ÖNSÖZ NİYETİNE…

ÖNSÖZ NİYETİNE…

İZLER dergimizin son sayısında bana önsöz yazmaya yer kalmadığının sevinci içerisindeyim. Buraya diyeyim bari bişeyler.
Öyle ön planda falan olmaya niyetim de yoktur aslında.
İşte; geçtiğimiz geceki plak dinletimizde konuşma yapmamı isteyenlere sadece gülümsedim. Millet Bahçesi Parkı’mızın alt bölümünde, tamamen gecemizden bağımsız gençler dans ediyordu bizim ezgilerle. Onları izledim buğulu gözlerle. İşte benim “konuşma metnim” o üniversiteli gençlerdir.
Daha dün gece, Türk Halk Müziği Koromuz sezon açılışı yaptı. Var olsun Tan kardeşim benden de iki çift kelam etmemi istedi. Şuncağız idi sözlerim;
“Benim var oluş nedenim burada sizlere bakıp mutlu olmak… Sizi burada rahat ettirmek ve önünüzü açmak. Koromuza başarılar diliyorum, başka bişey demeyeceğim. Teşekkürler”…
Ve İZLER’imizin kapağında sayı 54 yazmakta…
Önsözüm de odur, konuşma metnim de.
Yeter.
****
Derya Sayın’a adanmış bu sayımıza Leman Dergisi ailesi destek verdi. Ustalarımız Behiç Pek, Mehmet Çağçağ, Suat Özkan, Uğur Durak ve Vecdi Çıracıoğlu’na teşekkür ediyorum.
Mektuplar başlıklı sayfalarımızı çok önemsiyorum. Yine döktürmüş sevgili dostlarım. Ankara, İzmir, Samsun, Kanada, Pera, Tirebolu… Bu ay Berlin de katıldı aramıza. Yalçın Baykul hoş gelmiş.
Hilmi Taşkın ve Ruşen Topallı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı konu edindiler. Yine çok iyiler. Zaten hep iyiler. Mevlüt Kaya’nın Rüsumat 4 gemisini işlediği, Seher Akar’ın Muazzez İlmiye Çığ’ı anlattığı makalelerin de 29 Ekim çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hepsinin ellerine sağlık.
Usul Yolcu kim diye sormayın. Biliyorum. Söylemem!!!! O da üst düzey bir kalem.
Akın Aktaş dostumuz iki haftalık bir yazı dizisi ile bizlerle. O’nun peşi sıra sevgili Ayhan Yüksel Ağabeyimin bir yazı dizisi başlayacak. Umarım konuk yazarlık ile yetinmezler.
Dr. İsmail Çetin dostum son derece profesyonel bir öykü yazmış. Gül Zamanı’nı özenle okumanızı dilerim. Sevgili Doktorum’un tavan yaptığı bir öykü bu. Kutluyorum.
H.Gazi yine Erden Amca’ya layık bir yazıyla dergimizde. İlginç ötesi bir mevzu. Rukiye yine olağanüstü bir şiir çakmış… Başka ne diyeyim?
Yaşar Akalın’ın Halikarnas Balıkçısı başlıklı yazısı, benim Giresun’un Bab-ı Ali Mecmuası sözlerimi selamlıyor adeta. Orhan Sarımehmetoğlu Ağabeyim ise dervişlik ile eski zaman filozofluğu arası bir kıvamda devam ediyor.
Bilerek sona bıraktım. Canım Ertuğrul Yalçın kardeşim bu ayki kitap tanıtım yazısını Özdemir İnce’ye ayırmış. Cumhuriyet’in Üç Fedaisi adlı kitabına… Tüyleriniz diken diken olacak. Söz gelimi aynı konuyu Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi Sn. Alev Coşkun da işlemişti bu hafta, tesadüfen.
Bizim dergiden bir adet yollayacağım Alev Bey’e… Görmeli, okumalı bence Ertuğrul’u.
Arada büyük fark var yahu!!!!
****
Dergimizin ağır topları Aziz Ergun, Serdar Ustaoğlu, Nermin Özkaya, Ali Tirali, Necdet Ayaz, Mehmet Aksu çoğunlukla benim PC’min çökmesinden kaynaklı nedenlerle bu ay dergimizde yer alamadılar.
Diledim ama yeniden özür dilemek istiyorum. Hepsi beni affetsin.
Sorun yok. Nasıl olsa beraberiz.
Biz güzel bir ekibiz.
****
Perşembe günü piyasadayız.
Matbaası, grafikeri, kargosu, ulusal dağıtım kanalı, yazarlarımız, düzeltmenimiz…
Herkesin gönlüne sağlık.
Derya Abim nurlarda uyusun.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Bayramı Kutlu olsun.
Gürsel Ekmekçi
CAN AKENGİN BİLGİ YURDU DERNEĞİ bşk
Fotoğraf açıklaması yok.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM