ÖNSÖZ NİYETİNE…

ÖNSÖZ NİYETİNE…

Ulus Gazetesi’ndeki köşemde; “Türkiye Cumhuriyeti sadece Mustafa Kemal’in gördüğü bir güzel düştür. Topraklarımıza tam oturmaması kişiselliğinden, kimsenin yok edememesi emsalsizliğindendir” yazmış biriyim.
Eski makaledir. Yine bu görüşteyim.
***
Ekonomist ve düşün insanı İdris Küçükömer ise Ata’nın “üzgün ve yalnız öldüğünden” söz eder.
Üç aşağı beş yukarı aynı şeydir.
***
İşin gerçeği, Türkiye Cumhuriyeti ile “meselesi” olan insanları asla değerli bulmam.
Rahmetli İdris Hoca, olgulara kendi mantığınca “sınıf kavramı” yönüyle bakar. Sosyalisttir. Üretim ekonomisini önemser. Elbette kendince tutarlıdır. Saygı duyarım.
O kadar!
Benimse beynimde “vatan, tam bağımsızlık, güçlü ordu, sıkı istihbarat ve dünya barışı” gibi satır başları yan yana durur. Elbette sosyalizm sevdalısıyım.
Ama, bunu fakültede ders olarak bile okumuşum. Tatlı bir hayal olarak yüreğime gömmüşüm, hepsi budur…
***
İdris Hoca, komutan Mustafa Kemal’e saygılıdır.
İdris Hoca, Kurtuluş Savaşı’mızı salt Türk-Yunan savaşı olarak tanımlar.
Benim bunları kabul etmem düşünülemez.
Mustafa Kemal devrimcidir ve emperyalizmi yenmiştir. Bunu göremeyen, anca kendi sosyalistliğini zedeler.
Ve ne acıdır ki, bu kafa ile şeriatçı yobaz kafa aynıdır, kürtçü bölücü kafa aynıdır.
Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.
***
Küçükömer, Atatürk’ün;
– Chp’nin bir azınlık partisi olduğunu bildiğini iddia eder.
– Gerçek bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıktan geçtiğini bildiğini iddia eder.
– Fakat bunları tam çözemeden öldüğünü iddia eder.
Tamamen aynı görüşteyim.
***
İdris Hoca, Chp’yi de sağ bir parti olarak niteler.
Ata’nın kurduğu Halk Fırkası elbette solcu ve devrimcidir. Ata’nın ölümü sonrası Chp’nin savrulduğu nokta ise içler acısıdır.
İdris Küçükömer gibi müstesna bir beyinden bunların ayırdında olmasını beklerdim. Yazmasını beklerdim. Halkı aydınlatmasını beklerdim???
İsmet Paşa’nın; “Ben Atatürk değilim. O’nun yaptıklarını benden beklemeyin” demesi, herşeyin özeti ve itirafıdır.
***
Dergimizde İdris Küçükömer sayısı, belki de 1 yıldır tartıştığımız bir konu. Karşı çıkan ben idim. Künyede imtiyaz sahibi rütbesi boşuna yazmaz. Bu kez okeyledim.
En azından, günümüz sosyalist bozuntuları gibi cahil değil. Hain değil. Sinsi değil. Hiç kitap okumamış değil. Yapmacık değil. Ukala değil. Görmemiş değil.
Ve Giresun çocuğu.
Ve huzurlarınızda.
Buyrun.
***
75. sayımız hepimize uğurlu kademli olsun.
Çok mutluyum. Çok gururluyum. Bu, şehrimiz tarihine geçecek bir başarıdır.
Tüm ekibi kutluyorum.
***
Yine Giresun çocuklarının yazıları…
Yine Giresun’u hiç görmemiş insanların yazıları…
İç içeler.
Bu sayımızda yurt dışına sığınmış 3-5 güzel insan da bir araya gelmiş. Tümüyle rastlantı.
Talip Apaydın’ın o müthiş şiiri ne diyordu;
Biz her zaman gurbetteyiz!!!!
Ben? Giresun’da bile gurbetteyim işte.
Aynen o duygu.
Keyifli okumalar dilerim.
Gürsel Ekmekçi
Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM