(Öğretmenim Bir Bakar mısın?)

(Öğretmenim Bir Bakar mısın?)

Öğretmenlik yapanın gözünde, sınıf öğrencilerle doludur. Öğretmen olanın gözündeyse sınıf öğrenci kimliğinde, kendine özgü kişilikleri olan “insan”larla doludur.
***
İlkokul öğretmenim F.A.’yla çok anım var. Beni en çok mutlu edenini anlatmak istiyorum.
Öğretmenler günü yaklaşıyordu. Annem ve babam şehir dışındaydı ve amcamda kalıyordum. Öğretmenim için hediye istemeye utandım, ta ki son güne kadar. O akşam yengeme utana sıkıla söyledim. Saksıda yapay bir çiçek buldu. “Bunu kesip götürebilirsin,” dedi.
Zorla kestik. Bu kez de teli çıktı içinden, baya ağladım. Yengem çiçeği peçete ve bantla sardı. Gece uyuyamadım. Sabah stresle okula gittim. Üçüncü derste herkes hediye vermeye başladı, hediyeler bitene kadar bekledim ve kimse fark etmesin diye çiçeği son anda hızla çantamdan çıkarıp masasına yaklaştım.
Birkaç arkadaşımın güldüğünü gördüm. Ben tam utançtan yerin dibine girmek üzereyken can öğretmenim durumu fark etmiş olacak ki herkesi kıskandıracak övgüler yağdırıp o eski çiçeği koklamaya çalıştı ve benimle birkaç dakika sohbet etti. Önce rol yaptığını düşündüm, ama beni bile ikna etti. O günkü gururumu, mutluluğumu tarif edemem. Tabii sonradan anladım ne yapmaya çalıştığını…
***
“Sen bir tanesin, senin yerin doldurulamaz. Herkes gülebilir, ama ben senin getirdiğin çiçeğe değer veririm. Çünkü sen değerlisin!” Değer veren, hâlden anlar. Hâlden anlayanla gönül bağı kurulur. Gönül bağı kurduğunu seversin ve ondan öğrenmeye açık hâle gelirsin. İşte öğretmenin gücünün sırrı.
(Öğretmenim Bir Bakar mısın?)
Bir 1 kişi, kitap ve şunu diyen bir yazı 'A BİR BAKAR ÖĞRETMENİM MISIN? Öğretmen'in Gücü Üzerine DOĞAN CÜCELOĞLU FÍNAL' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanacaksınız. İnsanlarla iletişiminiz güçlü olacak ve çevrenizdeki insanların desteğini alabileceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün maddi konularda dikkatli olmanız gereken bir gün. Harcamalarınızı kontrol etmek ve bütçenizi korumak için adımlar atmalısınız. Ayrıca, sağlığınıza dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün iş hayatınızda bazı fırsatlar karşınıza çıkabilir. Yaratıcılığınızı kullanmak ve yeni projelere başlamak için iyi bir gün olabilir. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sağlık konularına dikkat etmeniz gerekebilir. Kendinizi dinlemeli ve vücudunuzun sinyallerini takip etmelisiniz. Ayrıca, ev yaşamınızda rahatlama ve huzur arayışında olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün sosyal ilişkilerinizde aktif olacak ve yeni insanlarla tanışma fırsatı bulacaksınız. Paylaşımlarınız artabilir ve birlikte projeler üzerinde çalışma şansı yakalayabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün kariyer hayatınızda önemli adımlar atabilirsiniz. İş yerinde başarılı olmak için güvendiğiniz yeteneklerinizi kullanabilir ve liderlik rolünü üstlenebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları,bugün maddi konulara odaklanmanız gerekebilir. Yatırım yapma veya mali planlama konusunda adımlar atabilirsiniz. Ayrıca, sevdiklerinizle harmoni içinde olmaya özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün ilişkilerinizde iletişiminizi güçlendirecek adımlar atabilirsiniz. Partnerinizle aranızdaki sorunları çözmek ve ilişkinizi daha derinleştirmek için fırsatlar yakalayabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün duygusal anlamda hassas olabilirsiniz. Kendinizi anlamak ve duygularınızı ifade etmek için zaman ayırmalısınız. Yakın çevrenizle iletişimde olmayı ihmal etmeyin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM