ODKA Kısa Film Haftası başladı

ODKA Kısa Film Haftası başladı

ODKA Kısa Film Haftası başladı

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından gerçekleştirilen Ortadoğu Kuzey Afrika (ODKA) Kısa Film Haftası, çevrimiçi canlı yayınlanan açılış programıyla başladı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Öğretim Üyesi ve Yönetmen Koray Sevindi’nin moderatörlüğünde Arap Ülkelerinde bulunan Yunus Emre Enstitülerinin sosyal medya hesaplarında canlı yayınlanan programa, YEE Başkanı Prof.Dr. Şeref Ateş, Sinema yazarı Suat Köçer, Türk yönetmen Kaan Atilla Taş, Ürdünlü Yönetmen Ahmed Jaber ve Faslı yönetmen Muhammed Reda Kouzi konuk olarak katıldı.

 

ODKA Kısa Film Haftası başladı

 

Programda konuşan Ateş, YEE’nin, Türkiye ile dünya arasında köprü vazifesi gördüğünü ve bu noktada, önemli kültürel bağların kurulmasına katkıda bulunduğunu ifade etti.

Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım” sözüne binaen YEE’nin üstlendiği role işaret eden Ateş, kültürler arası etkileşim araçlarından sinemanın önemine dikkati çekti.

“İnsanlar arasındaki estetik anlayışının ve bağın artırılması için çalışıyoruz”

Ateş, “Bu sene Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı. Bu vesileyle de Yunus Emre’nin anlayışıyla, sadece Türk edebiyatının kültür ve sanatının değil genel olarak insanlar arasındaki estetik anlayışının ve bağın artırılması için çalışıyoruz. Bu anlamda gelin tanış olalım şiarıyla muhatap olduğumuz insanların her birini özü itibari ile can görüyoruz. Çünkü Anadolu’da bizim anlayışımıza göre, insanlar farklı dillerle farklı anlayışlarla ve kültürlerle hatta dini inanışlarla yaratılmıştır. Fakat hepsi temelde insanın özünü ve diğer canlıları tanıması içindir.” dedi.

 

ODKA Kısa Film Haftası başladı

 

“İhsanı sanat yoluyla paylaşmak istiyoruz”

Salgın döneminde Yunus Emre Enstitüsü olarak, yüzlerce hatta binlerle ifade edilebilecek çok sayıda faaliyet gerçekleştirdiklerini belirten Ateş, şunları söyledi:

“Kültürün birçok alt başlığı vardır. Biz Yunus Emre enstitüsü olarak temelde estetik anlayışımızı, yani ihsanı, yani güzelliği, sanat yoluyla paylaşmak istiyoruz. Burada diğer sanat dallarından farklı olarak, sinema bize göre, bizim felsefemizle örtüşmektedir. Çünkü sinema, insanı tanımak, olduğu gibi tanımak ve olduğu gibi kabul etmektir. Özellikle sinema insanlardaki hoş görüyü, anlayışı artırmaktadır.

Her bir yönetmen her bir senarist, her bir karakterin aynı zamanda avukatlığını yapıyor adeta ve bakış açısını yansıtıyor. O açıdan sinema ve film etkinlikleri, yazarlık etkinlikleri çok kıymetlidir. Öte yandan 7 milyarı aşkın insanlık aleminin barış içerisinde yaşayabilmesi için yaratıcılık ve soyut düşünceyi geliştirme açısından çok kıymetlidir.”

 

ODKA Kısa Film Haftası başladı

 

Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yıl dönümüne kısa film yarışması

Türk ve Arap coğrafyasının, bin bir gece masalları gibi dünyaya hikaye anlatımı noktasında yüzlerce yıllık ortak kültürüne dikkati çeken Ateş, modern çağın hikayesi olan sinemanın ve bu meyanda beraberliğin ve ortak paydaların önemini vurguladı.

Ateş, ayrıca önümüzdeki süreçte Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yıl dönümü münasebetiyle uluslararası bir kısa film yarışması düzenlemek istediklerini dile getirdi.

 

ODKA Kısa Film Haftası başladı

 

“Kontrolsüzlük Türk sinemasını çeşitli bakımlardan sıkıntıya sokacak”

Yunus Emre Enstitüsü’nün son yıllarda kültür ve sanata katkılarının, bu noktada gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerine bizzat şahit olduğunu belirten sinema yazarı Suat Köçer, sinema alanında da enstitünün yaptığı atılımdan övgüyle bahsetti.

Köçer, Türk sinemasının, son yıllarda gösterdiği başarıyla bütün dünyanın gündemine girdiğini ve sinemanın her alanında gerçekleşen bu başarının devamlılığının önemli olduğunu belirtti.

Türk sinemasının kontrolsüz ve hesapsız bir biçimde büyüdüğünü ve yayıldığını dile getiren Köçer, “Bu elbette şuan bir coşku, bir hareketlilik ve bir anlamına gelebilir. Ama bu uzun vadede bu kontrolsüzlük Türk sinemasını çeşitli bakımlardan sıkıntıya sokacak, çok önemli zorlukları yoluna çıkaracak.” dedi.

Köçer, şöyle devam etti:

Türk sinemasının sektörle potansiyeli, genç nüfusun sinemaya olan ilgisiyle bu alanda hızlı gelişim ve bu sanatın her geçen gün Türkiye’de yaygınlaşmaması, bununla beraber kendi imkanlı oluşturması teknik alt yapının gelişmesi teknolojik alandaki yenilikler ve Türkiye’nin buna hızlı bir biçimde entegre olması, öte yandan Türk kültürünün yüz yıllara dayalı çok geniş, çok derin ve önemli büyük bir kültür olmasının getirdiği bir takım sorumluklar/avantajlar… Haliyle bütün bunları bir arada düşündüğümüzde Türkiye’de çok ciddi bir potansiyelin olduğunu ve bu potansiyelin mutlak suretle siyasi alanda olduğu gibi kültür sanat alanında da uluslararası arenada da yansıtılmasını gerektiğini düşünüyorum.

Halihazırda Türk sinemasının kendi içindeki temel kronik sorunları henüz çözemediğinden dolayı uzun vadede kontrolsüz mekanizmasının ortaya çıkacağını, Türk sinemacılarının sahip oldukları sorumluluğu, bu ağır yükü fark etmeleri, bunun bilincine varmaları ve bu bağlamda kendi temel problemlerini halledip uluslar arası arenada Türk sinemasını en iyi şekilde taşımaları ve en ileri noktalara götürmeleri gerektiğini, nasıl ki Türkiye’nin yakın coğrafyasında bulunan ülkelerin, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik gücüne ihtiyacı varsa, aynı şekilde kendi tarihinin, kültürünün ve inancının farkında olan bir Türk sinemasına ihtiyacı olduğunun düşünüyorum.”

“Her zaman umudumuzun var olduğunu ifade etmek istedim”

Film haftası kapsamında Ürdün’den Azrar (Düğmeler) animasyon filmiyle katılan Ahmed Jaber, “Dondurma satan asabi yaşlı bir adamla parası olmayan ve bunun yerine düğmelerle dondurma satın almak isteyen küçük bir kızın hikayesinin anlatıldığı filmde, hangi kötü tecrübelerden geçersek geçelim her zaman gördüğümüz düğmeler gibi küçük şeylerin bizi güzelleştirmek için bir kaynak olacağını ve her zaman umudumuzun var olduğunu, bir düğmeyle dahi her şeyin değişebileceğini ifade etmek istedim” dedi.

Türkiye’den Tükeniş filmiyle katılan Kaan Atilla Taşkın, “Daha önce Karadeniz’in yaylalarında yaşayan yaşlı kadınların yaşam mücadelesini anlatan belgesel filmini çekmiştim. Tükeniş filminde ise modern zamanda şehrin içerisinde sıkışmış yaşlı bir kadının doğaya, toprağa olan özleminin hikayesini anlatmaya çalıştım.” diye konuştu.

Fas’tan “180°” filmiyle katılan Muhammed Reda Kouzi, “Filmin başrolündeki kişinin kazadan dolayı yüzü yaralanmış, bu yüzden çekincen davranıyor. Bu kişin bir dolabı kendince bir hazinesi/kutusu var. Her gün açayım mı açamayayım mı, sürekli kendisiyle kavga eden, mücadele eden bir yapısı var. Ben aslında bunu bir metafor olarak kullandım. Çünkü her birimizin içerinde karanlık bir yan vardır ve  her birimiz belki de her gün soruyoruz, bu karanlık yanımızı açalım mı açmayalım mı diye.” ifadelerini kullandı.

Filmler 11 Haziran’a kadar izlenebilecek

ODKA Çevrim içi kısa film haftasında gösterilecek, uluslararası festivallere katılmış ödüllü 10 Türk ve 10 Arap kısa film, 7-11 Haziran 2021 tarihleri arasında “odka.eventive.org” adresinden izlenebilecek.

Film haftası kapsamında, her gün 4 film gösterilecek olup, filmlere erişim 24 saat boyunca, Arapça konuşulan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden katılımcılara açık olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı başlayabilir, adım attığınız konularda ilerleme kaydedebilirsiniz. Gün içinde zihniniz dağınık olabilir veya anlık fikirlere daha hızlı kapılabilirsiniz. Mümkün olduğunca net olmaya, işlerinizde adım adım ilerlemeye çalışın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün güne hızlıca başlayabilir, günün erken saatlerinde sorumluluklarınızı yerine getirmeye odaklanabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artıyor, kadınlarla ve arkadaşlarla ilişkiler ön planda olabilir. Evinizde sevdiklerinizi ağırlayabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yatırım ve birikimlerinizle ilgilenebilir, maddi yardımlar yapabilirsiniz. Gün içinde kendi alanınıza çekilmek veya konfor alanınızda kalmak isteyebilirsiniz. Düşünceleriniz ve duygularınız anlık durumlarla değişebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendiniz için adımlar atabilir, kendinizle ve görüntünüzle daha fazla ilgilenebilirsiniz. Finansal konular ön planda olabilir. Gün içinde bazı şeyleri sorgulayabilir, duygularınızı akıl süzgecinden geçirmek isteyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklenmedik bir haber alabilir, kendinizden beklemediğiniz karar ve düşünceler içerisinde olabilirsiniz. Duygu ve tepkilerinizde aşırılık ve abartılardan uzak durun. Yöneticilik ve yöneticilerle çalışma ve iş birlikleri gündeminizde olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün sosyalleşebilir ve arkadaşlarınızla bir araya gelebilirsiniz. Gün içinde Ay İkizler burcunda ilerlediği için kararsızlık ve ikilemleriniz artabilir fakat bir seçim yapmak, bir adım atmak size kazandıracaktır. Pasif kalmayın, harekete geçin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün bazı ilişkilerinizde mesafeleşmeler, zorunlu veya gönüllü kısa ayrılıklar gündeme gelebilir. İlişkilerinizdeki tavrınız değişiyor ve her zamankinin tersine düşünüp davranmaya başlıyorsunuz. Bankacılık işlemlerinde karışıklıklara karşı dikkat edin.

YAY BURCU YORUMU

Bugün kadınlarla ilişkiler ön planda olacaktır. İş birliği ve ortaklık içinde olduğunuz kişilerle daha yoğun bir görüşme trafiğine girebilirsiniz. Çalışma ortamında hareketli bir gün olabilir. İş aracılığıyla tanışmalar yaşayabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ev içerisinde hareketli gündemler oluşabilir. Evinizde sevdiklerinizi, yakınlarınızı ağırlayabilirsiniz. Bir süredir var olan rutininiz bugün biraz daha sıkabilir ve değişiklik ihtiyacında olabilirsiniz. Farklı bir maceraya atılmak isteyebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM