Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
OSMAN AĞA SENDROMU…
 • 0
 • 66
 • 03 Mayıs 2021 Pazartesi
 • +
 • -
giresun insanını ikiye ayırmak mümkündür;
-kayıtsız koşulsuz osman ağa hayranları..
-kayıtsız koşulsuz osman ağa düşmanları..
ortası yoktur..
****
hayranları genelde; milliyetçi duyguları ağır basanlardan ve tarih meraklılarından oluşur..
ki, bi bölümü yakın dostumdur..
****
düşmanları genelde; Atatürk’ü sevmeyenlerden, askeri sevmeyenlerden, savaşları sevmeyenlerden, zenginleri sevmeyenlerden oluşur..
ki, bi bölümü yakın dostumdur..
****
bencileyin; bu konuda da kainatın en talihsiz insanlarından biriyimdir, çünkü tarafsız olma şansım yoktur..
a) osman ağa sülalesinin yaşayan tüm bireyleri canım ciğerimdir.. ellerinde büyüyüp teyze-amca, abla-abi dediğim onlarca insana, beraberce şu yaşlara geldiğimiz pek çok genç kuşak çocukları da ekleyebilirsiniz..
b) ben, dünyadaki en önemli ”kartvizit” gözüyle gördüğüm, ”Mustafa Kemal’in Askeri” olarak yaşayan bi insanım, malumunuz.. bizlerinki, sonuç itibarıyla soyut bi askerliktir tabi.. oysa osman ağa, direkt olarak Ata’mızın askeridir..
kurtuluş savaşı’nda doğrudan kahramanlıkları olmuş bu vatanseveri nasıl yok sayarım?
****
tüm bunlar bi yana, o zamanın koşullarını bilmeden, kafanda tartmadan, o insanların ayakkaplarını giymeden konuşmanın-yazmanın laf-ı güzaf olduğunu düşünürüm..
vay efendim, osman ağa azınlıklara katliam yapmış?? bilemem kardeşlerim.. memlekette devrim oluyo bir, kurtuluş savaşı veriliyo iki.. çok acı da olsa, öyle gerekmiş olabilir..
vay efendim, osman ağa azınlıkların mülklerine el koymuş.. ailedeki bugünkü olağanüstü zenginliğin nedeni buymuş.. bilemem kardeşlerim.. tek bildiğim, osman ağa’nın tüm giresunlulara bu mülkleri dağıttığıdır.. (o zaman herkes malları geri versin der geçerim)
****
kuru lafı bırakıp, yaşadığım 2 örnekle derdimi dökeyim.. amacım; bazı şeylerin, ileride torunlarımın bile başına kakılması olasılığının önüne set çekmektir..
1) ADD başkanı oluverdim 2014’te.. kucaamda bulduğum ilk problem; ”vay başkan, derneğin tabelasında osman ağa’nın fotoğrafının ne işi var” sorusu idi..
yahu o tabelayı ben yaptırmadım ki.. uğur mumcu, muammer aksoy gibi büyük adamların yanına osman ağa’yı da koymuş eski yönetimlerin biri.. sadece şunu dedim yanıt olarak; ”giresun ADD tabelasından osman ağa’yı kaldıracak bi herif daha doğmadı.. adam, Ata’mızın yakın koruması kardeşim, ucuz kahramanlığa gerek yok”!!!
halen de aynı görüşteyim.. tabela yerli yerinde duruyo.. varsa bi delikanlı gitsin osman ağa’yı silsin oradan!!
****
2) İZLER’imizin nisan sayısında da benzer soru işaretleri geldi önüme.. ölüm yıldönümüydü..
-osman ağa özel sayısı çıkarmak,
-osman ağa’lı bi kapakla çıkmak,
-içeride bol sayıda osman ağa makalesine yer vermek,
-hiç söz etmemek,
gibi gibi gibi seçenekler kondu önüme..
****
benim yönetim anlayışımda, bi masa etrafına 15 kişi lüzumsuzca yığılmak ve bunun adına ”toplantı” demek yoktur.. fikirlerini önemsediğim insanlara birer birer görüşlerini sormaktır, benim toplantı dediğim.. telefonla veya birebir ziyaretlerle olur bu..
yine öyle yaptım.. kapakta 23 nisan ve andımız’ın bulunması ağır bastı hepimizde.. baktım, İZLER’in patroniçesi şengül de bu yöndeydi.. kapak içi resimde osman ağa’ya yer vermek ve içeride hüseyin gazi kardeşimin bi makalesiyle osman ağa’yı anmak şeklinde bi inisiyatif kullandım..
geriye dönüp baktığımda, doğru yaptığımı düşünüyorum..
****
yani sözüm sizedir, eyy 100 sene sonra İZLER’i, ADD’yi ve beni osman ağa konusunda yargılayacak olan giresunlular,
olup biten yalnızca budur..
haa, içinde bi dert var mı derseniz, var tabi..
acep neden can akengin, hiçbi yerde osman ağa’dan söz etmemiş????
bilsem, yazardım inanın..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bu sizin için eğlenceli bir hafta sonu olacak. Ancak küçük anlaşmazlıklardan kaçınmanız gerekiyor, yoksa olabileceği kadar eğlenceli olmayacak. Bazı olaylar ve bazı insanlar, zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamaya değmez. Sadece seni gülümseten şeyi yap.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat içinde ne olursa olsun kişisel algılamamalı ve sinirlenmemelisiniz. Biri senin duygusal düğmelerini zorlamaya çalışıyor. Bu numaralara düşmemelisin. Kendini kötü hissetmene neden olacak şeyler duyabilirsin. Sen o kadar kolay kandırılmazsın.

ASLAN BURCU YORUMU

Birinin sizi farklı şekillerde düşünmeye ikna etmek için tüm çabalarına rağmen, doğru olduğunu bildiğiniz şeylere bağlı kalmalı ve hayata başka bir açıdan bakmayı reddetmelisiniz. Aslan, Zodyak'ın sabit işaretlerinden biridir, bu nedenle nadiren, hatta hiç değişiklik yapmazsınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Elbette bu hafta sonu ihtiyacı olan birine yardım edin, ancak zamanınızın çoğunu kendi sorunlarıyla uğraşacak zamanınız kalmayacak kadar onların sorunlarına harcamayın. Gerçekten ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda yardım sağlayın, ancak kendinize de dikkat edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Hayatta zekanızı sergilemekten daha çok zevk aldığınız çok az şey var ve önümüzdeki birkaç gün içinde her şeyi bildiğini sananlara, seninle karşılaştırıldığında yarısını bile bilmediklerini gösterme şansına sahip olacaksın.

YAY BURCU YORUMU

Bu hafta sonu sıra dışı bir şey yapacaksın, seni iyi tanıyanların bile oturup fark etmesini sağlayacak bir şey. O ruh hallerinden birindesin, sadece tekneyi sallamak değil, o kadar sert sallamak istiyorsun ki batsın!

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Mantık elbette önemlidir, ancak çok daha önemli olan, iç sesinizin size ne söylediğidir ve bu hafta sonu, söyledikleri biraz abartılı gelse bile onu dinlemelisiniz. Zihninizi susturun ve bırakın evrenin sizinle ve aracılığıyla konuşmasına izin verin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM