Renklerin sudaki muhteşem dansı

Renklerin sudaki muhteşem dansı

Ebru denince akla, renklerin sudaki yansımasının kağıtlar üzerinde bıraktığı desenler geliyor Ebru sanatçısı Demirçin sanatını özgün çizgilere taşıyarak eserlerinde iç dünyasını yansıtıyor.

Latif SANSÜR

Renklerin sudaki muhteşem dansı

Funda Demirçin, ebru sanatıyla tanıştığı 2002 yılından bu yana sürekli kendini yenileyerek üretmeye devam ediyor. Ebru’da pek kullanılmaya cesaret edilemeyen renkleri, keskin dönüşleri, hikayesi olan büyük boyutlu soyut resim hissi veren çalışmalar üretiyor. Figürlü çalışmaların da sınırları aşarak ebru sanatını daha özgün ve realist çizgilere taşıyor. Kendi tarzında ürettiği eserleri yurt içi ve yurt dışında birçok sergi, fuar ve galeride sergileniyor.

Funda Demirçin

 

EBRU’DA REALİST TAVIR

2019’da yaptığı çalışmalarla T.C. Kültür Bakanlığı sanatçısı olmaya hak kazanan Demirçin, Ankara’da özel stüdyosunda Ebru eğitimi dersleri vermeyi sürdürüyor.

Demirçin, “Benim için ebru, düşlerimin, duygularımın, dile getirdiklerimin ya da söyleyemediklerimin, suya renklerim aracılığıyla yansımasıdır. Bir anda ulaşılabilecek sırrı yoktur. Bir zaman sonra sen o, o sen olursun. Aldığın tüm çıktılar artık senin DNA’larındır” dedi.

Ebru sanatını daha özgün ve realist çizgilere taşımayı seven sanatçı, geleneksel ebru sanatına kendine özgü yeni tarz dokunuşları şöyle anlattı: “Ben Ebru’da kullanılmaya pek cesaret edilemeyen renkleri kullanıyorum.  Çalışmalarımda çizgiler, gölge ve ışık oyunları gözlemlenebiliyor. Ebru’nun bu figürlü yönünde daha realist bir tavır sergilemeye çalışıyorum.”

EBRU SANATINA FARKLI DOKUNUŞLAR

Ebru sanatını daha özgün ve realist çizgilere taşımayı seven sanatçı Funda Demirçin, “Öncelikle dalgalı ebrularım ile tanındım. Keskin dönüşleri, hem sınırları hem de sınırsızlığı içinde barındıran, hikayesi olan büyük boyutlu, soyut resim hissi veren çalışmalar üretiyorum. Resim bilgimi kullanarak yaptığım figürlü çalışmalarım da ise suyun üzerinde biz’imi fırçammış gibi kullanıyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sürekli oraya buraya koşmak, sanki çok iş yapıyormuşsunuz gibi hissettirebilir ama değil mi? Bugünün dolunayı sizi, belki de çok fazla şey yapıp yapmadığınızı sormaya başladığınız bir noktaya getirecek. Evet öylesin!

BOĞA BURCU YORUMU

Grafiğinizin para alanındaki kozmik aktivite sizi endişelendiriyor olabilir, ancak finans konusundaki endişeleriniz gerçek mi yoksa hayal mi? Büyük olasılıkla ikincisidir, bu yüzden sahip olmadığınız şeyler için endişelenmeyi bırakın ve daha fazlasını elde etmenin yollarını arayın.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Mutlu olmadığınız bir şey var ve bir süredir aynı şekilde hissediyorsunuz. İnisiyatif almadığınız sürece hiçbir şey değişmeyecek. Bunu, bu konuda olumlu bir şey yaptığın gün yap.

ASLAN BURCU YORUMU

Olayları kontrol etmeye çalışmanın bir anlamı olmadığını henüz anlamadıysanız, günün sonunda anlayacaksınız. Bazen bir Aslan bile arkasına yaslanmalı ve hayatın elinden gelenin en iyisini yapmasına izin vermelidir. En kötüsü, korktuğun kadar kötü olmayacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün hem evde hem de işte son zamanlarda biraz daha az düşüncesiz olmayı dilemenizi sağlayacak bir şey olacak. Başak temkinli bir işarettir, bu yüzden gelecekte harekete geçmeden önce düşünmek için zaman ayıracağınıza dair kendinize söz verin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bir konuda kararını vermiş olabilirsin ama bugünün dolunayı tekrar düşünmen gerekeceğini gösteriyor. Ayrıntılara bir kez daha bakın ve bu sefer önyargılı sonuçlarınızla uyuşmayan gerçeklere ve rakamlara daha açık olun.

AKREP BURCU YORUMU

Bu, yeni bir şeye başlamak için iyi bir zaman değil, özellikle de bu şey büyük miktarda para gerektiriyorsa. Bu paranın bir kısmı başkalarına aitse, elde edilecek karlar olduğu konusundaki iyimserliğinizi paylaşmadıklarını görebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bir kez daha çok fazla insan için çok fazla şey yapıyorsunuz ve aklı başında kalmak istiyorsanız faaliyetlerinizi azaltmanız gerekiyor. Sizden çok şey bekleyenler, bundan sonra tek başlarına gitmeleri gerektiğini bilsinler ve bunu kastetsinler!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Haftalarca, belki aylarca ertelediğiniz bir karardan artık kaçınılamaz. Ailenizle ve ev hayatınızla ilgili bir sorun, ancak yeni, herkesi memnun etmeye çalışmayan bir yaklaşım benimserseniz çözülecektir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM