çerçeve, hem boyası hem de geometrik deseni tamamen ahşaptan yapıyoruz. İmitasyon hiçbir malzeme kullanmıyoruz” dedi.

“ARAPÇA YAZIYI SADECE KILIÇDAROĞLU’NUN OKUDUĞUNU DUYUNCA ŞAŞIRDIM”

Atölyesinde yaptığı naht sanatı eserlerin bir çok bakan, bürokrat ve siyasilere hediye edildiğini dile getiren Kabadağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hediye edilen naht eseriyle ilgili hikayesini paylaştı.

Kabadağ, bir oda tarafından satın alınıp CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na hediye edilen hikayesini şöyle anlattı; “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Manisa’ay ziyaretinden bir gün öncesi bir oda başkanı benden Kılıçdaroğlu’na hediye edilebilecek bir naht eseri yapmamı istedi. 24 saat içerisinde üzerinde terazi bulunan, terazinin bir kefesinde ‘Akıl’, bir kefesinde ‘Kanun’, altında ‘Vicdan’ ve üzerinde Arapça yazılmış ‘Allah Adaleti Emretti’ yazılı hediyelik ürünü hazırladım. Oda tarafından bu ürün  hediye edildiği sırada çevresindekiler o Arapça yazıyı okuyamazken, Kılıçdaroğlu’nun Arapça yazıyı tam tercümesiyle okuyup anlamı beni çok şaşırttı. Bu olayı bana anlattıklarında çok mutlu oldum. Böyle bir olayı hayatım boyu unutmayacağım”

Üniversite yıllarında gündüzleri çalışıp, geceleri okumak için gayret gösteren ve şimdi üniversite öğrencilerinin aynı sıkıntıyı yaşamaması için gece-gündüz çalışan Hasan Kabadağ son olarak, en büyük hedefinin daha çok üniversite öğrencisine destek verebilmek olduğunu ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM