TİYATRO ÜZERİNE

TİYATRO ÜZERİNE

Ben başarmış bi insanım.
Yok hemen öyle gözünü cörtletip, dudağını förtletip, kaşını karartma.
Bilgi Yurdu’muzu 100 yıl sonra yeniden kurarken vaad ettim; neşriyat, tedrisat, idman, musiki, temsil ve fotoğrafçılık. Aynen hepsi olacak. 6’da 6 olacak!
İşte hepsi tamam. Başardığım bu.
Şaşıramazsın, hor göremezsin, tamamını basın yoluyla deklare ettim. Ayrıca bi şehrin en çok okunanıyım, kişisel köşelerimde konu ettim.
Gerisi senin olsun. Al egonu, al hazımsızlığını, al hadsiz beynini. Dünya senin olsun lan.
***
(Sadece idman, yani Hilalspor erken doğdu, ajandamda 2025 yazdığı halde, 2023’te kucağımda buldum. Hazır değilim kafaca ve bütçece. Yegane sorun budur)
***
O ulu insanı, büyük dayımız Can Akengin’i taklit eder bir vaziyetim de yok! Neden olsun? Bi geleneği sürdürdüm, hepi topu bu yahu.
Ve elbette şu dünyada gen diye bişey var.
Ona ben karışamam.
Tutup da Maykıl Ceksın’a çekecek değildim.
***
Tüm departmanlarıma ayrı ayrı kuşkusuz birer evlat sevgisiyle bağlıyım. Ne var ki Can; İzler’in ve Temsil Heyeti’nin bizzat içinde olduğu için, bu ikisine daha bi kıyımsızım, buralarda daha bi hırslıyım.
Belemit Gıda ile birlikte bunları, iktisadi işletmemiz bünyesinde A.Ş. yapmayı dahi planlıyorum.
En doğal hakkımdır.
Bilgi Yurdu’muzu sokakta bulmadım.
***
Sevgili Doğan Turan abim, Açık Aile adlı oyunda Prof Aldo karakterini bana önerdi, sağolsun. Nasıl bi herif olduğunu falan anlamaya çalışırken, konu sahnede ne tür bi kostüm giyinmem gerektiğine kadar geldi.
-Yahu, ben zaten günlük yaşamımda aynen öyle giyiniyorum ki, dedim kahkaha atarak.
Sadece bi şapka ekledik kafama.
Oldum Prof Aldo!!!!
***
Elbette oyuncu falan değilim ben, ne haddime? Konuştuğum 2 cümlecik zaten. Ama, özel hayatta ne denli gayri ciddi biriysem, işimde bi o kadar profesyonel olmayı hedeflerim.
O iki cümleye 24 saat çalışıyorum.
Bi türküyü her söyleyişte yeni bi yorum keşfettiğim gibi, o iki repliği de hep ayrı bi ruh haliyle okuyorum. En doğru şekli budur gibi bi kesinlik olduğunu sanmıyorum.
Ve Doğan abim uygun görürse, bundan sonra her oyunda kısacık görünmek istiyorum.
***
Neden?
Ömrümde ilk kez tiyatro sahnesine çıktım geçen gece. Bakın görün, diyordum, ben belirdiğim an kahkaha kopacak salonda, diyordum.
Alkış koptu!!!
Kusura bakmayacaksın, bu “takdirname” kimseye nasip olmadı şu şehirde.
Kağnı gölgesinde yürüyen it, kendi gölgem sanırmış.
Maalesef busun!
***
Bak, Bulancak’ta başka bi ekiple kolkola girdik.
Bak, Görele ve Tirebolu’da görüştüğüm insanlar var.
Bilgi Yurdu Temsil Heyeti ilçe ilçe büyüyecek.
Önüme engel koymaya kalkma!
Benim ekibimi ayartmaya kalkma!
Benim oyuncuma kem söz etmeye kalkma!
Gürsel Ekmekçi ağır taştır, ezilirsin.
Demedi deme koçum…
Gürsel Ekmekçi
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM