TAKSAV’dan 9. İzmir Tiyatro Festivali: “Direnç”

TAKSAV’dan 9. İzmir Tiyatro Festivali: “Direnç”

TAKSAV 3-13 Aralık tarihleri arasında 9. İzmir Tiyatro Festivali’ni gerçekleştirecek. Festival kapsamında şehrin birçok noktasında birçok dilde oyunlar sahnelenecek.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV), bu yıl 9’uncusunu düzenleyeceği İzmir Tiyatro Festivali’ni 3-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirecek. Festival, 2 Aralık’ta saat 19.00’de Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek açılış töreni ile başlayacak. Törende ifadenin, iradenin, direnişin türlü türlü yolu olduğunu bizlere gösteren Dengin Ceyhan’ın piyano resitali yer alacak. Açılış töreninde “Onur”, “Emek” ve “Direnç” ödülleri sahipleri ile buluşturulacak.

Onur Ödülü Deniz Türkali’ye, Emek Ödülü Cengiz Bozkurt’a veriliken, İzmir Tabip Odası da tüm sağlık emekçileri adına Festivalin teması olan “Direnç” ödülünü alacak.

‘CESARET VE UMUTLA YEŞEREN HAYATLAR DİRENÇLE BÜYÜYOR’

Festivale ilişkin açıklama yapan TAKSAV İzmir Temsilcisi Yasemin Sağlam, festivallerin her çağda toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren kültürel paylaşım ve dayanışma alanları olduğunu belirterek, festivalin önceliklerini ise şöyle sıraladı;

“Ötekilerin kendilerini ifadelerine alan sağlamak, meselelerini sahneye taşımalarının önünü açmak, görünür olmalarına katkıda bulunmak, farklı ulusları ya da yurt içinden ekipleri sanatsal bir altyapıda bir araya getirmek, kültürel ve sosyal ilişkilere dönüştürmek, etkileşimin güçlendirilmesine katkıda bulunmak.”

Festival Komitesi Sorumlusu Filiz Kurt ise Festivalin tema olarak “Direnç” temasını belirleme nedenini anlatarak, “Manifestoda da yazdığımız gibi, cesaret ve umutla yeşeren hayatlar, dirençle büyüyor. Sanat da direnmenin en büyük sesi oluyor. Dirençli olmanın yaşamak demek olduğu bir dönemin içinden geçiyoruz. ‘Mücadele eden kaybedebilir ama mücadele etmeyen çoktan kaybetmiştir’ diyen Brecht bize yeni bir dünya için yol gösteriyor” dedi.

KENTİN 11 ALANI FESTİVALE SAHNE OLACAK

TAKSAV gönüllülerince düzenlenen İzmir Tiyatro festivali 9’uncu yıl logosu ise geçmiş 8 yılın temaları yan yana getirerek oluşturuldu. İlk yılın “merhaba” selamlaması, ikinci yılın Gezi’nin etkisindeki “itiraz”ı, izleyen yılların “dayanışma”, “yaşamak”, “özgürlük”, “umut”, “cesaret”, “birlikte yapabiliriz” ve bu yılın direniş temaları Grafik Tasarımcı Sezer Gök’ün çalışmasında görselleştirildi. İzmir Tiyatro Festivali kapsamındaki oyunlar sadece İzmir merkezde değil, ilçeleri ile birlikte tüm İzmir’e yayılacak. “Festival şehrin her yerinde” şiarı ile Çiğli, Bornova, Karabağlar, Narlıdere ve Konak’taki 11 ayrı alan festivale sahne olacak ve izleyici ile buluşacak. Festivale sahne olacak alanlar ise şöyle;

Kültürpark İzmir Sanat, Mustafa Necati Kültür Merkezi, Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi, Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi, Konak Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi, Güzelyalı Kültür Merkezi, Türkan Saylan Kültür Merkezi, Karabağlar Muzaffer İzgü Sahnesi, Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu, Karşıyaka Suat Taşer

BİRÇOK DİLDE OYUNLAR SAHNELENECEK

Festivalde Rusça, Gürcüce ve Kürtçe oyunlara yer verildi. Gürcistan’dan gelecek olan Batumi Inclusive Theatre’ın “Sabır“ adlı oyununda ise işitme engelli çocukları olan bir ailenin dramı işlenecek. Oyun hem Türkçe üst yazısı hem de canlı işitme dili tercümanı eşliğinde 11 Aralık’ta Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Festival’in kapanışı ise Azerbaycan Devlet Akademik Rus Dram Tiyatrosu’nun “Mutluluğun Bedeli” adlı oyunu ile yapılacak. İkisi “Azerbaycan Cumhuriyeti Onur Sanatçısı” olan 6 sanatçının yer aldığı oyun 13 Aralık’ta İzmir Sanat Merkezinde, Rusça olarak oynanacak, izleme kolaylığı sağlamak için Türkçe üst yazı ile sunulacak. Oyun, Festivalin direnç temasına uygun olarak, insanın hayalleri uğruna en zor engelleri aşmaya nasıl hazır olduğuna ilişkin örnekler sunuyor.

Ayrıca, Bornova’da yaşayan Deli İbo’dan esinlerenek yazılmış olan Delibo’dan uyarlanan Alesta’nın oyunu yazarının çocukluğunun geçtiği Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesinde izleyicileri ile buluşacak.

Entropi Sahne Çiğli’de Oğuz Atay’dan uyarlanan Korkuyu Beklerken, Reha Özcan ise Karabağlar’da Bir Garip Orhan Veli’yi sahneleyecekler. Festival kapsamında Karagöz oyununa Narlıdere’de alan açılırken, Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’da Konak Güzel Yalı Kültür Merkezi ev sahipliği yapacak.

Güzelyalı KM’de 4 Aralık’ta oynanacak olan Sardunya’nın Çatlak oyunu ile Şano Nan ekibinin Kürtçe sahnelediği politik komedi; Tesbihli Hırsız (Dizê Bi Tizbî) oyunları KHK ile işten uzaklaştırılan çalışanlar Fonuna katkıda bulunmak için KESK tarafından dayanışma amaçlı olarak satışa çıkartıldı.

Ayrıca, Genco Erkal’ın “Yaşamaya Dair” oyunu da Birgün Gazetesi ile dayanışma oyunu olarak sahnelenecek.

Festival oyunları arasında “kadın” oyunları da ağırlıklıyken, bu oyun’ların 3’ü ücretsiz ve davetiyeli olacak.

FESTİVAL OYUNLARI

*3 Aralık Mustafa Necati KM’de Sanat Sepet Tiyatrosu Münevver

*5 Aralık Güzelyalı KM’de Toprak Sahne Sığınamayanlar

*6 Aralık Selahatti Akçiçek KM’de Asmalı Sahne Fazilet Mahkemesi

*8 Aralık Güzelyalı KM’de Biteatral Bir Delinin Güncesi

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/taksavdan-9uncu-izmir-tiyatro-festivali-direnc-haber-1543706

Festival Programı:

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM