Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası,

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası,

kurulduğu günden bu yana 4 yılda İzmir’de 100 çocuğa ulaştı

İmkânları kısıtlı çocukları müzikle buluşturan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı özel bir konserle kutluyor.

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, kurulduğu günden bu yana 4 yılda İzmir’de 100 çocuğa ulaştı

30 yetenekli çocuğun dernek binasında ve YouTube üzerinden vereceği konserde, 10. Yıl Marşı, İzmir Marşı ve Mozart’ın Eine kleine Nachtmusik’i gibi unutulmaz eserler çalınacak.

Konser, 21 Nisan saat 15.00 ile 15.30 arasında Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği, Zoom ve YouTube üzerinde eşzamanlı olarak yapılacak.

Dört senelik bir orkestra olan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, bugüne kadar İdil Biret, Borusan Quartet, Gürer Aykal, Can Çakmur ve Howard Griffiths gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı, yani büyük müzisyenlerin desteğini aldı. Orkestra, İzmir’in Kadifekale, Eşrefpaşa, İkiçesmelik ve Agora bölgelerindeki sosyoekonomik açıdan imkânları kısıtlı ailelerin yetenekli çocuklarından oluşuyor.

Yorglass Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Derneği Başkanı Gülfem Yorgancılar Perçin, sorularımızı yanıtladı.

HEDEF 1000 ÇOCUK

Projenin nasıl ortaya çıktığını ve İzmir’de nasıl karşılandığını anlatan Perçin, “Dernek kurucu başkanımız Selmin Günöz’ün öncülüğünde başlattığımız projede, temelleri Venezüella’da uygulanan El Sistema modelini baz alarak bir orkestra kurduk. Sadece 20 minik kemancı ile çıktığımız bu yolculuk, projeyi duyan gönüllülerin bağışlarıyla çello ve kontrbaslar eklenerek, ilk yılın sonunda Rotary’nin ‘Barış’ alanındaki ‘En İyi Proje’ ödülüne layık görüldü. 2018 yılında ise TUSEV’in bir çalışmasında ‘En İyi 3 Projeden Biri’ olarak ödüllendirildi” dedi. İmkânları kısıtlı çocukların sanata katılımındaki engelleri ortadan kaldırmak istediklerini dile getiren Perçin, “Sistemi işletmek çok kolay değil. Ailelerin bakış açıları, çocuklarımızın okul derslerinin yoğunluğu nedeniyle işler zorlaşıyor. Ancak yaptığımız büyük çaplı konserler onların hem aidiyetini artırıyor hem de motivasyon sağlıyor. Temel felsefesi bu çocuklarımızın kendilerine yararlı olacak müzikle barışı sağlamak olduğu için hedefimizde konservatuvara çocuk yetiştirmek yok ancak aradan tabii ki çok kabiliyetli yetenekler çıkıyor, onların çoğalması bizim için gurur kaynağı oluyor” diye konuştu.

Orkestra, eğitimini aynı zamanda kurucu ve onursal başkan olan opera sanatçısı Selmin Günöz liderliğinde gönüllü öğretmenler tarafından eğitiliyor. Hatta pandemi döneminde dijital ortamda eğitim almaya devam ediyorlar. Perçin, “Bu eğitime kendi imkânlarıyla ulaşamayan tüm çocuklara kapımız açık. Hedefimiz, bugün 120 olan çocuğumuzun sayısını binlere ulaştırmak” diyor.

 ATATÜRK’ÜN İLKELERİYLE…

Yorglass olarak projeyi sahiplenmekten mutluluk duyduklarını dile getiren Perçin, “Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Derneği’nin, şirketimizin birinci değeri olan ‘insana verilen değer’ ile de örtüştüğünün altını çizmek isterim” değerlendirmesini yaptı. Perçin, sözlerini şöyle noktaladı: “Bugünden yetişen çocuklarımız ileride herhangi bir ortama girdiklerinde icra ettikleri müzik ile farklılık kazanacaklar. Enstrüman çalmanın verdiği özgüven ile hayatta önlerine gelebilecek zorlukları daha rahat aşacaklarına inanıyorum. Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Derneği olarak çocuklarımıza ulu önder Atatürk’ün çağdaş, uygar, sanata değer veren ilkeleriyle müzik eğitimi vermekten gurur duyuyoruz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün uzun süredir üzerinde çalıştığınız bir projeye dair yeni bir atılım yapacaksınız. Özellikle hayallerinizi ertelememeniz gereken bir süreçtesiniz. Kendinizi en iyi şekilde ifade etmek adına biraz daha sakin kalmalısınız. Sizi ilerlemeye teşvik edecek bir enerjiye sahipsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün hedeflerinizde büyük bir ilerleme kaydedeceksiniz. Net bir karar vermeden önce çevrenizde oluşan yanlış anlaşılmaları gidermek için adım atmalısınız. Aksi halde büyük bir kaousun ortasında kalarak seçim yapmak zorunda hissedebilirsiniz. Geçmişteki örümcek ağlarını temizlemeden önce ilerleme kaydetmeye çalışmayın bile.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün adımlarınızı daha temkinli bir şekilde atmalısınız. Bu sürede risk almaktan çekinebilirsiniz. Hayatınızı birdenbire tersine çevirebilecek bir maceraya balıklama atlamamaya özen göstermelisiniz. Havada kendinizi keşfetmenizi sağlayan güzel bir enerji var. Bu enerji sizin için yabancı olsa da onu kucaklamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün iletişim becerilerinize her zamankinden daha fazla güvenmelisiniz. İletişim yetenekleriniz sayesinde zorlandığınız konuların üstesinden kolaylıkla geldiğinizi fark edeceksiniz. Unutmayın tüm kapıların anahtarları sizde! Doğru anahtarı bulun ve kilidi açın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün kendinizi sıkışıp kalmış gibi hissedebilirsiniz. Belki de mevcut rutininize zincirlenip kalmış hissediyorsunuz. Hayatınıza yeni bir heyecan ve düzen getirmenin zamanı geldi! Küçük değişikliklerin etkisine inamayacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün hayatınızı her yönden değerlendirdiğiniz ve kendinizle alakalı yeni cevaplar aradığınız bir gün olacak. Kendinizi anlama konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak olayları olumlu bir şekilde değerlendirmeye ve karar vermeden önce daha emin adımlarla ilerlemeye özen göstermelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, enerjinizi dengeli bir şekilde kullanmalısınız. Özellikle duygusal yönünüz ve mantığınızı eşit bir terazide tutmayı başardığınızda kendinize olan güveniniz artacak. Kendinizle gurur duymak ve attığınız adımlarda yere daha sağlam basmanın zamanı! Arka planda çalışmak yerine kartlarınızı açık oynayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün yardım istemek konusunda kafanız biraz karışmış olabilir. Başkaların yardım etmeniz gereken bir gün olabilir. Özellikle çevrenizdeki insanların sizden yardım talebinde bulunmasıyla şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Diğer insanların isteklerine cevap verirken kendinizi unutmamalısınız.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün etrafınızda gelişen potansiyel çatışmalara fazla kapılmamaya çalışın. İşiniz, olayları yatıştırmak ve duruma daha pratik bir bakış açısı getirmektir. Adımlarınızı sorgulayarak atın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM