Uffizi sosyal medya fenomenlerine savaş açtı:

Uffizi sosyal medya fenomenlerine savaş açtı:

 Parayı veren fotoğrafı paylaşır

İtalya’nın en önemli müzelerinden Uffizi corona yasaklarının gevşemesiyle kapılarını yeniden açarken, bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Sosyal medya fenomenlerinden müzede çekilmiş fotoğrafların paylaşılması için ücret talep eden müze yönetimi, “Venüs’ün Doğuşu tablosu önünde poz verip pantolon satmak istiyorsanız bunun bir bedeli var” ifadelerini kullandı.

Uffizi sosyal medya fenomenlerine savaş açtı: Parayı veren fotoğrafı paylaşır

İtalyan’nın Floransa şehrinde bulunan ülkenin en önemli müzelerinden Uffizi, corona yasaklarının gevşetilmesinin ardından kapılarını yeniden ziyaretçilere açtı. Ancak müzenin açılmasıyla birlikte, sosyal medya fenomenleriyle müze yönetimi arasında bir tartışma patlak verdi.

Tartışmanın fitilini ateşleyen isimlerden biri Instagram’da 20 bini aşkın takipçisi olan bir rehber ve blog yazarı Sara Innocenti. Uffizi’de çektiği fotoğrafları blog ve Instagram’da yayınlamak isteyen Innocenti, müze yönetiminin kendisinden aylık ücret istemesiyle şaşkınlığa uğradı.

‘MÜZEYE KATKI YAPIYORUM’

The Times’a konuşan Innocenti, “Bu şaka değil, gerçek. Uffizi direktörü, benimki gibi bloglarda yer alan fotoğraf ve videoları engellemek istiyor. Bu benim işim çünkü tamamen ücretsiz, tek bir kuruş ödemiyorsunuz. Bu insanları müzelere gitmeye teşvik etmekle ilgili. Müzelere bir katkı yaptığımı düşünüyorum. Uffizi’nin tanıtımını yapıp bir de onlara neden para ödeyeyim. Bu çok absürt” ifadelerini kullandı.

‘PANTOLON SATMANIN BEDELİ VAR’

Uffizi sözcüsü konu üzerine yaptığı açıklamada, blog yazarlarının kendilerini ya da müzeyi öne çıkarmakla, internet üzerinden ürün satmaya çalışmak arasında önemli bir çizgi olduğunu vurguladı.

Venüs’ün Doğuşu tablosu.

Açıklamada, “Eğer profiliniz için bir tablonun önünde fotoğraf paylaşıyorsanız bunda sorun yok. Ancak bunu reklam amacıyla yapıyor ve bir ürün satmaya çalışıyorsanız, bunun için ücret istemek zorundayız. Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu tablosu önünde poz verip pantolon satmak istiyorsanız bunun bir bedeli var” denildi.

FERRAGNİ İÇİN VOGUE ÖDEME YAPTI

İtalya’nın en ünlü sosyal medya simalarından Chiara Ferragni, müzede Botticelli eserleri önünde poz veren isimlerden biri. Instagram’da 23 milyonu aşkın takipçisi bulunan Ferragni, kendisine ait bir giyim markasına da sahip.

Chiara Ferragni’nin Uffizi’de paylaştığı karelerden biri.

Ferragni’nin gerçekleştirdiği çekime de değinen Uffizi sözcüsü, “İşin doğrusu Vogue dergisi Ferragni’nin fotoğraf çekimi için Uffizi’ye ödeme yaptı” ifadelerini kullandı.

‘İTALYAN YASALARI ÇOK AÇIK’

Fotoğrafların para karşılığında paylaşılmasının büyük yıldızların yararına olduğu eleştirileriyle ilgili konuşan Müze Direktörü Eike Schmidt, “Bu tamamen telif haklarıyla ilgili ve İtalyan yasaları bu konuda çok açık. Fotoğrafların sanatsal açıdan kullanılması ücretsiz. Ancak bunu reklam ve pazarlama amacıyla yapıyorsanız ücretini ödemelisiniz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM