Sessiz ol, yaşamda kal

Sessiz ol, yaşamda kal

Dramatik gerilim Sessiz Bir Yer’in başlangıç filmi Sessiz Bir Yer: Birinci Gün gösterime girdi.

Sessiz ol, yaşamda kal

Yönetmen, senarist, oyuncu John Krasinski dramgerilim-kıyamet sonrası bilimkurgu “Sessiz Bir Yer 1” ve “Sessiz Bir Yer 2”de dünyayı istila eden ölümcül yaratıklardan kaçan Abbott ailesinin dayanışarak yaşamda kalma savaşımlarını anlattı. Bütçesi 17 milyon dolar olan ilk bölüm (2018) 340, bütçesi 60 milyon dolar olan devam filmi 300 milyon dolar gişe getirisi sağlayınca üçüncü bölüm hazırlıklarına girişildi.

“Sessiz Bir Yer 2”nin başlangıç bölümünde Krasinski, New York yakınındaki Millbrook halkının uzaylı yaratıkların tehdidinden habersiz olduğunu acımasız bir ironiyle yansıttı. Bu bölüm yönetmenin en stratejik hamlesiydi, başlangıç bölümünün haklarını henüz tasarı halindeyken Paramount Stüdyosu’na sattı. İzleyicinin ilgisini çeken Sessiz Bir Yer’in yeni bölümlerini yapmak isteyen stüdyo kıyametin başlangıcına, yaratıkların New York’u ele geçirdikleri ilk güne odaklanır. Michael Sarnoski’nin yazıp yönettiği filmde bu kez olaylar kırsalda değil hiç uyumayan kent New York’ta geçer.

Bakımevinde kedisi Frodo’yla birlikte toplu terapi seansına katılan Sam kanser hastasıdır, kendini çekilmez biri olarak tanımlar. Bakıma muhtaç yaşlılarla birlikte şehre inerek kukla tiyatrosu gösterisine katılan Sam kuklanın şişirdiği balon patlayınca irkilir, dışarı çıkar. Gökyüzü beyaz ışınlarla dolar, helikopterler uçar, her yandan “istilacılar ölümcül, bulunduğunuz yerde kalın, sessiz olun” duyuruları yapılır. Yaratıklar insanları avlamaya, katletmeye başlarlar, gökten toz yağar, hava kararır. Zamanın, insanlığın, New York’un her şeyin sonudur.

VEDA YOLCULUĞU

Yaşamda kalmanın tek yolu sessiz kalmaktır, sese duyarlı yaratıklar en ufak bir titreşimde canlıları imha ederler. Sam ile İngiliz hukuk öğrencisi Eric’in yolları kesişir. Limandan tahliye gemileri kalkmasına karşın Eric çok korktuğu için Sam’in yanından ayrılmaz. Harlem’e pizza yemeye gittiğini Eric’e söyleyen Sam ondan kurtulmak ister. Yağmur yağınca suyun altında yaratıklar sesleri duyamazlar. Sevimli Frodo onlara eşlik eder.

Gürültülü, kalabalık megakentte yaşam solar, eski günlere dönmek mümkün müdür? Sam ile Eric yaşamda kalabilmek için mücadele ederler, kıyametin ortasında insan sıcaklığını paylaşırlar, dayanışırlar. Harlem’e ulaşınca Sam babasının piyano çaldığı caz kulübüne gider, burada geçirdiği duygusal anlar acı çeken genç kadını geçmişine, çocukluk anılarına taşır. 12 Yıllık Esaret (2014) ile yardımcı yardımcı kadın oyuncu Oscar’nı alan Lupita Nyong’o (Biz, Kara Panter) Sam rolünde olağanüstüdür. Stranger Things dizisinin oyuncusu Eddie Munson, Djimon Hounsou, Alex Wolff, Joseph Quinn’le birlikte Frodo, Sam ve Eric gibi ana karakterdir, bu rolü Schnitzel ile Nico aralarında paylaşır. Yapım tasarımları (Simon Bowles), ses tasarımları, görüntü (Pat Scola), müzik (Alexis Grapsas) etkileyicidir.

Gerilimin dozunu çok iyi ayarlayan, bilindik bir kıyamet filmi çekmeyen, dayanışma, vicdan, özveri, veda temalarını sorgulayan Michael Sarnoski Sam’in duygusal, tinsel yolculuğunu izleyiciye yetkin bir anlatımla aktarıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM