Fatma KOŞUBAŞI
Fatma KOŞUBAŞI
fatma@sanatlayasam.net
SEYRETMEK YA DA OKUMAK
 • 0
 • 289
 • 20 Nisan 2021 Salı
 • +
 • -

 

Okumak öğrenmenin en kolay yoludur ve gelişmiş toplumların %60’ı okuma eylemiyle öğrenir. Gelişmiş toplum olmanın en önemli göstergesidir aslında kitap okumak ve ne yazık ki biz kitap okumayı sevdireceğimize ona giden yolları gün geçtikçe tıkayıp insanlara zamanlarını değerlendirecek daha kolay daha zahmetsiz yollar sunuyoruz. Okumadıkça cahil, cahil kaldıkça gerideyiz ve beynini televizyona gömmüş kitleler olarak bize verilen aşıyla bilinçsiz ve bilgisiz bireyler olarak yaşamdan geçiyoruz.

“Hiç okumayanın okuma yazma bilmeyene bir üstünlüğü yoktur” der, Mark Twain. Amacı, kimseyi kimseden üstün tutmak olmasa da alfabeyi öğrenmenin, okumayı sökmenin bir amacı olmalı elbette.

Kitap okumayı sevmekle başlar her şey. Öğretmenlerin en önemli görevi okuma yazmayı öğretmeden önce kitabı sevdirmek olmalı. Aslında ailede başlar kitap sevgisi, anne karnındaki bebek altıncı ya da yedinci aydan itibaren dış dünyayı işitebilir, çocuk bizim aynamızdır ve biz aslında yetiştirdiğimiz çocuklarda kendimizi görürüz. Anne babanın şekillendirdiği çocukları işlemeye çalışırız okulda ve bazı davranışlar artık o kadar kalıplaşmıştır ki kırmak çok zordur. Çocuklarımıza yapacağımız en büyük iyiliktir okuma alışkanlığı kazandırmak. Ellerine kitap kokusu sinmiş insan, kolay kolay kötülük yapamaz. O, artık farkındalık kazanmış, davranışlarını kontrol edebilen, doğruyu yanlıştan ayırabilen, doğru kararlar veren , iletişimi ve konuşma becerisi yüksek, kitaplar sayesinde müthiş bir hayal gücü kazanan,  yapacağı her işte farkını ortaya koyabilen , girdiği her ortamda kendini gösterebilen , özgüveni yüksek bir bireydir.

“Hiç okuyanla okumayan bir olur mu “ diyor Yaradan ve ilk emrin ”OKU” olduğunu da düşünürsek okumanın ne denli önemli bir eylem oldu hakkında su götürmez bir gerçekle karşılaşırız. Hayatı, doğayı, kendini ve sırları tanı… Farkında ol varlığının, yemek, içmek, çalışmak ve üremekten ibaret olmamalı yaşam, ruhunda farkındalığını yakalamış, olayları akıl süzgecinden geçirerek kendi doğrularını oluşturan, keşfeden, merak eden, sorgulayan, soru soran insanlardır hayatı gerçek anlamda algılayanlar.

Okumak istediği halde vakit bulamadığını söyleyenler vardır. Kapitalist düzenin getirdiği çalışma koşulları insanların kendine ayıracak vaktini azalttı, hatta vakit ayıramaz oldu çoğu insan kendi düşüncelerini ve ruhunda olanları dinlemeye. Akşamları televizyonun çaldığı zamanı kendimize ve sevdiklerimize ayırabilmeyi başardığımız zaman bahanelerimiz de ortadan kalkacaktır aslında. Toplu taşıma araçlarında geçen zamanlarımızda kaçımız kitap okuyoruz? Gerçek kitap sevdalıları en küçük, en dar zamanlarını bile okumayla değerlendirenlerdir. Vakit var fakat biz farkında değiliz, yokmuş gibi davranmak işimize geliyor, bahanelerimiz var nasıl olsa. Geçenlerde bir genç, ayakta zor durulan üst üste kalabalığın olduğu bir otobüste kitap okumaya çalışıyordu, çoğunluğun etrafına bakındığı ya da telefonla vakit öldürdüğü anlarda, böyle bir davranışın alnından öpmek istiyorsunuz. Ve alnından öpülecek insanlar çoğalsın istiyorum memleketimde.

Ruhsal açlığının farkında olan insan okuma ihtiyacı duyar. Bedenimizin açlığı nasıl ki ölümümüze neden oluyorsa, ruhun açlığı da ruhumuzun ölümüne neden oluyor, öldürmesek de zararlı şeylerle doyurmaya çalışıyoruz, istediği değerleri vermeyince mutsuzluklar başlıyor. Nedenini bilmediğiniz can sıkıntıları, depresyonlar…

Kitabın en iyi dost olduğunu yıllar geçtikçe daha iyi anlıyorum. Ne zaman anlaşılmadığımı yalnız olduğumu düşünsem, boşluklarda bulsam kendimi kitaplara sarılırım. Kitaplığımda ruh halime iyi gelecek bir kitap bulup kelimeleri ilaç niyetine içerim adeta. Kitaplara müptela olmak böyle  bir şeydir. Okumak bir ihtiyaç halini alınca, okumadan geçen her gün ziyandan geliyor. Mucize günlerinizi ziyan etmemeniz, kitaplarla taçlandırmanız dileğimle.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün uzun süredir üzerinde çalıştığınız bir projeye dair yeni bir atılım yapacaksınız. Özellikle hayallerinizi ertelememeniz gereken bir süreçtesiniz. Kendinizi en iyi şekilde ifade etmek adına biraz daha sakin kalmalısınız. Sizi ilerlemeye teşvik edecek bir enerjiye sahipsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün hedeflerinizde büyük bir ilerleme kaydedeceksiniz. Net bir karar vermeden önce çevrenizde oluşan yanlış anlaşılmaları gidermek için adım atmalısınız. Aksi halde büyük bir kaousun ortasında kalarak seçim yapmak zorunda hissedebilirsiniz. Geçmişteki örümcek ağlarını temizlemeden önce ilerleme kaydetmeye çalışmayın bile.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün adımlarınızı daha temkinli bir şekilde atmalısınız. Bu sürede risk almaktan çekinebilirsiniz. Hayatınızı birdenbire tersine çevirebilecek bir maceraya balıklama atlamamaya özen göstermelisiniz. Havada kendinizi keşfetmenizi sağlayan güzel bir enerji var. Bu enerji sizin için yabancı olsa da onu kucaklamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün iletişim becerilerinize her zamankinden daha fazla güvenmelisiniz. İletişim yetenekleriniz sayesinde zorlandığınız konuların üstesinden kolaylıkla geldiğinizi fark edeceksiniz. Unutmayın tüm kapıların anahtarları sizde! Doğru anahtarı bulun ve kilidi açın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün kendinizi sıkışıp kalmış gibi hissedebilirsiniz. Belki de mevcut rutininize zincirlenip kalmış hissediyorsunuz. Hayatınıza yeni bir heyecan ve düzen getirmenin zamanı geldi! Küçük değişikliklerin etkisine inamayacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün hayatınızı her yönden değerlendirdiğiniz ve kendinizle alakalı yeni cevaplar aradığınız bir gün olacak. Kendinizi anlama konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak olayları olumlu bir şekilde değerlendirmeye ve karar vermeden önce daha emin adımlarla ilerlemeye özen göstermelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, enerjinizi dengeli bir şekilde kullanmalısınız. Özellikle duygusal yönünüz ve mantığınızı eşit bir terazide tutmayı başardığınızda kendinize olan güveniniz artacak. Kendinizle gurur duymak ve attığınız adımlarda yere daha sağlam basmanın zamanı! Arka planda çalışmak yerine kartlarınızı açık oynayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün yardım istemek konusunda kafanız biraz karışmış olabilir. Başkaların yardım etmeniz gereken bir gün olabilir. Özellikle çevrenizdeki insanların sizden yardım talebinde bulunmasıyla şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Diğer insanların isteklerine cevap verirken kendinizi unutmamalısınız.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün etrafınızda gelişen potansiyel çatışmalara fazla kapılmamaya çalışın. İşiniz, olayları yatıştırmak ve duruma daha pratik bir bakış açısı getirmektir. Adımlarınızı sorgulayarak atın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM