Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
TARİHE HAVALE
 • 0
 • 57
 • 31 Mart 2021 Çarşamba
 • +
 • -

Senesini bulamam, çok oldu.
Yine bu sayfanın, yine bu sütunlarında dile getirmiştim;
Bi kurul lazım!
****
Şehrimize ” yeni” bi çivi çakılacaksa,
Şehrimizden ”eski” bi taş sökülecekse,
Mutlaka onayları ve gönül rızaları alınması gereken…
Ve mutlaka şehrin eski ailelerinin temsilcilerinden oluşması gereken bi kurul…
****
Vay efendim nasıl yazarım bunu?
Ne kadar ”aşağılık kompleksi” taşıyan insan varsa gönül koydulardı. Kendimi ne sanırmışım, ne kadar da seçkinciymişim, şehrin sahibi salt bu aileler miymiş. falan filan?
Tarih, her gelişmeyle bu tezimi haklı çıkarıyo işte, yaşıyoruz hep beraber.
Başka da diyecek bişeyim yoktur hakim bey!!!!
****
Nasıl bi hınç ve yağmalama duygusudur, anlaşılır gibi diğil.
Şimdi de Atatürk Stadyumu’muzu yok ettiler.
Hiç kimseye sormadan-danışmadan, hiçbirimizden izin almadan.
Bu kadar mı basittir bazı duygular? Bu kadar mı ben yaptım oldu’dur?
****
(İncitici bişey iddaa ettiğimi sanmıyorum. Belediye, elbette kendi işlerini yapacaktır. Zabıta çalışacak, itfaiye tetikte bekleyecek, mezarlıklar düzenli olacak, şehir temiz tutulacak, asfalttır-su şebekeleridir-kanalizasyondur sorunsuz kılınacak, park ve bahçeler çiçek açacak, terminal tıkır tıkır işleyecek, muhtarlıklarla el ele verilecek, vb vb vb… Ama, örneğin, dünyanın en güzel stadını yıkarken, orada anıları olan insanlara soracaksın kardeşim)
(Dünyanın neresinde olabilmiştir; denize sıfır konumda, kimi sert şutlarda topun duvarları ve karayolunu aşıp denize düşebildiği bi stadyum????)
****
Bildiğim ve okuyabildiğim kadarıyla, (ki, görmeyip de adlarını yazamadıklarım varsa bağışlasınlar) Giresun Atatürk Stadyumu’nun yıkılarak yerine millet bahçesi yapılması projesine, sadece 2 kişi yazılı olarak karşı çıktılar;
”Şahsım” ve Dr. Ruşen Topallı kardeşim.
Şehrin iki eski ailesinin evladı yani.
Ne oldu, neden şaşırdınız ki?
Yenilerin Giresun kültürü diye bi derdi mi var?
Sosyal medya kalemşörlerini ciddiye almıyorum.)
****
İkimiz de aşağı-yukarı aynı şeyi savunmuşuz;
-”Yahu bu şehirde zaten bi Millet Bahçesi var, hem de asırlardır var, saçmalamayın”!!!
Bencileyinse, ek olarak;
-”Bırakın yenisini yapmayı, bizim mevcut Millet Bahçemiz Sn. Cumhurbaşkanı’mıza duyurulmalı, bu sayede tüm ülkeye emsal gösterilmeli” diye de görüş sunmuşum.
****
Şehrin eskileri, bi başka deyişle Giresunla ilgili anıları / düşünceleri / özlemleri olanlar kıyıda-köşede bıraklınca, bakın başımıza neler gelebiliyor,
Bu işlerin yolunu-yöntemini bilmeyenler, belli bi estetik duygudan yoksun yaşayanlar, ne yapılacağına dair karar verecek bi kurul veya halk oylamasını akıl bile edemeyenler bakın neler diyebiliyor;
-”Aaaaa çok güzel olmuş”!!!!!
****
Nedir o çok güzel olan?
Söyliyim. Fotoğraf mı, resim mi ne olduğu tam anlaşılmayan sıradan bi görsel. Stadyum yıkıldıktan sonraki vaziyeti betimleyen bi görünüm… İçler acısı…
Hayır kardeşim, çok güzel falan diğil, hata tam tersi berbat bişey!
****
Beni en çok üzense kadınlarımızın tepkisizliğiydi.
O stadyumda, dünyada bi ilk ve tek olarak ”Kadınlar Tribünü” var idi.
Yaz kış demeden, gerekirse battaniye altında, çaylar-börekler-kuru köfteler, çoluk çocuk Giresunspor‘un peşinden koşulurdu. Belgeseli çekilip, FİFA nezdinde tüm dünyaya duyurulması gereken bi kültür yaşanmıştı şehrimizde.
Bilgisiz ve görgüsüzler asıl onu yıktılar.
Ve kadınlarımız sustular.
Neden?????
****
Şehrin eskilerinin çocuklarını, o soylu yaşamın son temsilcilerini dikkate almamaya devam ediniz, bizce bi sıkıntı yoktur.
Bizler, o güzellikleri yaşayarak büyüdük zaten, gördük geçirdik, içimize sindirdik ve yüreğimize gömdük. Çok çok da oralardan geçerken gözlerimizi kapar, yürür gideriz.
Bizim görmek istemediğimiz şeyler zaten yok hükmündedir! Asıl sizler ”neyi yaşayamadığınızı” iyi düşününüz.
Neleri kaybettiğinizi, neleri peşkeş çektiğinizi, neleri öldürdüğünüzü.
Tarih bizleri de yazacak, sizleri de..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde karar vermekte ikilem yaşayabilir ve fikir değişikliklerine gidebilirsiniz. Yönünüzü belirlemekle ve geleceğinizi düşünmekle ilgileneceksiniz. Akşam saatlerinde dostluklar ve sosyal ortamlar ön planda olacak.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde yarım kalan işlerinizi tamamlamaya ve etrafınızdaki veya programınızdaki dağınıklığı gidermeye çalışın. Yeni işleri başlatmayı bugün ertelemek ve yarına bırakmak daha iyi olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde enerjiniz biraz daha düşük olabilir. Cilt, diş, kemiklerle ilgili ufak veya belli belirsiz rahatsızlıklar gündemde olabilir. Akşam saatlerinde ise aşk hayatınızdan yana güzel bir başlangıç ortaya çıkabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde zihnen dağınıklık yaşayabilir ve programlarınızda değişiklik yapmak durumunda kalabilirsiniz. Ulaşımda ve ilerlemekte yavaşlık ve ertelemeler gündeme gelebilir. Karamsar düşüncelere saplanmayın.

YAY BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde finansal konularda doğru hesaplamalar yapmalı ve plan dışı harcamalara gerekmedikçe gitmemelisiniz. Akşam saatlerinde sosyal ortamlara katılabilir ve buradan yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde sosyal ortamlardan, arkadaşlardan veya sorumluluklardan biraz daha uzak kalmak isteyebilir veya biraz daha mesafeli olabilirsiniz. Akşam saatlerinde geleceğinize, gelecekte var etmek istediklerinize odaklanabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM