Osmanlı’nın 600 yıllık geleneğine hayat veriyorlar

Osmanlı’nın 600 yıllık geleneğine hayat veriyorlar

Şehzadelerin giyimi ve donanma yelkeni yapılan Manisa Bezi’ni titizlikle kadınlar işliyor.

İlker KILIÇASLAN

Osmanlı’nın 600 yıllık geleneğine hayat veriyorlar

Osmanlı döneminde şehzadelerin iç giyimi ve donanmanın yelkenlerinde kullanılan 600 yıllık Manisa Bezi geleneğini Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi’ndeki kadınlar yaşatıyor. Pamuk ve ipek karışımından yapılan doğal Manisa Bezi, tekstil sektöründeki teknolojik gelişmelere meydan okuyarak tezgahlarda kadınların eliyle titizlikle işleniyor. Manisa Bezi’nden şallar, fularlar, peştamallar, hac kıyafetleri ile masa örtüleri yapılıyor. Manisa bezi, Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi, Manisa Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi ve İş-Kur ile birlikte 60 tezgahta dokunuyor.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Kuşçuoğlu (Ortada), Eğitmen Serpil Bingöl (sağda)

ORGANİK, DAYANIKLI

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Kuşçuoğlu, “Kadınlarımız 12 yıldır Manisa Bezini tezgahlarında dokuyorlar. İş-Kur aracılığıyla açtığımız bu kurslarımızda aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Bir sanatı yaşatmaya çalışıyorlar” dedi. Manisa Bezi’nin sağlıklı, organik, dayanıklı olması ve ter çekme özelliklerinin ön planda olduğunu söyleyen Manisa Bezi Dokuma Usta Öğreticisi Serpil Bingöl ise bezin yüzde 50 ipek ve yüzde 50 pamuktan üretildiğini ifade etti. Bingöl “Günümüzde bebek içim giyiminde gönül rahatlığıyla kullanılabilecek bir kumaş. Çünkü şehzadeler döneminde bebekler için de kullanılıyordu. Bir geleneği yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

60 tezgahla dokuma devam ediyor.

Peştemaller, örtüler 16 ülkeye gönderildi

Usta öğretici Serpil Bingöl, yurtdışından doğal üretilen organik beze ilginin olduğunu ifade etti. Başta Amerika, Rusya, İngiltere, Kanada olmak üzere Manisa Bezi’ni örnek siparişlerinin yollandığını söyleyen Bingöl, “Hem Türkiye’nin çeşitli illerinden hem de Suudi Arabistan’dan hac kıyafetleri konusunda talep var. Diğer ülkelerde ise fular, şal, masa örtüsü, peştamal konusunda talepler var. 60 tezgahımız bulunmasına karşın şu anda pandemi sebebiyle 12 kadınla Manisa Bezi’ni dokumaya çalışıyoruz” dedi.  Pandemiden sonra hayatın normale dönmesiyle birlikte tezgahlarımız da bezi dokuyan kadın sayımızın artacağına inanıyorum” diye konuştu.

Kurslara katılıp bu sanatı öğendik

Ev hanımı Ayşe Aslan, 4 yıldır Manisa Bezi dokuduğunu belirterek, “4 yıldır tezgah başında bir tarihi canlandırmak ve hayat bulmasını sağlamak beni mutlu ediyor. Kursiyer olarak başladığı bu işi şimdi severek devam ettiriyorum. Bir taraftan tarihi beze hayat verirken, bir taraftan da aile bütçeme katkı sağlamış oluyorum” şeklinde konuştu. 11 yıldır Manisa Bezi dokuyan Kerime Ergiydiren ise, hobi olarak başladığı işi meslek haline getirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, “Yaptığımız ürünlerden çeşitli kıyafetler dikebiliyoruz” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM