Paris’ten İstanbul’a Best Model hikayesi

Paris’ten İstanbul’a Best Model hikayesi

Prodüktör, organizatör, sanatçı menajeri ve Best Model Kurucu Başkanı Erkan Özerman, Best Model Türkiye Yarışması’nı düzenlerken yaşadığı zorlukları SÖZCÜ HaftaSonu’na anlattı…

Yüksel ŞENGÜL

Paris’ten İstanbul’a Best Model hikayesi

– Best Model Türkiye Yarışması’nı çok büyük zorluklarla organize edebilmek için harekete geçtik. Her şeyi hazırladık. Basın toplantısına dostlarımızı davet edeceğimiz gün Ankara’dan gelen bir karar ile iptal etmek zorunda kaldık. Dört defa yarışmayı hazırladık, hatta bir teki son gün çıkan kararname ile yasaklara girdi. Hayatımızın en zor ve çalışma düzenimizin defalarca ertelendiği bir süreç yaşadık.

– Bu süreç büyük zorunluluklarla beraber yorgunluk ve üzüntü de getirdi. Sonunda İstanbul dışında yapmaya karar verip Bodrum’a giderek çok güzel bir çalışma hazırlayıp organizasyonu orada yapma kararı aldık, anlaşmaları imzaladık. Fakat yine ertesi gün çıkan bir kararla tekrar iptal ettik. Türkiye’de zaten o dönemde kimse yarışma yapamıyordu. Bütün bu olaylardan sonra meydan savaşı vererek Tarihi Fişekhane’de seyircisiz olarak, son yılların en başarılı organizasyonunu gerçekleştirerek yarışmayı yaptık.

– Çin Seddi’ni geçmenin, cambaz olarak ipte yürümenin ne olduğunu bu yarışmada tüm ekip en derinden hissetti. Bizden cesaret alan birkaç ufak yarışma arkamızdan bizi takip etti.

PANDEMİDE ÜZÜCÜ KAYIPLARIM OLDU

– Günde 18 adet aldığım ilaçla yüksek tansiyonu, şekeri ve diğerlerini özel doktorlarımın biri Fransa’daki Dr. Demir Önger, Türkiye’de Kürşat Salgar’ın ve Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık’ın telkin ve nasihatlerine uyarak yaşadığımı zannediyorum. Ama onlar aynı fikirde değil. İlaçlarda aksatma yapmıyorum, insülin iğnemi kendim yapıyorum. İğneye bakamayan ben artık uzman oldum. Geceleri saymazsam 42 yaşımda olduğuma göre eskimiş bir kamyonu ralli yarışmalarına sokacak kadar çılgın bir hayatım var. Doktorlar konusunda yıllardır özel bir hastası dostu olarak bana ihtimam gösteren gerçekten sevgili arkadaşım Cengiz Aslan’ı bu pandemi döneminde kaybetmiş olmak bana çok zor geldi. Her hafta bir iki dostu öteki dünyaya uğurlamak psikolojik olarak hiç kolay değil.

MELİSA İMRAK’IN YAŞI OLAY OLDU

*Son Best Model’in sürpriz olayı da birinci Melisa İmrak’ın 15 yaşında olmasıydı. Medya ikiye bölündü: Bu kadar genç yaşta bir kadını Best Model yapamazsınız diye. Kendi aralarında bu neticeye karşı polemiğe girdiler. Biz de nihayet manken olayının yaşı olmadığını, onun güzellik yarışmaları için geçerli olduğunu anlattık. Hem yazılı hem görsel basında açıklamalar yaptım ve sorulara canlı yayına katılarak cevap verdim.

PARİS’TEKİ EV HAPSİ ÜRETME İSTEĞİME ENGEL OLAMADI

– Pandemi başlarken Paris’teydim. Houte Couture defileleri Ocak ayının son iki gününde, arkasından Şubat-Mart ayında yıllık çalışmalarımızın bir anda stop etmesiyle kendimizi pandemi sürecine göre ayarlamak zorunda kaldık. Başlarda birkaç ay içinde kurtulacağımızı düşünmek yanlışını yaşadık. Fakat fırtına gibi hızla gelen, çok üzücü bir olay bize ispat etti ki aylar değil yılların olayıydı bu…

– Ayrıca seyahat kısıtlaması, ülkeye dönememek, ev hapsinde yaşamaya mecbur kalmak kolay olmadı. Ev hapsi Paris’te de olsa cennette de olsa hiç güzel bir şey değil. Boş durma alışkanlığım olmaması, kitap okuyup televizyon seyrederek zaman öldüren bir karakterim yok. Fakat günde 12 saat televizyon seyrettim ve komşularım tarafından uyarıldım. Çünkü yüzden fazla Türkiye’nin televizyon kanalı olduğunu, hayatımda duymadığım şarkıları türküleri, isimlerini bilmediğim yorumcuları, birçok diziyi bu dönemde pandemi sayesinde tanıdım.

– Kendime soruyorum “acaba bu bir şans mıydı?” Haftada bir gün radyo-televizyonla anlaşma yapıp Türkiye’deki ünlü dostlarımla 4 misafire bağlanarak yaptığım program olağanüstü ilgi topladı. Ve 60 sene önce yaptığım bu mesleği tekrar, şartların yarattığı bir zamanlamayla geçmişin heyecanı ve anılarını da yaşayarak gerçekleştirdim. Benim yaşamaktan anladığım en önemli şey: ürettiğim kadar yaşayabiliyorum. Evde hapis hayatı dahi bu üretme isteğime mani olamadı…

Başkan Özerman, 1960’larda Ankara Radyosu’nda program yaptı.

BU SENE DE YARIŞMA VAR

– Bu seneki yarışmayı kısmetse her zamanki gibi aynı plan içerisinde yapacağız. İnanılmaz bir ilgi ve talep var. Bu gençlerin hayallerini gerçekleştirmeleri için her türlü fedakarlığı yaparak ekibimle çalışıyorum. Yine söylüyorum Best Model’in hiçbir yerde temsilcisi ve temsilciliği yoktur. Önünüze gelen her insan sizin paranızı zamanınızı almasın.

– Etrafın ne yaptığını gerçek anlamda pek takip etmediğimi kabul ediyorum ama öğrendiğime göre bu sene birkaç mankenlik yarışması daha yapılacakmış, hayırlı olsun diyorum.

Erkan Özerman

İstanbul’da telefonlarım hiç susmuyor

– Çok dinlenmeye ihtiyacım olduğunu ilk defa hissettim, Paris’te evime bir an evvel döneyim diye düşünüyorum. Çünkü orada hep çalışıp hem dinlenme imkanım daha disiplinli oluyor. İstanbul’da sizi gece yarısı üçte dörtte arayanlar çıkıyor. “Ben bu sene yarışmaya gireceğim, ne yapmalıyım” diye sordukları zaman uykum bitiyor. Telefonumu kapatamıyorum çünkü dünya üzerinden her zaman aranabiliyorum. Başka ülkeden başka bir yarışmacı öğle yemeğini yiyor olabilir. Saat mevhumu yok. Onun için telefon kapatma olayım yok. Ama gençlerden rica ediyorum gece yarısı aklınıza esince telefon etmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün birinin sizden bir şeyler sakladığı hissine kapılırsanız, onlara doğrudan yaklaşmalı ve neler olup bittiğini öğrenmeyi talep etmelisiniz. Neptün gerileme evresine başlarken pek çok şeyin göründüğü gibi olmadığını söylemek doğru olur.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 24 saat içinde alacağınız bir kararın geniş kapsamlı sonuçları olacak. Bu yüzden acele etmeyin ve başkalarının sizi doğru hissetmeyen şeyi yapmaya ikna etmesine izin vermeyin. Size ne kadar zorbalık yapmaya veya rüşvet vermeye çalışırlarsa, onlara o kadar az güvenmeniz gerekir.

ASLAN BURCU YORUMU

Mutluluk, başkalarını memnun etmeye çalışmaktan değil, derin bir içsel düzeyde doğru gelen şeyi yapmaktan gelir. Öyleyse kendinize sorun: Daha önce yapmadığınız neyi şimdi yapıyor olmalısınız? Devam edin ve başarılı olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Şu anda modun düşük. Çünkü büyük olasılıkla başkalarının neden olumsuz şekillerde davrandığını anlamıyorsunuz. Onlar için daha az endişe edin ve kendi sağlığınıza dikkat edin. Güne gülümseyerek başlamıyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Yaklaşan yeni ay, önümüzdeki birkaç gün içinde eğlenceli zamanlar bekleyebileceğiniz anlamına geliyor, ancak bunun sizi nihai hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Gözünüzü ödülden bir an bile ayırırsanız, sonsuza kadar gözden kaybolabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün bir tür projeyi bitirmek için tüm durakları kaldıracak ve günün her saatinde çalışacaksınız. Ancak yapmamalısınız, tekrar etmeyin, köşeleri kesmeyin, aksi takdirde kendinizi en baştan ve hepsini tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her zaman kurallara uyun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Yöneticiniz Neptün bugün gerileme evrelerinden birine başlıyor, bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde bir şeylerin belli belirsiz yanlış göründüğü ancak bunun ne olduğunu çözemeyeceğiniz birçok durum olacak. Bu duyguları görmezden gelin çünkü korkularınız gerçek değil.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM