Sanatta bu hafta

Sanatta bu hafta

Sanatta bu hafta neler var? Sizler için derledik…

Sanatta bu haftaORTADOĞU VE KUZEY AFRİKALI KADIN YÖNETMENLER

İstanbul Modern Sinema’nın düzenlediği çevrimiçi film programları devam ediyor. 15 Nisan’da başlayan “Asla Yalnız” adlı seçki 25 Nisan’a kadar gösterimde olacak. Seçki hazırlanırken Selma Gürbüz’ün “Dünya Diye Bir Yer” sergisindeki kadınlarından esinlenildi. Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadın yönetmenlerin filmleri seçildi.

Yönetmen Narimane Mari, ilk uzun metraj filmi “Loubia Hamra” / “Kahrolası Fasulyeler”de Fransa’nın 132 yıllık sömürüsünü, bağımsızlık savaşını, kahramanlık veya acıları, çocuklar üzerinden, oyunbaz, gerçeküstücü bir dille anlatıyor. Fasulye yemekten artık gına gelen bir grup çocuğun Fransız kışlasından yemek çalmaya karar vermesi ve ardından gelişen olayları konu alan film 19 Nisan 12.00 – 21 Nisan 12.00 arasında yayında olacak.

Moufida Tlatli’nin ikinci uzun metrajı olan “Erkeklerin Mevsimi” / “Maussim al-rijal”, laiklik ile şeriat arasında kalmış bir toplumda iki farklı kuşak kadının değişen rollerini, kadın olma hallerini inceliyor. Tunus’ta çalışmaya giden kocalarını yılın sadece bir ayı görebilen kadınların çocuklarıyla birlikte yaşadıkları Djerba Adası’nda geçen film 23 Nisan 12.00 – 25 Nisan 12.00 arasında gösterilecek.

‘GÜNDELİK YAŞAMIN ARKEOLOJİSİ’

Rezan Has Müzesi’nde sonbaharda başlayan “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi” adlı sergi 31 Mayıs’a kadar görülebilir. Sergideki 400 eser MÖ. 6500-MS.1300 yıllarını kapsıyor. Sergi, müzenin neolitik dönemden Selçuklu’ya dek uzanan koleksiyonundan eserler seçilerek hazırlandı. “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi”, “Toprağın Mirası” sergisinin devamı niteliğinde.

ÇOCUKLAR İÇİN ‘OYUNCAK HİKÂYESİ’

Murat Altınok’un yazdığı “Oyuncak Hikâyesi” bugün saat 14.00’te seyredix’ten izlenebilir.

Doğum gününde Clara’nın, dedesinin oyuncak dükkânında bulduğu eski bir kitap, sihirli bir yolculuğun anahtarı olur. Oyuncaklar Ülkesine yapılacak bu yolculukta Clara’ya oyuncak dostları Teneke Sovalye, Balerin, Dinozor Boni, Prenses Bety ve Kurşun Asker eşlik edeceklerdir.

‘AHUDUDU’ EVİNİZDE

Joseph Kesselring’in yazdığı, Nedim Saban’ın yönettiği ve sahneye uyarladığı “Ahududu” 24 Nisan saat 20.00’den 25 Nisan 23.59’a kadar seyredix üzerinden izlenebilir.

Melek Baykal, yıllar sonra bu oyunla sahneye dönüyor. Nedim Saban da uzun yıllar sonra sahneye oyunun delisi rolüyle dönüyor. Oyunun diğer rollerinde Cem Güler, Ender Gülçiçek, Birol Engeler, Özgür Yetkinoğlu ve Bülent Seyran var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde planlarınızı birden değiştiren bir durum olabilir. Elinizde olmayan koşullarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İş hayatında ve sorumluluklarda hata ve karışıklıklara dikkat edin.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde sezgileriniz maksimum seviyede olacak. Sürpriz bir haberle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi şaşırtacak bazı kararlar alabilir, bazı kurallarınızı aşmak isteyebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde yüklü maddi planlar gündeme gelebilir. Unuttuğunuz ödeme ve borçlara dikkat edin. Sizi strese sokan bazı durumları boşvererek rahatlayacak ve daha umursamaz davranacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde ilişkilerinizde sahip olduğunuz yanlış algıların farkına varabilirsiniz. Pozitif veya negatif yönlü olarak bazı insanları daha iyi tanıyabilirsiniz. İlişkilerinizde beklenmedik bir durum açılabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde aşk hayatınızda romantizm artabilir ve duygularınızı dile getirme cesaretini gösterebilirsiniz. Geçmişteki partnerden bir işaret görebilirsiniz. Sahne ile ilgili işler gündeme gelebilir.

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dış görüntünüzle veya sağlığınızla daha fazla ilgilenebilirsiniz. Belli belirsiz küçük sağlık sorunları akşama doğru azalabilir ve toparlanabilirsiniz. Merhamet ve anlayış duygunuz artacağı için dargınlıkları giderme yoluna gidebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM