Oscar’da bilinçlenme dönemi

Oscar’da bilinçlenme dönemi

Oscar Ödülleri olarak da bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu.

Oscar’da bilinçlenme dönemi

Oscar’larda hayal dönemi bitti, gerçekler kazandı. Favori gösterilenler kazandı. Minimalist, insancıl eserler kazandı. Oscar’ın favori konusu, Amerikan rüyası bitti, orta sınıfın ayakta kalma mücadelesi kazandı! Çin asıllı bir kadın yönetmen en iyi yönetmen ödülünü kazanırken filmi de Oscar aldı, Hollywood güzeli olmayan kadın oyuncusu da en iyi kadın ödülünü! En iyi erkek oyuncu ödülü ise yakışıklıya jöne değil, Baba ile 80’lik Sir Anthony Hopkins’e!

Sinemanın en parıltılı ödülü, şovlarıyla, dedikodularıyla, hayal dünyasının zirvesi Oscar’da heykelciği havaya kaldıracakları önceden biliyorduk, onlar gerçeği, sadece çıplak gerçeği anlatanlardı! Ne büyük aşklar ne görkemli şovlar ne danslar ne şaşaalı stüdyo sahneleri; bozkırın ortasında bir karavan, başrol oyuncuları dışında gerçek insanlar, minimalist dekoru yansıtan, belgesel tadında bir kurgu eser: Nomadland. ortakoltuk.com sinema sitesi yazarı eleştirmen Erdoğan Mitrani, Venedik 2020 Altın Aslan Ödülü’nü aldığında da Nomadland’ı göklere çıkarmış ve Oscar adayı olduğunda da sonuna kadar arkasında durmuştu. En iyi film ve en iyi yönetmen ödülü alan Nomadland, 1982 Pekin’de Zhao Ting adıyla doğan, ABD’deki sanat eğitimi sonrası Chloe Zhao adıyla sinema kariyerine başlayan sanatçının üçüncü uzun metraj filmi. 2017’de çektiği ilk filmi Binici de çok sayıda ödül kazanmış. Nomadland, “21. yüzyılda Amerika’da hayatta kalabilmek” isimli kurgusal olmayan Jessica Bruder’in kitabından senaryolaştırılmış. Film, ekonomik krizin ardından yoksullaşan insanların oluşturdukları yeni bir yaşam tarzını anlatıyor. Bir karavan alarak iş peşinde oradan oraya gitmek, kendi aralarında dayanışarak ayakta kalmaya çalışmak! Film, konusuna uygun olarak gerçek insanlar, gerçek mekânlar ve küçük bir ekip tarafından çekilmiş. Filmin başrol oyuncusu Frances McDormand da 60 yaşında işsiz kalan ve bir karavanın içinde yaşayarak ayakta kalmaya çalışan kadının yaşamını, Mitrani’nin anlatımıyla hiç kamera yokmuş gibi oynamadan oynayan, duyguyu bir bakış ya da çarpık bir tebessümle verebilen dâhiyane bir yorumcu, aşkı ve hayatı yaşayan ve yaşatmayı başaran benzersiz bir oyuncu. Ve Frances McDormand bu muhteşem yorumuyla En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını da kucaklıyor.

‘BABA’

Anthony Hopkins’i tanımayan sinemasever yoktur, Baba filminin as oyuncusu Hopkins bu ödülüyle en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Yine eleştirmen Erdoğan Mitrani’nin tanıtımından yararlanalım: Baba, 1979 Paris doğumlu Florian Zeller’in hepsi önemli ödüller kazanmış 5 roman ve 12 oyunundan biri. Günümüz aile yapısını anlatan Baba, Anne ve Oğul üçlemesinden biri olan Baba’yı oynayan Anthony Hopkins’in canlandırdığı demans hastası baba, Paris’te 80 yaşında yalnız yaşamakta ve bellek sorunları çekmektedir. Zeller, Baba’nın şahsında seyircisine de bellek karışıklığı yaratır, Sir unvanlı usta oyuncu Anthony Hopkins de bu içinde yaşadığı dünya ve geçmişinin karmaşasını, bu durumla mücadele ederken yaşadığı duygu ve heyecan fırtınasını, uzun kariyerinin en iyi performansı olarak yansıtıyor. Mitrani, filmde yaşlı adamın kızını oynayan Olivia Colman’ın performansını da olağanüstü bulmuş ve sırf bu ikilinin performansı için filmin seyredilmesini önermiş. Oscar’da 6 adaylığı olan film en iyi senaryo ödülünü de aldı. Mitrani, Zeller’in Oğul, adlı oyununu İstanbul seyircisinin Evlat adıyla sahnede izlediğini de anımsatıyor. Pandemi öncesi izlemiş ve bu sayfalarda paylaşmıştım.

Oscar’ın diğer kazananlar içinde en çok ilgi gören ve konuşulanlardan biri de yine bir kadın yönetmen Care Hulligan’ın Promising Young Woman idi ki o da En İyi Özgün Senaryo ile ödüllendirildi. Kadın arkadaşlarımın çok başarılı bulduğu ve Oscar adayı olan bu film de ödüllülerin içinde ilk izleyeceğim olacak, tabii ki yine ve maalesef, internetten!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM