“Yazmasam Deli Olacaktım”

“Yazmasam Deli Olacaktım”

Bursa’da Sait Faik Sempozyumu Kapsamında Müzikli Okuma Tiyatrosu: “Yazmasam Deli Olacaktım”

Bursa’da “Yılın Yazarı Sait Faik Sempozyumu” başlıyor.

Nilüfer Belediyesi’nin kent kültürüne katkı sağlamak amacı ile yürüttüğü gelenekselleşen projelerinden biri olan Yılın Yazarı etkinlikleri, 9-10 Aralık 2022 tarihlerinde Nâzım Hikmet Kültürevi’nde yapılacak “İyi ve Güzel Başka Bir Dünya:  Sait Faik Sempozyumu” ile sona eriyor.

Yılın Yazarı etkinlikleri kapsamında Sait Faik’e adanan 2022 yılı boyunca 86 etkinlik organize eden Nilüfer Belediyesi, yüzlerce edebiyatseveri Sait Faik odağında bir araya getirdi.

Okuma atölyeleri, yazı atölyeleri, fabrika okumaları, söyleşi vb. gibi etkinliklerle toplumun farklı kesimlerini Sait Faik eserleriyle buluşturan organizasyon, kapanışında da edebiyat ve akademi dünyasının değerli isimlerini bir araya getirecek.

9 Aralık tarihinde saat 19.00’da başlayacak sempozyumun açılış konuşmasını ünlü yazar Buket Uzuner yapacak. 2 gün boyunca; “Hikâyecinin Kaderi”, “Etik, Doğa, Tür”, “Sait Faik’in Yazmak Zanaati”, “Sait Faik’i Yazanlar” ve “Yaratıcılığın İzinde” başlıklı oturumların yapılacağı sempozyum kapsamında, bir müzikli okuma tiyatrosu ve bir sergi de gerçekleştirilecek.

Sempozyum için özel olarak hazırlanan, Berfin Zenderlioğlu tarafından yönetilen “Yazmasaydım Deli Olacaktım” isimli Müzikli Okuma Tiyatrosu’nda Sait Faik’in eserlerine, tiyatro sanatçıları Deniz Celiloğlu, Meltem Yılmazkaya ve Tilbe Saran can verecek. Okuma Tiyatrosu’nun müziklerini ise Hamza Korkutata ve Kadir Doğan yapacak.

Küratörlüğünü Sevengül Sönmez’in üstlendiği “Hikâyenin Peşinde” Bir Ömür sergisi ise 9 Aralık saat 18.30’da Nâzım Hikmet Kültürevi’nde açılacak. Sait Faik’in hayatına, yazma biçimine, eserlerine farklı bir açıdan bakmamızı sağlayacak “Hikâyenin Peşinde” Bir Ömür sergisi, usta yazarın ölümünden bugüne, edebiyat dünyası değiştikçe eserlerinin nasıl karşılık bulduğunu düşünmeye davet ediyor. Fotoğraflar, belgeler ve kişisel eşyalarla zenginleşen ve Sait Faik Abasıyanık’ın hayatının haritasını çıkaran “Hikâyenin Peşinde” Bir Ömür sergisi usta yazara ilk öyküsü “İpekli Mendil”i yazdığı Bursa’dan selam ederken, konukları onun dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor.

Akademisyen, yazar Murat Gülsoy’un kapanış konuşması ile tamamlanacak olan sempozyumun finalinde, Yılın Yazarı Öykü Ödülü Töreni de gerçekleştirilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün beklenmedik bir şekilde yoluna çıkan fırsatlar durumların değişmesine neden olabilir. Özellikle sosyal anlamda tanışacağınız yeni kişiler kariyer ve iş anlamında size kapılar açabilir. Kendinizi ifade etme konusunda yaşadığınız zorlukları bir kenara bırakarak kendi içinize yöneldiğinizde durumları daha kolay anladığınızı fark edeceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün iş ve kariyer anlamında yeni fırsatların çıktığını fark edeceksiniz. Yeni bir girişim başlatmayı düşünüyorsanız tam zamanı! Çevrenizdekilerle ortaklık ve kariyer hakkındaki konuşmalarınızı arttıracaksınız. Özgüveninizin artmasıyla beraber başarılının doğru orantılı olarak sizi bulacağına emin olabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün muhtemelen başarılarınızın üzerine düşünmek isteyeceğiniz bir gün olacak. Mesleki başarılarınıza dair kazançlarınızın meyvesini bugün toplayacaksınız. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirerek attığınız adımlar sonraki aşamada kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olacak. Sizin için yeni bir hayat başlıyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, hayatınıza dair sürpriz gelişmeler çok sayıda insanla tanışmanıza ve sosyal çevrenizin genişlemesine yardımcı olacak. Bugün her zamankinden daha fazla sosyal ilişkilerinizle meşgul olacağınız bir gün sizleri bekliyor. Günlük konuşmaların sorumluluklarınızı yerine getirmeyi engellemesine izin vermeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün hayatınızın tamamen değiştiğini hissedeceğiniz bir güne başlıyorsunuz. Yakın zamanda bazı yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Sosyal çevrenizdeki bu genişleme sonraki dönemde hem kariyer hem de aşk hayatınızda değişimlerin göstergesi olacak. Hayat hızla akıp giderken ona yetişmeye çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, tüm gün boyunca özgüven ve iyimserlik sizinle olacak. Enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissedeceksiniz. Maddi açıdan daha kazançlı olduğunuz bir döneme giriş yapıyorsunuz. Daha fazla para ve mutluluk kapınızı çalmak üzere.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugünkü ruh halinizde tamamen mutluluk ve huzur etkili. Kendinizi ifade etme konusunda attığınız adımlar sayesinde daha önce öz benliğinize dair keşfetmediğiniz yönleri göreceksiniz. Tüm bunlar kulağa gerçek olmayacak kadar güzel görünüyorsa uykunuzdan uyanın ve tüm gerçekliğinizin farkına varın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün kariyer ve iş anlamında atacağınız adımlar konusunda karar verme eğilimi içinde olacaksınız. Durumları gözden geçirmek ve mevcut koşulları tartışmak için harika bir gün! Hemen karar vermek ve radikal adımlar atmak zorunda değilsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün sosyal anlamda gerçekleştireceğiniz buluşmalar planlarınızın bozulmasına neden olabilir. Hafta sonu olmasına rağmen kariyer ve iş anlamınd abazı çıkarımlar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bugün her zamankinden daha sıkı çalışmanız gerekecek. Kendinizi daha iyi bir dönemin içinde bulacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM