Osmanlı’nın 600 yıllık geleneğine hayat veriyorlar

Osmanlı’nın 600 yıllık geleneğine hayat veriyorlar

Şehzadelerin giyimi ve donanma yelkeni yapılan Manisa Bezi’ni titizlikle kadınlar işliyor.

İlker KILIÇASLAN

Osmanlı’nın 600 yıllık geleneğine hayat veriyorlar

Osmanlı döneminde şehzadelerin iç giyimi ve donanmanın yelkenlerinde kullanılan 600 yıllık Manisa Bezi geleneğini Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi’ndeki kadınlar yaşatıyor. Pamuk ve ipek karışımından yapılan doğal Manisa Bezi, tekstil sektöründeki teknolojik gelişmelere meydan okuyarak tezgahlarda kadınların eliyle titizlikle işleniyor. Manisa Bezi’nden şallar, fularlar, peştamallar, hac kıyafetleri ile masa örtüleri yapılıyor. Manisa bezi, Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi, Manisa Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi ve İş-Kur ile birlikte 60 tezgahta dokunuyor.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Kuşçuoğlu (Ortada), Eğitmen Serpil Bingöl (sağda)

ORGANİK, DAYANIKLI

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Kuşçuoğlu, “Kadınlarımız 12 yıldır Manisa Bezini tezgahlarında dokuyorlar. İş-Kur aracılığıyla açtığımız bu kurslarımızda aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Bir sanatı yaşatmaya çalışıyorlar” dedi. Manisa Bezi’nin sağlıklı, organik, dayanıklı olması ve ter çekme özelliklerinin ön planda olduğunu söyleyen Manisa Bezi Dokuma Usta Öğreticisi Serpil Bingöl ise bezin yüzde 50 ipek ve yüzde 50 pamuktan üretildiğini ifade etti. Bingöl “Günümüzde bebek içim giyiminde gönül rahatlığıyla kullanılabilecek bir kumaş. Çünkü şehzadeler döneminde bebekler için de kullanılıyordu. Bir geleneği yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

60 tezgahla dokuma devam ediyor.

Peştemaller, örtüler 16 ülkeye gönderildi

Usta öğretici Serpil Bingöl, yurtdışından doğal üretilen organik beze ilginin olduğunu ifade etti. Başta Amerika, Rusya, İngiltere, Kanada olmak üzere Manisa Bezi’ni örnek siparişlerinin yollandığını söyleyen Bingöl, “Hem Türkiye’nin çeşitli illerinden hem de Suudi Arabistan’dan hac kıyafetleri konusunda talep var. Diğer ülkelerde ise fular, şal, masa örtüsü, peştamal konusunda talepler var. 60 tezgahımız bulunmasına karşın şu anda pandemi sebebiyle 12 kadınla Manisa Bezi’ni dokumaya çalışıyoruz” dedi.  Pandemiden sonra hayatın normale dönmesiyle birlikte tezgahlarımız da bezi dokuyan kadın sayımızın artacağına inanıyorum” diye konuştu.

Kurslara katılıp bu sanatı öğendik

Ev hanımı Ayşe Aslan, 4 yıldır Manisa Bezi dokuduğunu belirterek, “4 yıldır tezgah başında bir tarihi canlandırmak ve hayat bulmasını sağlamak beni mutlu ediyor. Kursiyer olarak başladığı bu işi şimdi severek devam ettiriyorum. Bir taraftan tarihi beze hayat verirken, bir taraftan da aile bütçeme katkı sağlamış oluyorum” şeklinde konuştu. 11 yıldır Manisa Bezi dokuyan Kerime Ergiydiren ise, hobi olarak başladığı işi meslek haline getirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, “Yaptığımız ürünlerden çeşitli kıyafetler dikebiliyoruz” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde kazalara ve dikkatsizliklere açık olabilirsiniz. Yanlış anlamalar işlerinizde aksamaya neden olabilir. Dikkat dağınıklıkları ve güne dair planlarınızı değiştiren durumlar söz konusu olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde duygusal değişimler yaşayabilir ve akıl ve duygu arasında kalabilirsiniz. Hastane ziyaretleri, tedaviler, aşılar ve ilaçlar gündemde. Eğitim hayatınıza dair bir planlama ve rota belirleyebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde şans ve şanssızlıklarla daha sık karşılaşabilirsiniz. Yarım kalan işlerle ilgilenebilir ve zihninizi meşgul eden durumları çözmek adına harekete geçebilirsiniz. Sözlerinizin enerjisi güçlenebilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Hareketli ve yoğun bir gün sizleri bekliyor. Hafta boyunca iş temposu, özel hayat ve aile ilişkileri arasında denge kurmaya çalışabilirsiniz. Sağlığınızla ilgili hassasiyetler, yetersiz veya sağlıksız beslenmelerden kaynaklı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde sağlıkla ilgili destekler almanız gerekebilir, iş hayatında ve çalışma ortamında yardımlaşmalar içerisinde olabilirsiniz. Maddi-manevi yardımlar yapmak ilahi bir korunma sağlayabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde iş ve özel hayatınızda bir iletişim trafiği içerisinde olabilirsiniz. Eski dostlarınızdan yardım ve destek görebilirsiniz. Ev içinde sularla ilgili sorunlara dikkat. Duygu durumunuz daha sık değişebilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde yaratıcı yönünüz öne çıkarken, sanatsal çalışmalarda başarı sağlayabilirsiniz. Geleceğe yönelik yeni planlamalar, eğitim hayatıyla ilgili yenilikler gündeme gelebilir. Zaman zaman sıkılganlıklarınız olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM