Sarp Bozkurt, ‘Amaçsız başlayan öyküler de gün gelir amacını bulur’

Sarp Bozkurt, ‘Amaçsız başlayan öyküler de gün gelir amacını bulur’

Ali Tanrıverdi’nin yönettiği Amacı Olmayan Grup, 17 Eylül Cuma vizyona giriyor.

Sarp Bozkurt, 'Amaçsız başlayan öyküler de gün gelir amacını bulur'

Filmde, hayatta bir gayesi olmadan yaşayan Onur ile Sercan’ın, sosyal medya üzerinden açtıkları bir sayfayla değişen yaşamları konu ediliyor. Grubun ünü tüm Türkiye’ye yayılınca Onur’un liderlik sarhoşluğu yaşaması kaçınılmaz hale geliyor… Onur’u canlandıran Sarp Bozkurt’la film ve hayat hakkında söyleştik…

– 10 yaşından beri sektörün içindesiniz. Baba Evi’yle başlayan kariyerinizin parlama anı Komedi Dükkânı… Nasıl bir yolculuktu sizinki? 

Evet 22 yıl oldu başlayalı. Galiba uzun bir yolculuk oldu. Televizyon, tiyatro, komedi kulüplerinde doğaçlama tiyatrolar, sinema filmleri, Komedi Dükkânı, Sen Çal Kapımı ve şimdi Amacı Olmayan Grup… Ama her işte yeniden başlıyormuşum gibi hissettim. Bu şaka değil. Parlamaya çalışmak gibi bir amacım da hiçbir zaman olmadı gerçekten. Aksine belli bir yaşa ve olgunluğa kadar kendimi arka planda tutmaya çalıştım. Hem mesleğim hem de kişiliğim için. Şimdi dönüp bakınca 22 yıl öncesine, yaptığım her şeyi iyi ki yapmışım, verdiğim tüm kararları iyi ki vermişim ve acele etmemişim diyorum. Yolculuğun her anından keyif almaya baktım ve bu yüzden mükemmel bir yolculuktu.

BİR TELEFONLA GELEN SÜRPRİZ

– Amacı Olmayan Grup ekibiyle yollarınız nasıl kesişti? 

Hareket Sekiz filminin setindeydim. Setteyken telefon çaldı ve Amacı Olmayan Grup filminin yönetmeni Ali Tanrıverdi aradı. Sugarworkz ismini duyunca çok heyecanlandım. Düşünsenize Çakallarla Dans diye bir film yapıyorlar, milyonlar izliyor ve müthiş bir seriye dönüşüyor. Gerçekten bu telefonla birlikte kariyerim de bir anda hız almaya başladı. İlk başta filmde başka bir rol için konuştuk açıkçası ama konuşmalarımız ilerledikçe Onur rolü için bana güvendiler.

– Filmin vizyon tarihi pandemi nedeniyle birçok kez ertelendi. Pandemi döneminde kahkahalar en çok ihtiyacımız olan şeylerdendi. Siz bu dönemde kendi kahkahalarınızı nelerde buldunuz?

Açıkçası pandeminin başlangıcıyla birlikte bir bebek beklediğimizi öğrendik. Zaten bu, hayatımıza o karamsar dönemde büyük bir neşe getirdi. Kaldı ki biz halihazırda eşimle evde çok eğlenen insanlarız. iki ay içinde de Sen Çal Kapımı seti başladı. Ve zaten bir kurtarılmış bölge gibiydi set. Biz de bu kurtarılmış bölgenin içinde hayatımızın eğlencesini bulduk. Mükemmel bir 1.5 yıl geçirdik. Harika dostluklar, büyük kahkahalar, sete doğan bebeğimiz Uzay…

HAYATA ERKEN BAŞLADIM

– Gözlemlediğim kadarıyla amaçsızlık gençler arasında çok yaygın. Siz de 20’li yaşlarda öyle miydiniz?

Takdir edersiniz ki ben hayata biraz erken başladım. Amaçsızlığı düşünmek veya yaşamak gibi bir vaktim hiç olmadı. 10 yaşında ne yapmak istediğimden emindim.

– Hayat amacınızı nasıl buldunuz peki?

3-4 yaşlarında aileyi bir araya toplayıp onlara Kemal Sunal taklidi yaparmışım. Kuzenimi de yanıma alıp hiçbir şey düşünmeden onlara ufak çaplı komedi gösterileri düzenlermişim. Şimdi düşününce bunun resmen minik bir orta oyunu olduğunu anlıyorum. Amacımı zaten o dönemde bulmuşum. Ben şanslı bir çocukmuşum anlayacağınız.

‘İYİ Kİ’LERLE HAYATI GEÇİRMELİ

– Peki, sizce hayatın amacı ne?

Çok kişisel bir soru olduğunu düşünmekle birlikte benim için kesinlikle gülmek, eğlenmek ve bu kısıtlı zamanda mümkün olabilecek en büyük zevki almak. Ne zaman biteceği belli olmayan bir yolculuk var ortada. Her anı dolu dolu, hiçbir şeyden pişman olmadan, “iyi ki”lerle geçirmek gerektiğine inanıyorum. Ve amaçlarımdan biri de kalabalık bir cenazeye sahip olmak.

– Amaçsızlık kötü bir şey mi sizce? Derler ya: Gideceği limanı olmayana hiçbir rüzgâr yardım edemez. Öyle düşünenlerden misiniz? 

Ben spontane yaşamayı biraz seviyorum galiba. Evet bir amacım vardı kafamda hep. Ama her şeyi detaylı düşünerek de yaşamadım. Bence amaçsız başlayan hikâyeler de bir noktada amacını bulur. Amacı Olmayan Grup filmi de aslında bunu anlatıyor. Amaçsızlıkla kurulan bir grubun ne büyük amaçlara hizmet edebileceğini… Film biraz sürpriz sonlu anlayacağınız.

HER TÜRLÜ SEVGİYE AŞIRI DUYARLIYIM

– Komedinin içindeki insanlardan hayranları hep komik olmalarını bekler.

Kesinlikle genel olarak öyle bir beklenti oluyor. Açıkçası çok enerjisi yüksek biri değilim. Genelde utangaç ve içine kapanık olduğumu söyleyebilirim. Ama onlardan gelen sevgiyi görünce içimde fırtınalar kopuyor. Herhangi bir sevgiye karşı aşırı duyarlı biriyim. O yüzden komiklik kendi kendine oluşuyor zaten. Tabii insan her zaman hayatının en iyi gününü yaşamıyor ama gördüğüm ufak bir sevgide bile o gün güzelleşiyor.

HER ŞEYLE DALGA GEÇERİM

– “Benim için mizah ve şakada sınır yok” diyorsunuz. Gerçekten de öyle mi?

Kesinlikle öyle. Ben her şeyin şakasının yapılması taraftarıyım. Başıma gelen kötü olayları da böyle yumuşatıyorum galiba hayatımda. Bana çok yardımcı oluyor. Ama herkesten bunu bekleyemem tabii ki. Bu yüzden hassasiyetleri düşünerek şaka yapmak durumunda kaldığım doğrudur. Ama bana kalsa her şeyle dalga geçerim. Hayat böyle daha kolay…

GÜZEL ANLARI KOVALARIM

– Derler ki çok gülenler içlerinde en büyük acıyı taşıyanlardır… Katılır mısınız?

Acının, insanın acıyı nasıl yorumladığıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Aynı acı, farklı ruhlarda farklı sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden en büyük acı diye bir şeyin varlığına da inanmıyorum. Dediğim gibi ben acılarla başa çıkmanın yöntemini komedi olarak buldum. Aslında sorduğunuz soruya cevap veren bir şey bu. Ne yaşarsam yaşayayım buna gülebilecek bir şey bulduğum sürece hayat benim için yaşamaya değer olacak. Her zaman gülecek bir sebep bulunur. Kötü acılar yaşanırken mutlaka güzel anlar da insanın başına gelir. Sürekli bu güzel anları kovalamak lazım. Neye odaklanırsanız hayat odur bence.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM