VUKUAT

VUKUAT

Gerekti.
Gittim, Nüfus Müdürlüğü’nden aldım bi koşu.
Vukuatlı nüfus kayıt belgesi.
****
Vukuat dedikleri nedir?
Babamın, annemin, ablamın, abimin…
Kızlarımın, benim…
Doğum-evlilik-ölüm-ana baba adı bilgileri.
****
Bugüne değin vukuat sözcüğünü hep olumsuz anlamda düşünmüşüz niyeyse?
Hadi öldüm, vukuat işlemiş olayım da; doğdum diye nasıl bi vukuat olur yahu?
Annemin adının neresi vukuattır? Dünyada ana adı kadar güzel ne vardır ki?
****
Devletimizin bizleri bu kadar fişlemesi gariptir tabi.
Düşün dur, düşün dur, bi yere de varamadım ha, işin gerçeği.
Evlilik yıl dönümümde Başbakandan bi buket çiçek, doğum günümde Giresun Doğum Hastanesi’den çilekli bi pasta gelmedi ki hiç evimize?
Mesela Genel Kurmay Başkanlığı’ndan, içinde “Sizi çok başarılı buluyoruz Gürsel Bey, lütfen uygun bi zamanınızda askere geliniz” yazan, dış zarfı kırmızı kalplerle süslenmiş bi mektup aldığımı da bilmem?
Vergi Dairesi’nden, güler yüzlü bi postacının sek sek sekerek getirdiği şirin bi telgraf anımsamıyorum bugüne kadar; “Sn Ekmekçi, duyduk ki baba olmuşsunuz, bu yılki bütün vergilerinizi aramızda para toplayarak biz ödedik. Bak itiraz yok, darılırız”?
****
İyice inceledim mecbur aile vukuatlarımızı. Bakim, benden habersiz ne yaramazlıklar yapmışız?
Ben “sağ” görünüyom misal. Ne güzel. Öldüm sanıyordum Fikret’le birlikte.
Abim 20 Temmuz 87’de evlenmiş’miş. Unutmuşum valla, iyi oldu gördüğüm. Bu yazıyı okuyunca kendi de anımsayacaktır artık. 40. yıllarına az bişi kalmış.
Muhtemel bi hediye almayı unutma vakasının önüne geçmiş olayım.
Ablam her zamanki gibi ilginç; ölüm durumu hanesinde “kapalı kayıt” yazıyo? Çok şükür, ablam hiç ölmeyecek yani. Devlet, bu olasılığı kapatmış! Ben öyle anladım.
Ablalar ölümsüz kılınmalı zaten. İyi olmuş!
****
Kızlarımın TC kimlik numaraları bile datlı.
Gurban olurum ballarına.
Kardan beyazlarım, gülden güzellerim benim.
****
Babamın da TC’si var nedense?
Vefat ettiğinde kimlik no uygulaması yoktu ki? Neden ölmüş adama numara verilir? Nerde kullanacak onu?
Devletin işgüzarlığıdır resmen.
Ölünce de rahat yok bu millete anlaşılan.
****
Umut işte.
Belki de ölmemiştir. Koskoca devletimizden iyi mi bilecem?
TC nosu var ya işte?
****
Bilen bilir, dayanılır bi dert diğildir, cep telefonlarımızda “babam” diye bi kaydın olmaması.
Bizi en çok, yanımızdaki telefon çaldığında, ekranda “babam” yazması ve arkadaşımızın;
-“Efendim baba” demesi yaralar hayatta.
Bikez olsun bunu diyebilmek üçün canımızı verirdik biz.
****
Napim?
Babam yazdım telefonuma.
TC’sini kaydettim numara niyetine.
Arar belki.
-“Efendim baba”.
-“Naber küçük inek”?
-“İyiyim de sesin az geliyo”?
-“Napim oolum. Burada telefon yok, nüfus cüzdanımdan arıyom”.
****
Ben yazdım telefonuma.
Ne yapıp eder, arar O.
Babam.
Kardan beyaz, gülden güzelim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM