Fatma KOŞUBAŞI
Fatma KOŞUBAŞI
fatma@sanatlayasam.net
SEYRETMEK YA DA OKUMAK
 • 0
 • 88
 • 20 Nisan 2021 Salı
 • +
 • -

 

Okumak öğrenmenin en kolay yoludur ve gelişmiş toplumların %60’ı okuma eylemiyle öğrenir. Gelişmiş toplum olmanın en önemli göstergesidir aslında kitap okumak ve ne yazık ki biz kitap okumayı sevdireceğimize ona giden yolları gün geçtikçe tıkayıp insanlara zamanlarını değerlendirecek daha kolay daha zahmetsiz yollar sunuyoruz. Okumadıkça cahil, cahil kaldıkça gerideyiz ve beynini televizyona gömmüş kitleler olarak bize verilen aşıyla bilinçsiz ve bilgisiz bireyler olarak yaşamdan geçiyoruz.

“Hiç okumayanın okuma yazma bilmeyene bir üstünlüğü yoktur” der, Mark Twain. Amacı, kimseyi kimseden üstün tutmak olmasa da alfabeyi öğrenmenin, okumayı sökmenin bir amacı olmalı elbette.

Kitap okumayı sevmekle başlar her şey. Öğretmenlerin en önemli görevi okuma yazmayı öğretmeden önce kitabı sevdirmek olmalı. Aslında ailede başlar kitap sevgisi, anne karnındaki bebek altıncı ya da yedinci aydan itibaren dış dünyayı işitebilir, çocuk bizim aynamızdır ve biz aslında yetiştirdiğimiz çocuklarda kendimizi görürüz. Anne babanın şekillendirdiği çocukları işlemeye çalışırız okulda ve bazı davranışlar artık o kadar kalıplaşmıştır ki kırmak çok zordur. Çocuklarımıza yapacağımız en büyük iyiliktir okuma alışkanlığı kazandırmak. Ellerine kitap kokusu sinmiş insan, kolay kolay kötülük yapamaz. O, artık farkındalık kazanmış, davranışlarını kontrol edebilen, doğruyu yanlıştan ayırabilen, doğru kararlar veren , iletişimi ve konuşma becerisi yüksek, kitaplar sayesinde müthiş bir hayal gücü kazanan,  yapacağı her işte farkını ortaya koyabilen , girdiği her ortamda kendini gösterebilen , özgüveni yüksek bir bireydir.

“Hiç okuyanla okumayan bir olur mu “ diyor Yaradan ve ilk emrin ”OKU” olduğunu da düşünürsek okumanın ne denli önemli bir eylem oldu hakkında su götürmez bir gerçekle karşılaşırız. Hayatı, doğayı, kendini ve sırları tanı… Farkında ol varlığının, yemek, içmek, çalışmak ve üremekten ibaret olmamalı yaşam, ruhunda farkındalığını yakalamış, olayları akıl süzgecinden geçirerek kendi doğrularını oluşturan, keşfeden, merak eden, sorgulayan, soru soran insanlardır hayatı gerçek anlamda algılayanlar.

Okumak istediği halde vakit bulamadığını söyleyenler vardır. Kapitalist düzenin getirdiği çalışma koşulları insanların kendine ayıracak vaktini azalttı, hatta vakit ayıramaz oldu çoğu insan kendi düşüncelerini ve ruhunda olanları dinlemeye. Akşamları televizyonun çaldığı zamanı kendimize ve sevdiklerimize ayırabilmeyi başardığımız zaman bahanelerimiz de ortadan kalkacaktır aslında. Toplu taşıma araçlarında geçen zamanlarımızda kaçımız kitap okuyoruz? Gerçek kitap sevdalıları en küçük, en dar zamanlarını bile okumayla değerlendirenlerdir. Vakit var fakat biz farkında değiliz, yokmuş gibi davranmak işimize geliyor, bahanelerimiz var nasıl olsa. Geçenlerde bir genç, ayakta zor durulan üst üste kalabalığın olduğu bir otobüste kitap okumaya çalışıyordu, çoğunluğun etrafına bakındığı ya da telefonla vakit öldürdüğü anlarda, böyle bir davranışın alnından öpmek istiyorsunuz. Ve alnından öpülecek insanlar çoğalsın istiyorum memleketimde.

Ruhsal açlığının farkında olan insan okuma ihtiyacı duyar. Bedenimizin açlığı nasıl ki ölümümüze neden oluyorsa, ruhun açlığı da ruhumuzun ölümüne neden oluyor, öldürmesek de zararlı şeylerle doyurmaya çalışıyoruz, istediği değerleri vermeyince mutsuzluklar başlıyor. Nedenini bilmediğiniz can sıkıntıları, depresyonlar…

Kitabın en iyi dost olduğunu yıllar geçtikçe daha iyi anlıyorum. Ne zaman anlaşılmadığımı yalnız olduğumu düşünsem, boşluklarda bulsam kendimi kitaplara sarılırım. Kitaplığımda ruh halime iyi gelecek bir kitap bulup kelimeleri ilaç niyetine içerim adeta. Kitaplara müptela olmak böyle  bir şeydir. Okumak bir ihtiyaç halini alınca, okumadan geçen her gün ziyandan geliyor. Mucize günlerinizi ziyan etmemeniz, kitaplarla taçlandırmanız dileğimle.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde planlarınızı birden değiştiren bir durum olabilir. Elinizde olmayan koşullarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İş hayatında ve sorumluluklarda hata ve karışıklıklara dikkat edin.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde sezgileriniz maksimum seviyede olacak. Sürpriz bir haberle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi şaşırtacak bazı kararlar alabilir, bazı kurallarınızı aşmak isteyebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde yüklü maddi planlar gündeme gelebilir. Unuttuğunuz ödeme ve borçlara dikkat edin. Sizi strese sokan bazı durumları boşvererek rahatlayacak ve daha umursamaz davranacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde ilişkilerinizde sahip olduğunuz yanlış algıların farkına varabilirsiniz. Pozitif veya negatif yönlü olarak bazı insanları daha iyi tanıyabilirsiniz. İlişkilerinizde beklenmedik bir durum açılabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde aşk hayatınızda romantizm artabilir ve duygularınızı dile getirme cesaretini gösterebilirsiniz. Geçmişteki partnerden bir işaret görebilirsiniz. Sahne ile ilgili işler gündeme gelebilir.

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dış görüntünüzle veya sağlığınızla daha fazla ilgilenebilirsiniz. Belli belirsiz küçük sağlık sorunları akşama doğru azalabilir ve toparlanabilirsiniz. Merhamet ve anlayış duygunuz artacağı için dargınlıkları giderme yoluna gidebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM