‘Plane’ ve ‘Mascarade’ gösterimde

‘Plane’ ve ‘Mascarade’ gösterimde

Gerard Butler’ın oynadığı Plane (Uçak/2023) soluk soluğa izlenen başarılı bir aksiyon-gerilim ve felaket filmi. Sınıf çatışmalarını, güç oyunlarını, yozlaşmış zenginleri anlatan dramatik komedi Mascarade’da (Maskeli Balo/2022) Isabelle Adjani başrolde.

‘Plane’ ve ‘Mascarade’ gösterimde

Jean-François Richet’nin Yönettiği, Gerard Butler’ın oynayıp yapımcısı olduğu Plane (Uçak/ 2023) başarılı bir aksiyon-gerilim-felaket filmi.

Klasik aksiyon filmi 1970’lerde moda olan Airport (Havalanı), Towering Inferno (Gökdelende Panik), The Poseidon Adventure

(Poseydon Macerası), The Cassandra Crossing (Cassandra Geçidi), Earthquake (Deprem) gibi başarılı yapımların izinden gidiyor.

Yılbaşı akşamı Kaptan Brodie Torrance (Gerard Butler) Singapur’dan Honolulu’ya giden 14 yolculu uçağına yıldırım düşünce Filipinler’deki Jolo adasına mecburi iniş yapar. Filipin hükümetinin giremediği bu ada ayrılıkçılar ve milislerin elindedir.Tek çözüm yolcular ve uçuş ekibinin ancak paralı askerlerin yardımıyla kurtarılmasıdır.

Kaptan, uçağa bindirilen cinayetten yargılanan eski asker Louis Gaspare’ı yanına alıp yardım bulmaya gider. Bu klasik aksiyondaki öykü karakter odaklıdır. Brodie işçi sınıfından bir kahramandır, Fransız yabancı lejyonunda eski asker olduğunu öğrendiğimiz Gaspare kurtarma operasyonuna yardım ederek kefaretini öder.

ÇOK GERÇEKÇİ BİR AKSİYON

Farklı ülkelerin vatandaşları olan yolcular çeşitliliği simgelerler.

Uçağın türbülansa girmesi, fırtına, yıldırım çarpması, mecburi iniş, dövüş, takip, finaldeki çatışma bölümleri çok gerçekçi, teknik açıdan çok başarılı sahnelerdir. Richet izleyiciye aşırı sıcağı, korkuyu, paniği, çaresizliği, yaşamda kalma savaşımını bire bir hissettirir. Aksiyon-gerilim-felaket türlerini başarıyla iç içe geçiren yönetmen temposu bir an bile düşmeyen, nefes nefese izlenen
bir film.

Gerard Butler, Mike Colter, Yoson An, Daniella Pineda, Tony Goldwyn, Remi Adeleke, Haleigh Hekking’in oynadığı Uçak bugün gösterime girdi.

Oyuncu-yönetmen Nicolas Bedos Mascarade’ın (Maskeli Balo) açılışı sekansını yazar Somerset Maugham’ın “Fransız Rivierası karanlık insanların güneşli durağıdır” cümlesiyle; zenginlerin, yüksek sosyetenin, yıldızların, kumarbazların, jigoloların, dolandırıcıların kentine dönüşen  Cote d’Azur’ün muhteşem panoramasıyla başlatır. Dramatik komedinin senaryosu Maugham’ın bir öyküsünden, Françoise Sagan’ın öykülerinden derlenerek Bedos tarafından yazıldı.

Ünlü eski yıldız Martha değerli tablolar ve mücevherlerle dolu lüks malikanesinde genç jigolosu Adrien’le avunmaya çabalar.

Babası, üvey babası, sevgilileri tarafından dövülen, terk edilen genç, güzel, çılgın Margot zengin, yaşlı erkekleri avlayıp dolandırır. Adrien’le Margot tanışırlar, birlikte aşırı zenginleri soymaya karar verirler. Ana karakter Cote d’Azur kentinde gizemli, karanlık oyunlar dönmeye başlar. Kimin eli kimin cebindedir hiç bilinmez. Sınıf çatışmaları, aldatmalar,  ikiyüzlülükler, yalanlar dolanlar, entrikalar, cinsiyet savaşları, güdümlemeler alabildiğine artar.  Bedos kadın-erkek ilişkilerini, kuşaklar arasındaki farklılığı, her karakteri yargılamadan betimler. Mahkeme sahnelerinin diyalogları eğlendiricidir. Isabelle Adjani, Pierre Niney, Marine Vacth, Emmanuelle Devos, Laura Morante, François Cluzet’nin oynadığı Mascarade’la Bedos kadınlardan yana, feminist bir film çekmiş.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM