Zahra’yı oynayan İman Casablanca

Zahra’yı oynayan İman Casablanca

Evden kaçan İman ‘Baraj’a yakalandı!

Baraj dizisinde sevilmeyen karakter Zahra’yı oynayan İman Casablanca hayatını Sözcü HaftaSonu’na anlattı.

Yüksel ŞENGÜL

Evden kaçan İman ‘Baraj’a yakalandı!

Evden kaçıp şöhret olmak için İstanbul’a geldiğin doğru mu?

Aslında şöhret olmak için değil; oyunculuk hayalimi gerçeğe dönüştürmek için çıktım yola. Hayallerimin peşinden gittim yani. Fas’ta çok sakin bir hayatım vardı. Ailem asla bana kötü davranmadı. Rahmetli babam komiser; annem Fransızca öğretmeniydi. 6 kardeşiz, 3 kız, 3 erkek. En küçükleri benim.

Durağan hayattan sıkıldın…

Fas’ta çok fazla sosyal bir hayatım olduğunu söyleyemem. Çünkü kapalı bir ailede büyüdüm. Babam mesleğinden dolayı pek çok olumsuzluğa tanık oluyordu ve dışarısının kadınlar için tehlikeli olduğunu düşünüyordu. Dolayısıyla hayatım, ev ve okul arasında geçiyordu. En büyük zevkim film izlemekti.

Filmleri izlerken oyunculuk hayallerin mi başladı?

Oyuncu olmayı çocuk yaştan itibaren aklıma koymuştum. Evimizdeki kütüphanede Atatürk’ün ‘Nutuk’ kitabı vardı, 8 yaşında onu okudum. Kitabın ardından büyük bir saygı ve hayranlık duydum. Özellikle onun kadınlara bakış açısı, verdiği haklar çok kıymetliydi. Hiçbir ülkede kadınların seçme ve seçilme hakkı yokken, Atatürk bu hakkı vermişti kadınlara. 13-14 yaşımda Fas’ta Türk dizileri yayınlanmaya başladı. Türkiye sevgisi içimde büyümeye başladı. ‘Aşk-ı Memnu’ dizisinin tiryakisiydim ve Kıvanç Tatlıtuğ ile Beren Saat’i büyülenmiş gibi izliyordum. Türkan Şoray hayranıydım. Baraj dizisinin 44 yıl önce filmini yapmış o. Artık Türkiye’deki ilk Arap oyuncu olabilirim fikri netleşmeye başlamıştı.

Baraj dizisindeki en dikkat çeken karakterlerden biri olan Zahra’yı canlandıran İman Casablanca, daha önce Yasak Elma dizisindeki rolüyle büyük beğeni toplamışti. Casablanca 2018’de Türk Hava Yolları’nda kabin memuru olarak çalışmıştı.

BABAM GERİ GÖTÜRDÜ

Gelelim evden kaçıp İstanbul’a gelişine…

Her zaman sorgulayan asi bir insan oldum. Kadın olduğum için, başka bir ülkeye gidemeyeceğimi söylediler. Ben de onlara inat Fas’tan ayrıldım. 17 yaşındaydım. Türkiye’de bir arkadaşımın yanına geldim. Babam komiser olduğu için izimi sürmüş ve peşimden gelerek beni Fas’a geri götürdü. ‘Matematik eğitimini bitir, sonra gidebilirsin’ dedi. Eğitimimi tamamladım ve matematik mühendisi oldum. Bu arada Türkçe öğrenmeye de başladım.

İstanbul’a ikinci gelişinde artık baban peşinde yoktu galiba…

İkinci gelişimde, babamı kaybetmiştim. Keşke hayallerimi gerçeğe dönüştürdüğümü görebilseydi. Kendime yatırım yaptım. Şan, diksiyon, oyunculuk eğitimi ile kendimi oyunculuğa hazırlamaya başladım. Paris’te Fashion Week’te Erkan Özarman ile tanıştım. Hayatımın dönüm noktası oldu. Emeği çoktur bende. Best Model yarışması için teşvik etti ve 2018 Best Model of the World birinciliğini kazandım. O birincilik yeni kapılar açtı.

Ne kadar zamandır Türkiye’desin?

4 yıl oldu. Türkçemi geliştirmek için çok çalıştım. Tarkan’ın şarkılarını dinliyordum ve Türkçeyi öğrenmemde çok faydası oldu. Bir gün teşekkür etmek isterim.

Gelelim Baraj dizisine…

Baraj ile başladı oyunculuk yolum. Med Yapım’la görüşmeye gittim ve karakter seçimi için yapılan çekimlere katıldım. Fatih Aksoy performansımı beğendi ve Zahra karakterini canlandırmam istendi.

Bu rol ürkütmedi mi seni?

Ne ürkütmesi, Zahra karakteri beni çok korkuttu. Zahra dizinin kötü karakteri. Evli barklı ama gözü oynaşta. Sonra bu farklılığın, oyunculuğum için büyük bir zenginlik ve kazanım olacağını düşündüm. Haklı çıktım. Zahra, oyunculuğuma çok fazla şey kattı. Onunla empati kurdum, davranışlarının nedenlerini sorguladım, yaşadığı değişime ortak oldum. Seyirci bana kızsa da Zahra ile güzel bir yolculuk yaşıyoruz.

Oyunculuktaki gerçek hedefin nedir?

Öncelikle Türkiye’de kalmak istiyorum. Burayı çok seviyorum ve kendimi evimde hissediyorum. Türkiye’ye ilk geldiğim gün de ‘Ben burada yaşayacağım’ demiştim ve o hissim hiç değişmedi. Bundan sonra bir festival filminde oynamak istiyorum. Farklı dillerde farklı karakterler canlandırmak çok keyifli olur. Bir müzikal, bir tiyatro oyunu hayal ediyorum. Ana dilim Arapça ve Fransızcadır. Bu avantajımı da hayata geçireceğim.

Casablanca’nın en büyük tutkusu atlar.

Atların sadakati beni etkiliyor

Fas’taki evlerinde tavşan, kirpi, köpek, kaplumbağa, kedi olduğunu söyleyen İman Casablanca’nın yüreğinde atların yeri çok başka. “Atların sadakati ve insanlarla olan iletişimi beni çok etkiliyor. Dönem projeleri fazlaca yapıldığı için at binmeyi de öğrenmek istedim. Bakarsınız böyle bir teklif gelir. At sevgimi eğitimle birleştirdim” diyen Casablanca 1999 doğumlu. Ailesinin 6 çocuğundan biri. Arapça, Fransızca ve Türkçe biliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM