Trabzon Tiyatrolar Derneği Kuruldu

Trabzon Tiyatrolar Derneği Kuruldu

Trabzon’da 5 tiyatro grubu ve 183 tiyatro emekçisi Trabzon Tiyatrolar Derneği’nde bir araya geldi.

Trabzon’da faaliyet gösteren 5 tiyatro grubu bir araya gelerek Trabzon Tiyatrolar Derneği’ni kurdu.

Ortahisar ilçesine bağlı Hızırbey Mahallesi’ndeki dernek binasında kuruluş açıklaması yapan Trabzon Tiyatrolar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Parmak toplumun tüm kesimlerini tiyatroyla bir araya getirmek için dernek çatısında bir araya geldiklerini söyledi.

Trabzon’da tiyatro sanatının varlığını sürdürmesi kararlı olduklarını kaydeden Parmak, “Tiyatro geçmişi 1400 yıl gerilere giden Trabzon, günümüzdeki tüm olumsuzluklara rağmen Devlet Tiyatrosu dışında 13 amatör ve özel tiyatro vardır. Bu duygularla, Trabzon’da tiyatrocu ustalarımızın ve üstadlarımızın bıraktığı mirası bugün de devam ettirme kararlılığındayız” dedi.

AMACIMIZ TOPLUMU TİYATRO İLE BULUŞTURMAK

Parmak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Trabzon Tiyatrolar Derneği (TTD) olarak amacımız, üniversite gençliğinin ve toplumun tüm kesimlerinin tiyatro ile buluşmasını sağlamak, Trabzon’da ve çevre illerdeki kurumsal tiyatroları bir araya getirme gayreti ile birlikte, tarihimizden aldığımız güçle tiyatro sanatının tüm alanlarında; üretimde bulunmak, yapım süreçlerini desteklemek, tiyatronun tarihsel gelişim sürecine dair akademik, bilimsel ve sanatsal çalışmalar yapmak, tiyatro sanatının yaygınlaşması adına diğer sanat alanları ile birlikte nitelikli faaliyetleri üretmek, desteklemek, tiyatro sanatının kültürel kazanımlarının tarihsel, teorik, pratik ve toplumsal gelişimine dair kültürlerarası diyaloğa katkılarını artıracak atölyeler ve projeler üretmek olacaktır.

TTD’yi oluşturan üye tiyatroların ve sanat insanlarının halen Trabzon’da oyunlarını sergilemekte ve seyirciyle buluşmaya devam etmektedir. Böyle bir sanatsal birikimi enerjiye dönüştürerek, yerel ve ulusal manada Trabzon tiyatrolarının sesi daha gür bir şeklide çıkacak, birbiriyle etkileşim halinde olacak, güçlü bir dayanışma göstereceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle, Kentte ki tüm tiyatroları ve tiyatro insanlarını ön yargısız, hiçbir ayrım yapmadan kurumsal bir yapı olan Trabzon Tiyatrolar Derneği çatısı altında bir araya gelmeye ve ortak hareket etmeye davet ediyoruz.

TTD bugün itibariyle beş kurumsal kurucu tiyatro ve üye olarak 183 tiyatro emekçisiyle çalışmalarına başlamıştır. Kurucu Yönetim Kurulu; Trabzon Umut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Cengiz Aydoğdu, Trabzon Büyükşehir Tiyatrosu ve MİM Organizasyon Genel Sanat Yönetmeni Erkan Köse, Trabzon Seyir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Parmak, Trabzon Tiyatro Trafik Genel Sanat Yönetmeni Arif Yılmaz, Zeki Kamber .

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/trabzon-tiyatrolar-dernegi-kuruldu-haber-1668741#google_vignette

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatında çok yönlü düşünebilir, hedeflerinize doğru adımlar atabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalı ve kararlarınızı iyi düşünmelisiniz. İletişim konularında sorunlar ortaya çıkabilir, bu yüzden duygularınızı net bir şekilde ifade etmeye çalışın. Kendinize zaman ayırıp dinlenmeyi unutmayın, enerjinizi dengede tutmalısınız. Özel hayatınızda ise romantik bir gün geçirebilirsiniz, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
CANEVİ

CANEVİ

Şubat 25, 2024, Yorum yok CANEVİ
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47