Son Feci Bisiklet ‘Kötü Şeyler +’ (Sony Music)

Son Feci Bisiklet ‘Kötü Şeyler +’ (Sony Music)

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki Albümler

Son Feci Bisiklet ‘Kötü Şeyler +’ (Sony Music)

Son Feci Bisiklet’in “Kötü Şeyler” adını taşıyan albümü 2017 yılında CD formatında çıkmış ve dinleyicisini ikiye bölmüştü. Eski alışkanlıklarından vazgeçmeyen dinleyici hayal kırıklığı yaşamış, farklı beklentiler içinde olanlar yeni şeyler deneyen topluluğun arkasında durmuştu. Topluluk popüler soundları ihmal etmemiş, ancak özgün karakterinden de taviz vermeyen bir orta yol arayışı sergilemişti.

Albüm şimdi ilk kez plak formatında basıldı ama iki şarkının eklenmesi münasebetiyle adının sonuna (+) işareti konarak… İlk basımda 10 şarkı vardı. Plakta beşer beşer A ve B yüzlerine bölünmüş, her iki yüzün sonuna birer şarkı eklenerek 12 şarkıya çıkarılmış. Eklenen şarkıların adı “Çar Bomba” ve “Yerlerde”.

Vokal, gitar ve klavyede Arda Kemirgent, davulda Can Sürmen, gitarda Erkin Sağsen, basta Ozan Özgül’den oluşan topluluğun bu çalışması, radikal bir kopuş sergilememiş, sözleri itibarıyla eski dobralığını sürdürmüştü. Plak, aradan geçen yedi yılın ardından, dinleyicisinden yeniden değerlendirme talep ediyor. Zira albüm zaman içinde dinledikçe açılıyor. Açılmayan kapakla, beyaz iç zarfla yapılan plak baskısı hakkında söylenecek tek eksiklik, içinde (şarkı sözlerinden diğer bilgilere kadar) hiçbir bilginin verilmemiş oluşu…

Ava Trio ‘The Great Green’ (Tora Records)

Ava Trio’yu ilk albümünden bu yana merakla takip ediyorum. Üflemeli çalgılarda Giuseppe Doronzo, kontrbasta Esat Ekincioğlu ve vurmalı çalgılarda Pino Basile’den oluşan çok ilginç bir orkestra. Kullandıkları çalgılar bize caz müziğini işaret etse de, onlar fazlasını yapıyorlar.

Dördüncü albümleri “The Great Green”de bu kez bir balıkçı olan kahramanımızın teknesiyle yelken açarak bizi saykodelik bir yolculuğa çıkarıyor, Antik Yunan’a götürüyorlar. Büyük Yeşil adı verilen engin sulara bırakıyor, ardından geri getirerek gizemli bir dünyanın ortasına bırakıveriyorlar. Yoğun bir sound zenginliği içinde dolanan melodiler ve ritimlerden oluşan bu gizemli yolculukta her çalgıcının performansı takdire şayan. Hepsi Giuseppe Doronzo bestesi olan 40 dakikayı bulan dört uzun parçada, tarihi fantastik bir filmin soundtrack’ini dinler gibi havaya giriyoruz. Metaforik olarak Akdeniz konseptli bir albüm bu.

Bu çalışma caz tarihimizin erken dönem örneklerindeki doğu-batı sentezi arayışlarını anımsatsa da, onların ilerisinde. Ava Trio, insanlığın miras bıraktığı tüm sesleri eşelemeye devam ediyor. Şayet Avrupalı Çağdaş Avangard diye tarif edebileceğimiz bir müzik türü varsa, “The Great Green” buna mükemmel ve rafine bir örnek…

muratbeser@gmail.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM